ma.AlcoruGuru.ru

Анасон ликер

анасон ликер

анасон ликер

Анасон ликер е само парче - тоа е пијалок со светлина и пријатен мирис на анасон, и не само.

Јасно е дека тоа е различно од Cointreau, но тоа е исто така доста лесно да се готви дома.

Особено затоа што сите proosto компоненти, како и процесот на подготовка на посебни комплексноста не е.

Затоа, предлагам еден од тестираните рецепти анасон ликер. Така на проектот готвење.

                                   Рецепт анасон ликер.

                     состојки:• Samogon излупени 50% или квалитет вотка (1,5 литри)

• сушени Анасон (50 грама)

• каранфил (1 грам)

• цимет (1 грам)

Видео: анасон алкохол К stennebel• Кора од портокал (Со еден портокал)

• Коријандер (1 грам)

• вода (3 литри)

• Шеќер (2 kg)

Видео: орев-anisette, домашна алкохолни пијалоци

                      подготовка

Свежи анасон мијат добро, сува во темно место. Потоа, на бел лист хартија за да се водат дрвен стол-лулка. Можете да ги купите во аптека на готовиот суви анасон.

Видео: Caff Флоријан - кафе "Флоријан"

Пире од анасон беше ставен во стаклена тегла и да се истури исчистени светлина или вотка. Банка да се затвори и ќе замине за 12 часа. Потоа вирус во ново шише.

На тивок оган готви шеќерен сируп. Бела пена додека чистење. Кул сируп и се меша добро со anisette.

Добиената течност да се додаде каранфилче, цимет, коријандер и кора од портокал. Пред решетки рендан кора од лимон, портокал треба да се измие со вода. Накратко портокалово-површина е потребно да се отстранат филмот восок, кој беше третирана со цитрус.

Сето ова се става во стаклено шише, покријте и да ја доведе до пет дена во подрумот. Не заборавајте да го тресат шише секој ден. потоа течноста е вирус и се прелива во стаклено шише. Шишиња од природна плута цврсто, да се направи подрумот за шест месеци.

Во тоа време, анасон ликер ги собереш сите на нивните имоти. Тоа го прави голем вкусен пијалок кој може соодветно да ги третираат нивните пријатели.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
AnisetteAnisette
Што е добар анасон ликер?Што е добар анасон ликер?
Рецепт на слатка анасон ликерРецепт на слатка анасон ликер
Мастика (мастика)Мастика (мастика)
Портокалова пијалакПортокалова пијалак
Анасон (anis, anisette)Анасон (anis, anisette)
Сива гуска портокал Пукање ѕвездиСива гуска портокал Пукање ѕвезди
АнасонАнасон
Ким пијалакКим пијалак
Пијалак на пелинПијалак на пелин