ma.AlcoruGuru.ru

Mulled вино или огнени


"Mulled вино" - е дом топлина и удобност за време на долгите зимски вечери. Тоа е жешка "огнени" вино. Рецептот на неговата подготовка се смета дека е многу стар. Ние го пиеле во 14-15 век во високото општество на стариот свет. Неговото пиење за време на празници и прослави. Тие ги третираат настинки и воспаление на белите дробови. Дури и во антички Рим, винарите обидете додавање на зачини на вино, но тие нема да претпоставам топлина чудо - се меша. Затоа, сметаат дека родното место на пијалок не е Рим и Германија, каде што се загрева за прв пат на "специјални" Роман вино.

mulled вино

Сега mulled вино познат во целиот свет и неговата популарност со секоја година се зголемува. И многу луѓе го научиле и научиле како да се готви mulled вино дома, дистрибуција меѓу неговите пријатели и многу од неговите рецепти.Ако сте решиле да научат како да се готви на mulled вино дома, прво мора да одлучи врз основа на тоа и вистинскиот избор за суво црвено вино направи. Понекогаш полусуво вино може да се користи за пиење. Одреден шарм на mulled вино, што за неговата подготовка не бара скапи вино - тоа има свој уникатен вкус, во кои се скапи вина само може да се изгуби суптилноста на својот вкус. Слатка, полу-слатки и слатки вина треба да се избегнува, бидејќи тоа би можело да на крајот се претвори cloying сладок мешавина со нагласен вкус на алкохол, додека бело вино помага киселина. Најдобрите вина на Cahors се за mulled вино, Мерло или Каберне.

Ако дел од рецептот имаат топла вода, не го вари пред време - само за директна примена. Во прилог да се прелива тоа чини многу внимателно, по можност на работ на садот во кој ќе се подготви пијалок.Германците воспоставено стандард процент на алкохол во mulled вино - 7%. Но, тука дозволено отстапување од правилата. Можете лесно може да се зголеми степенот на додавање на рецепт mulled вино ракија на. Можете исто така да ги смират веќе со држење пијалок во оган, но за да го спуштите под 7% не се препорачува, како што изгуби сиот свој шарм. Во овој случај, тоа е строго забрането да се варат. Оптималната температура (максимум) греење - 70 степени, или оној кој се уште е во можност да се одржи вашата кожа. Ако е премногу топло - го исклучите оган - пијалок е подготвен!

Како да се пијат mulled вино:

По готвењето, веднаш треба да се прелива во чаши mulled вино или посебен чај од каде што се става во чаша. Тоа не е неопходно да се подготви пијалок за иднината - повторно се загрее и да се пие по тоа веќе не е можно, како што веќе нема да се mulled вино, и да пијат со чуден вкус, боја и мирис.

Да се ​​консумираат овој пијалок разумни трошоци - за задоволство и топлина - не повеќе од една чаша - половина во исто време. Пијте mulled вино стои полека, со што мали голтки, како да се нагласи вкус на секој од неговите компоненти. На врвот на mulled вино генерално не закуска. Па, освен дека малите колачиња или парче овошје или Бери пити. Се совршена комбинација на вкус на круши, јаболка и рибизли.

И на крајот сакам да кажам дека ако се прашувате дали да пијат mulled вино во шишиња, тоа е подобро дури и не се обиде, добар пијалок во оваа категорија е во продавници, кои не ви се зборува.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се готви mulled вино - 2 часа.Како да се готви mulled вино - 2 часа.
Како да се готви mulled вино?Како да се готви mulled вино?
Домашна mulled виноДомашна mulled вино
Најдобар рецепти на mulled јаболковинаНајдобар рецепти на mulled јаболковина
Класичен mulled вино домаКласичен mulled вино дома
Портокал mulled вино со циметПортокал mulled вино со цимет
Класичен mulled виноКласичен mulled вино
Mulled виноMulled вино
Како да се готви mulled вино дома?Како да се готви mulled вино дома?
Како да се готви mulled вино дома, користејќи универзален рецепт за варено виноКако да се готви mulled вино дома, користејќи универзален рецепт за варено вино
» » Mulled вино или огнени