ma.AlcoruGuru.ru

Кук варено бело вино

На спомнувањето на зборот "mulled вино" доаѓа на ум е обично зачинета затоплување пијат црвено вино или боја на рубин. Всушност, според традицијата тој е направен од претходно загреани црвено вино со зачини и шеќер. Сепак, љубителите на коктели може да се користи на рецепт полу-сува или суво бело вино - се добие парична казна пијалок светлина златна слама или боја на килибар, не е инфериорен во однос на вкус црвено брат, - т.н. бела mulled вино.

 • почнувајќи олеснува симптомите на настинка;
 • корисни за белите дробови се должи на содржината на caffeic киселина може да се користи во белодробни заболувања;
 • grzane-Wino-3_previewТаа има лековити својства на исцрпеност, физички и ментални;
 • не се опасни за здраво функционирање на црниот дроб кога се користи во умерени количини;
 • промовира варење, па затоа се користи во исхраната исхрана, програми за губење на тежина;
 • Суво бело вино црвено полесно се должи на пониски концентрации на супстанции;
 • Тоа го подмладува телото, спречување на формирање на слободни радикали;
 • загрева телото и душата, тоа им помага да се опуштите кога се под стрес.


Сите овие корисни својства, како и Најсодржинскиот вкус на бело варено вино ќе бидат прикажани во најголема мера со максимално зачувување на вредни супстанции.

 • semisweet вино - не е најдобра основа за mulled вино, тоа може да им даде на вашиот пијалок слатка боја кога загреан;
 • сува или полусуво бело вино треба да биде со добар квалитет, но елитната класа нема да работи, како и нивните исклучителни букет ќе се удави зачинета вкус и арома на зачини;
 • Вриење е непотребно да се mulled вино, е доволно за да го донесе на температура од 70 степени;
 • дозволено додавање на други алкохолни пијалоци компоненти - рум, ликер, ракија - но во мали количини за да се збогати само мирисот на mulled вино со бело вино;
 • каченда mulled вино не стане матна, зачини и зачини (цимет, каранфилче, ѓумбир) најдобро се користи во форма на цели, земјата е тешко, а потоа филтрирана;
 • Glühwein "сака" пијалак пред пиење, но не повеќе од 15 минути;
 • во некои рецепти е присутна вода или сок од јаболко, во овој случај, првиот донесе до вриење на течноста, а потоа истури виното;
 • кисело-слатка јаболка ќе додадете допир на пријатен вкус на mulled вино од бело вино, со јасни нив од кожа не е потребно;
 • Спротивно на популарното верување, загреан мед не е штетно за zdorovya- да се спаси вредни елементи во трагови, да додадете доволно од него на крајот на готвењето, да се почитуваат рецепт;
 • подготвени да пијат може да се исцеди преку цедилка, кога служи, се украсуваат со парчиња овошје и цимет стап.

Во однос на изборот на состојки за да пијат вино, тоа е навистина огромна. Бело вино оди со овошје и бобинки, суво овошје, сокови и зачини - цимет, ѓумбир, кардамон, бибер, каранфилче, Dittany, кора од портокал. Во ред, тоа е пожелно да се разгледа својства со комбинирање состојки и замисли на конечниот резултат на затоплување mulled задоволен хармоничен вкус зачинета букет. Постојат докажани рецепти за mulled бело вино, на пример, се како што следува:

Белата mulled вино со свеж сок од јаболкоmulled вино со јаболкаСтави зачини во садови - 8 парчиња каранфилче, 2 стапчиња цимет, ѓумбир корен 3-4 см, една четвртина лажичка морско оревче. Додадете половина чаша вода, донесе до вриење. Вирус инфузија во текот на 10 мин. Додадете исечени портокал, лимон и јаболко (1 парче). Истурете 3 чаши на суво бело вино и две чаши свеж сок од јаболко (може да ја замени продавница). Топлина во текот на многу ниска топлина, не дозволувајќи им на вриење. Додадете 3 лажици мед. Истурете во чаши и гарнитури со парчиња од цитрус и анасон звезди.

Варено бело вино со рум

Тава или сад истурете 100 ml вода. Доведете го до вриење со 2 лажици шеќер, цимет стапчиња 2 и 5 пупка каранфили. Земете половина од јаболко и портокал, се сече на парчиња, додадете вода, 1 минута да се прелива шише бело вино. Во топла, mulled вино е речиси подготвен да се прелива во 2 лажици рум, оставете 15 минути. Гарнирајте со парче портокал раб на стаклото.

Малина варено бело вино

 • 1 l. суво бело вино;
 • 4 лажици мед или шеќер;
 • 200 гр малини (може да се замрзнат);
 • 1 ванила (не е замена 1 кесичка ванилин шеќер).

На тивок оган да се загрее на мешавина на вино, шеќер или мед, малини и сецкани ванила. Не зоврие. По инфузијата се прелива во чаши. Уживајте во Исклучителна вкус и арома на малина.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се готви mulled вино? - 2 ч.Како да се готви mulled вино? - 2 ч.
Како да се готви mulled вино - 2 часа.Како да се готви mulled вино - 2 часа.
Како да се готви mulled вино?Како да се готви mulled вино?
Група на компании "Inkerman интернационал" започна ...Група на компании "Inkerman интернационал" започна ...
Домашна mulled виноДомашна mulled вино
ЧашаЧаша
Се готви вкусна mulled вино црвено виноСе готви вкусна mulled вино црвено вино
Класичен mulled виноКласичен mulled вино
Најдобар рецепти на mulled бело виноНајдобар рецепти на mulled бело вино
Што вино е добро?Што вино е добро?
» » Кук варено бело вино