ma.AlcoruGuru.ru

Како да се готви mulled вино

Главната компонента на mulled вино е вино. Се смета за најсовршен црвено вино, а најниска во шеќер и алкохол.

Останатите компоненти се различни, така што преку овој mulled подготовка станува навистина креативен процес во кој основа станува импровизација.
Кои се состојките на mulled вино?

Составот може да вклучуваат mulled вино:
- зачини - цимет, каранфилче, allspice, црн бибер, кардамон, морско оревче
- цитрус - портокал, лимон, грејпфрут
- овошје - јаболка, круши
- алкохол - ракија, ликери, рум, коњак, пристаниште вино, алкохол
- останатите состојки - мед, карамела, чај, кафе.
Ниту една од состојките што се користат не треба да доминира и да го прекине вкус на вино.

Задачата на разни адитиви - е збогатување на главната арома и вкус на вино. Во принцип, можни комбинации храбар и импровизација во создавањето на пијалок.
Во текот на подготовката на mulled вино треба да се осигури дека таа е во секој случај не зоврие.Затоа, како по правило, тоа едноставно се загрева на тивок оган (не се спушти до бела пена), или силно загреваат пијат, а потоа му даде пијалак.
Важно е да се запамети дека топлината на виното може да биде само едно време. Glintwein топла пијалок веднаш по подготовката.

Видео: mulled вино. Класичен рецепт

Иако може да се задржи на пијалак во термос, уште повеќе што тоа може да се земе, на пример, за време на зима прошетка.
Но, без оглед колку е вкусна и неверојатно не се сврте mulled вино - тие не треба да бидат злоупотребени, како што се уште е алкохолен пијалок и топла и содржи активни состојки (зачини).mulled вино рецепти
mulled вино класичен
1 шише (0,75) на маса црвено вино, 6-7 парчиња каранфилче, морско оревче по вкус, 1/3 чаша вода, 1 лажица шеќер.
Рецептот е дадена по стапка од едно шише црвено вино.

Земени каранфилче, морско оревче во прав е исполнет во еден Турчин, 1/3 полни чаша вода, донесе до вриење и се варат за една минута. После тоа, супа треба да биде за 10 минути.
Вино се става во тава и се става на оган.

Кога беше топло, него ја излева на содржината на Турците, додадете една лажица шеќер. Виното е во секој случај не може да донесе до вриење.
Тоа е подобро да се отстрани тоа само доволно жешка.

По ова mulled вино или мора веднаш да се прелива во чаши, или се прелива во керамички Чајникот
Mulled вино "Есен".
Црвеното вино шише (0,75 литри), каранфил (1 - 2 пупка), цимет и морско оревче по вкус, 2 - 3 парчиња од лимон. Сите топлина и кисна за 10 минути.

По филтер и додадете малку коњак (100 g). Истурете плочи, служи топла

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се готви mulled вино? - 2 ч.Како да се готви mulled вино? - 2 ч.
Како да се готви mulled вино - 2 часа.Како да се готви mulled вино - 2 часа.
Како да се готви mulled вино?Како да се готви mulled вино?
Домашна mulled виноДомашна mulled вино
Портокал mulled вино со циметПортокал mulled вино со цимет
Класичен mulled виноКласичен mulled вино
Mulled виноMulled вино
Како да се готви (готвач) mulled вино домаКако да се готви (готвач) mulled вино дома
Mulled вино - е неопходна во ладна и е особено погоден за голем зима или есен вечериMulled вино - е неопходна во ладна и е особено погоден за голем зима или есен вечери
Рецепти од mulled вино со циметРецепти од mulled вино со цимет
» » Како да се готви mulled вино