ma.AlcoruGuru.ru

Домашна mulled вино

Видео: Домашна mulled вино

домашна mulled вино

Mulled вино дома - тоа е несекојдневна пијалок, може да се загрее во ладен сезона. Тој не е само вкусен, но исто така корисни во помагање да се борат различни инфекции.

Mulled вино е направен од суво бело вино, а можеби и на полу-сува и зачини. Виното е можно да се користи и црвена и розова.

Видео: А вкусна рецепт за варено вино дома | Mulled вино рецептЗачини - каранфилче, цимет, цитрус кора, ѓумбир, ким, орев морско оревче и црн пипер. Се разбира, можете да го користите разни други состојки: рум, ракија, разни плодови - одлична комбинација за дома mulled вино. Изборот на поединецот.

Пред да започнете со процесот на подготовка на домот пијалок, треба внимателно да се избере вистинскиот вино. Тоа е, без да успее, мора да имате добар квалитет и имаат висока јачина.

подготовка рецепт mulled вино:1. Сите плодови се измие. Citrus чистат со четка за да ги избрише восок плакета од кората. Овошјето не треба да се намали премногу плитко, така што тие не беа во можност да свариш. Citrus поделен на сегменти, или парчиња;

2. Не треба да се користи бланширан зачини. Инаку, варено вино ќе биде многу тешко да се филтрира. Пијалокот може да се претвори облачно и пријатен изглед. Зачини треба да се истакне вкусот на пијалокот и не го прекине. Затоа е потребно да се чувствуваат на мерката;

3. mulled вино се приготвува на температура само во enamelware;

4. Glintwein може да бидат подготвени со или без вода. Доколку се работи за вода, прво мора да почека за својот полн вари, а потоа фрли назад сите зачини. По малку готвење на шеќер се додава. И на крајот на виното. Но, само на работ на ѕидот на садот.

Ако не се користи вода, процесот е поедноставен и побрз. Mulled да се загрева во комбинација со шеќер и зачини, а потоа притиснете на мешавината, за покривање на капакот.

Важно е да се знае дека mulled вино во секој случај не треба да се донесе до вриење. Во спротивно, тој може целосно да го изгуби својот ароматичен вкус.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Mulled вино и готвењеMulled вино и готвење
Како да се готви mulled вино? - 2 ч.Како да се готви mulled вино? - 2 ч.
Како да се готви mulled вино - 2 часа.Како да се готви mulled вино - 2 часа.
Како да се готви mulled вино?Како да се готви mulled вино?
Класичен mulled вино домаКласичен mulled вино дома
Портокал mulled вино со циметПортокал mulled вино со цимет
Класичен mulled виноКласичен mulled вино
Mulled виноMulled вино
Како да се готви (готвач) mulled вино домаКако да се готви (готвач) mulled вино дома
Mulled вино - е неопходна во ладна и е особено погоден за голем зима или есен вечериMulled вино - е неопходна во ладна и е особено погоден за голем зима или есен вечери
» » Домашна mulled вино