ma.AlcoruGuru.ru

Mulled вино - е неопходна во ладна и е особено погоден за голем зима или есен вечери

Видео: ETOEVS

го подготвува е главно црвено вино (најпосакувана како Hvanchkara, Cahors и Каберне) со додаток на шеќер, морско оревче, каранфилче, kopitsy. На mulled понекогаш додаде ПОМ, ракија, likepy, лимони, но во таков износ што пијалокот vkys овие адитиви не се менуваат, но повеќе ppidayut emy ppiyatny apomat.

Видео: Дел 5 - Куќата на радоста Audiobook на Едит Вартон (Книга 2 - CHS 10/06)

Glintwein соодветен пијалок за пациентите во закрепнување од заразна болест, физичка и ментална исцрпеност. Добрата mulled вино што се загрева дури и покрај желудникот и душа.

Па сега ние даде некои важни совети за секој кој одлучи да се подготви оваа прекрасна пијат! Што е најважно - mulled вино, како и кафе во секој случај не треба да се вари. Неискусни естетичари може да се користи вашиот прв впечаток.Температурата треба да биде околу 70 степени. Загрејте го виното да биде во огноотпорни сад, со исклучок на метал (освен за сребро) се додека не исчезне формирана првата бела пена. Оптималниот избор варијанта на вино - Hvanchkara, Kindzmaraulli, Cahors, Каберне.

Идеален црвено, суво и силни вина.
Mulled вино се пие топла и висока бара од (ладење на помалку), по можност транспарентна (кои уживаат боја пијалок) чаша вдишување топла етер пар.Вино, кое е дел од пијалок треба да се консумира веднаш по загревањето додека не го загуби својот букет и вкус.
Ако составот вклучува mulled вино топла вода, тоа мора да се варат пред употреба.

Вие не може да се прелива со топла вода на врвот на алкохолни пијалаци, како што расипува нивниот вкус. Наместо тоа, внимателно се прелива вода преку работ.
Класичен рецепт пијалок.

Земете шише црвено вино (0,75 литри), морско оревче (да се додаде по вкус), 6-7 парчиња каранфилче, 1/3 чаша вода и една лажица шеќер. Турку фрли каранфилче и орев, и се покрива со вода. Спроведување до вриење, се остава да отстои за 1 минута на средна топлина.

Оваа супа треба да се пијалак за околу 10 минути. Потоа, во посебен тава, топлина на вино, во кое внимателно на работ, додадете супа и шеќер.
Mulled вино не е потребно да се загрее неколку пати од Така тој го губи својот вкус.

Во овој случај, ќе им помогне на термос, која за некое време да се одржуваат потребната температура.
Постојат различни видови на mulled вино, во кое се додава ликер, рум, коњак, лимони и јаболка.

Но, овие додатоци се направени во мали размери, со цел да не се промени класичен вкус и да ја направат побогат и повеќе пријатно.
Mulled вино "Есен".

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Mulled виноMulled вино
Како да се готви mulled вино - 2 часа.Како да се готви mulled вино - 2 часа.
Mulled вино или огнениMulled вино или огнени
Како да се готви mulled вино?Како да се готви mulled вино?
Затоплување пијалоци - како да се готви mulled виноЗатоплување пијалоци - како да се готви mulled вино
Домашна mulled виноДомашна mulled вино
Класичен mulled вино домаКласичен mulled вино дома
Класичен mulled виноКласичен mulled вино
Mulled виноMulled вино
Како да се готви (готвач) mulled вино домаКако да се готви (готвач) mulled вино дома
» » Mulled вино - е неопходна во ладна и е особено погоден за голем зима или есен вечери