ma.AlcoruGuru.ru

Почетна anisette: рецепти

Подготовка на anisette - една од најпознатите едноставни начини за да се добие стабилна spitosoderzhaschego пијат дома. Меѓутоа, со цел да се направи таков пијалок, мора да имаат познавање и по можност со дестилација вештини. Ако не сте се обиделе да го дестилираат алкохол, обидете се да се подготви вотка со додавање на анасон корен elecampane - нејзината доволно да се инсистира, и силна, ароматични пијалок е подготвена за употреба.

Збирката на старите руски алкохолен пијалок anisette дома ужива голема популарност меѓу сопствениците на земјиштето, на средната класа на трговци, и други кои би можеле да си го дозволиме тоа, не да се занемари. Пробајте го ова и ќе се приклучат на вкусови на времето, се фрлам во атмосферата на Руската село XVIII-XIX век на, ментално посета на стара куќа на вечера во вечерните часови - тоа е лесно, само се една голтка anisette.

слика рецепт
состојки:
 • Водка - 1 литар
 • Шеќер - 100 грама (1 чаша)
 • Анасон семиња - 20 g (2 лажици).
 • Мелен цимет, каранфилче пупка - 3 g (0,5 лажичка)
 • Рендана кора од еден лимон

Рецепт вотка анасон со цимет, каранфилче и лимон

Измешајте ги сите зачини и кора од лимон со шеќер, се прелива вотка и се прелива во голема тегла. Затворете го капакот, се стави во темно место за 20 дена до денес. Преземање исцеди добро, се прелива во шише и плута сува. Стави anisette, домашно зготвена, во темно место за чување.

Како нард-anisette дома

 • вотка -1L
 • Корени elecampane - 80 g
 • Анасон - 20 g (2 лажици).
 • Старец цвеќиња - 1 лажица масло. лажица

Пред да се направи нард-anisette дома, сите компоненти потребни за мелење и фунтата во сад. Истурете ја смесата во тегла и се прелива вотка. Оставете го капакот на 20 дена, вирус и се прелива во шишиња и плута цврсто. Стави во складирање во темна ладно место за 7 дена пред употреба.

Рецептот на anisette со Пелин

 • Прочистена домашна вотка -1L
 • Вода - 60 ml
 • Шеќер - 100 g (0,5 чаши)
 • Врвовите на младите пука од пелин - 125 g
 • Ангелика корен, orris корен, сушени оригано лисја - 10g (1 лажица масло.)
 • Анасон, ѕвезда анасон - 5 g (1 лажиче)
 • Свежо сецкан лисја од црна рибизла или lovage - 1 лажица масло. лажица

За да се подготви овој рецепт anisette дома сите компоненти на составните (освен рибизли или lovage листови) треба да се сече на мали парчиња, се промешува и се прелива во голема стаклена чинија. Прелива вотка и да ја напушти под покритие за 30 дена. Потоа се исцеди и да стигне. Во готовиот производ да додадете варени и филтрира шеќерен сируп, филтрирани повторно. Евентуално вотка инсистираат на лисјата на црна рибизла или lovage да се пие има убава зеленкаста боја.

Подготовка на anisette со кардамон

 • Водка дома - 1Л
 • Лимон кората - 120 g
 • Цимет - 20g (1,25 лажици).
 • Кардамон - 10g (2 лажици).
 • Galangal, каранфил, orris корен - 10g (3 лажички)
 • Анасон - 4G (1 лажиче)Рецептот на anisette со кардамон - една од најпознатите сочни, бидејќи на готовиот пијалок има изразен кисел вкус и арома. Водка прелива во мешавина на кардамон, кора од лимон, цимет, galangal, каранфилче, анасон и orris. Нека пијалак за 3 дена, а потоа да се стигне.

Рецепт anisette со нане

 • Водка - 1 литар
 • Вода - 1,5 l
 • Свежо нане, galangal, ѓумбир, и анасон - 8 g (1,5 лажичка)

За да се подготви anisette дома овој рецепт да се меша зачини, истурете вотка и кисна за 20 дена.Потоа се прелива со топла вода и да стигне до 1 l подготвени вотка.

Чувајте ги на ладно место во цврсто затворени шишиња.

Почетна anisette со ким

 • Водка дома - 1Л
 • Мека пролет или чиста вода за пиење -1L
 • Tmin - 50 g (2 лажици).
 • Анасон и сува кора од лимон - 7R (1 лажиче)
 • Orris - 8 g (1 лажиче)
 • Подгответе шеќерен сируп

Grind сите компоненти на составен, се промешува, се става во стаклена тегла и се прелива вотка.

Оставете да кисна за 2 дена, додадете вода и да стигне до вотка нема да станат блиски до неа и зачинета вкус.

Подготвени да се прелива во шеќерен сируп вкус, филтер и да го блокира шишиња.

Anisette со фстаци дома

 • Водка дома -1L
 • Лимон кората - 120 g
 • фстаци -10g
 • Цимет, кардамон, морско оревче - 5g (PA1 TSP)
 • Темјан и анасон - 3 g (1 лажиче)
 • Каранфил - 2 g (0,5 лажичка)

Лимон кората се сече, се меша со останатите состојки и истурете ја смесата во шише, се прелива вотка, плута цврсто, место на топло место за 4 дена, а потоа се стигне. Истурете anisette во шише и плута на складирање.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Готвење анасон ликер со воткаГотвење анасон ликер со вотка
Анасон ликерАнасон ликер
Домашна вотка анасонДомашна вотка анасон
AnisetteAnisette
Што е добар анасон ликер?Што е добар анасон ликер?
Грчкото узо Водка - локален анасон пијалокГрчкото узо Водка - локален анасон пијалок
Anisette домаAnisette дома
АнасонАнасон
Kontushovka - историјата и потеклото на рецептKontushovka - историјата и потеклото на рецепт
Зошто Фрост коктел очила?Зошто Фрост коктел очила?
» » Почетна anisette: рецепти