ma.AlcoruGuru.ru

Рецепти од mulled вино со цимет

содржина

Mulled вино со цимет

Замисли без mulled вино зачини невозможно. Тие имаат нешто во многу начини формираат омилен вкус на пијалок. Но, меѓу нив има еден кој бара посебна дискусија. Зборувам за цимет. Овој зачин доаѓа во речиси секој рецепт. Mulled вино и цимет - пијалок сакан од милиони.

Во прилог на слој на мека зачинета арома и вкус слатко, цимет, исто така, има многу корисни својства. Особено, тоа го зајакнува имунолошкиот систем, го зајакнува срцевиот мускул, ја подобрува меморијата, и има корисни ефекти врз функцијата на мозокот.

Ако се вратиме на mulled вино, цимет е дефинитивно вреди да се користи, ако го додадете во јаболко пијалок. Во комбинација со ова овошје е во можност да го зголеми открие најдобрите нивниот вкус.

Класичен рецепт со цимет

Потребни ни се следниве состојки:

 • Суво црвено вино - 1,5 литри;
 • сок од јаболко - 300 ml;
 • свеж мед - 6 лажици;
 • Две зрели јаболка;
 • два лимони;
 • цимет - 2 стапчиња;
 • Каранфил - 6 пупки.

Чекор по чекор секвенца.

1. За да започнете, внимателно моите јаболка и лимони. Избришете ги со сува крпа, отстранување на кора од можни хемиски супстанции, кои се применуваат за подобро складирање.

2. Од екстракт од јаболко јадро со семиња и се сечат на парчиња. Од лимони ние треба само кора. Извадете ја како е можно. Вие не треба да се намали на жолта слој се наоѓа под бело месо. Инаку, тоа ќе им дадеме на нашите mulled вино непријатно горчина.Две цимет стапчиња

3. Во емајл тава, се прелива црвено вино и сок од јаболко. Постојат, исто така, да додадете лимон кора од лимон, насечени јаболка, цимет и каранфилче.

4. топлина до мал пожар. Од време на време да се промешува. Донесе пијалок на температура од 73-75 степени целзиусови.

Тоа треба да биде многу внимателен да не се прегрее вино. Инаку, кога пак во текот 78,4 степени Целзиусови на тоа почнува да испарува алкохолот. Со цел да се подобри контролата се препорачува да се користи специјални термометар.

5. Отстранете ја тавата од топлина и нека пијалак под капакот за 10-15 минути.

Класичен mulled вино со вкус и арома на цимет е подготвена. Вкусни дегустација.

цитрус рецептНие ќе треба следните компоненти:

 • суво црвено вино - 750 ml;
 • шеќерна трска - 150 грама;
 • ванилин шеќер - 10 грам кесичката или 1;
 • цимет - 1 стап;
 • Каранфил - 3 пупка;
 • половина лимон;
 • половина портокал;
 • Еден мандарина;
 • квалитет ракија - 50 ml.

процесот на готвење.

1 лимон, мандарина и портокал се мие, избрише сува и се сече на половина. Половина од лимон и портокал и мандарина сече на парчиња.

Пан на mulled вино со цимет

2. соодветна големина лажичка или тенџере се става полусуво црвено вино. Додадете го остатокот од состојките и го стави на шпорет на тивок оган.

3. mulled вино мора да биде загреана на температура од 74-75 степени целзиусови. Не го заборавајте од време на време да се промешува.

4. Извадете го од топлина и пијалок инсистираат, покриени за 15-20 минути.

Citrus mulled вино, со вкус на цимет, подготвени. Служат да биде топло во стакло, глина или керамички чаши. Исто така, можете да го красат со портокал парчиња и цимет стапчиња. Покрај тоа, прочитајте ја статијата "Портокаловата mulled вино."

Оригиналниот рецепт за зачинета

Ние ќе треба овие состојки:

 • црвено вино - 750 ml;
 • 150 ml на чиста вода;
 • шеќер - 100 грама;
 • зрел портокал;
 • цимет - 1 стап;
 • Кардамон - семиња од плодот 2;
 • Каранфил - 3 пупка;
 • Сува ѓумбир - 1 лажиче;
 • нотка на морско оревче.

Точниот алгоритам.

Видео: Рецептот Mulled вино / Mulled вино

1. Портокал мијат со ладна вода, како што се избрише и се сече на коцки.

2. садови се прелива вода, додадете сето тоа, нашите зачини, се стави на плоча, донесе до вриење и се вари 2 минути.

3. Во емајл тава, се прелива вино, додадете го на заладените супа и зачинета портокал коцки. Топлина на тивок оган до 75 степени Целзиусови и фотографирајте.

4. Даде на пијалак под капакот за 5-10 минути.

Оригиналниот рецепт зачинета подготвени.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Mulled вино и готвењеMulled вино и готвење
Како да се готви mulled вино? - 2 ч.Како да се готви mulled вино? - 2 ч.
Најдобар рецепти од портокал mulled виноНајдобар рецепти од портокал mulled вино
Како да се готви mulled вино - 2 часа.Како да се готви mulled вино - 2 часа.
Најдобар рецепти чај mulled виноНајдобар рецепти чај mulled вино
Домашна mulled виноДомашна mulled вино
Најдобар рецепти на mulled јаболковинаНајдобар рецепти на mulled јаболковина
Портокал mulled вино со циметПортокал mulled вино со цимет
Класичен mulled виноКласичен mulled вино
Најдобар рецепти на безалкохолни mulled виноНајдобар рецепти на безалкохолни mulled вино
» » Рецепти од mulled вино со цимет