ma.AlcoruGuru.ru

Роза колковите тинктура од придобивките и штетите

shipovnikКако украсно растение расте дивата роза доста ретки. Оваа дива грмушка со мали корисни плодови. Секој знае дека има огромен корисни својства:
третира акутни и хронични воспалителни процеси, и го зајакнува телото го прави отпорен на разни болести.

Корисни својства на шипинка

Бобинки од диви растенија содржат повеќе аскорбинска киселина од рибизли и лимон. Ова е најдобар природен антиоксиданс. Таа содржи витамини како А, Е, Ф, Б2 , C. Друга корисна карактеристика е дива роза има бактерицидно дејство.

Тоа е важно да се знае дека не сите варијанти на ова овошје е од корист. Еве, на пример, куче роза колковите апсолутно ништо корисно само по себе нема да има.

Овошје, дива роза цвеќиња и корени се користат во производство на лекови. Како резултат на лек се користи за лекување на анемија, артритис, болести на урогениталниот систем. Масти направени од шумски плодови, да помогне во лекувањето изгореници, трофички чирови, псоријаза, дерматитис, смрзнатини, егзема. И тоа не е целата листа на индикации за употреба.

шипка својства се користи во третманот на жолчни камења болест, го стимулира гонадалната функција запира крварење и ја намалува чувствителноста на крвните садови.

За време на епидемијата на грип во профилактички пијат чај од колковите.Црвено овошје - магацин на хранливи материи и витамини. Инфузија на роза колковите се добро се за недостатокот на хранливи материи и витамини. Во дива роза содржи витамини А, Е, К, Ц, К2, бакар, железо, фосфор, манган, силициум, амино киселини и антиоксиданси. Ако се спореди со јаболка, кучето се зголеми до 100 пати повеќе витамин Ц од дивата роза и 10 пати повеќе отколку во црни рибизли.

Во фармацевтската индустрија што се користи за добивање на колковите и holosas аскорбинска киселина сируп.

За употреба за добивање на инфузија од роза колковите

1 лажица овошје се мелат и се фрли во тенџере емајл, истурете половина литар врела вода, покријте и блиски во водена бања кои се чуваат за 15 минути. Отстранете ги и инсистираат 30 минути.Или само пијалак шипка во термос во текот на ноќта. Филтер и да го користите половина чаша 2 пати на ден пред јадење, деца дозата да се намали за 2 пати и додадете мед.

Инфузија на роза колковите. Медицински својства. Бенефиции.

 • Тоа ја зголемува отпорноста на организмот од инфекции и вируси, па - на настинки.
 • Корисно за ментални и физички замор.
 • Применува како cholagogue холециститис.
 • Тоа го подобрува апетитот и варењето на храната.
 • Чисти циркулаторниот систем.
 • Се нормализира црниот дроб и жолчката.
 • Зајакнува капиларите, крвните садови и го намалува ризикот од атеросклероза.
 • Тоа им помага со витамин дефицит и негова превенција, поради високата содржина на витамини во куче роза.
 • Корисен во случај на анемија, што придонесува за појава на црвени крвни зрнца во крвта.
 • Одлично диуретик, што се користи за болести на мочниот меур и бубрезите.
 • Ублажување на заморот и замор.
 • Намалува крвниот притисок.
 • Тоа го успорува процесот на стареење на телото.
 • Излачува емитува згура, сол, токсини.
 • Подобрува метаболички процеси во телото.
 • Има анти-воспалителни својства.

Фабриката има маса од корисни својства, но може да инфузија на роза колковите да предизвика штета на нашето тело?

Инфузија на роза колковите. Контраиндикации. повреда

 • protivopokazaniya shipovnikaИнфузија пожелно шипинка пијат преку слама, или веднаш по примената на четкање на забите, како шипка уништува забната глеѓ.
 • Вие треба да се консултираат со лекар за луѓето кои страдаат од тромбофлебитис и тромбоза.
 • Нема потреба да се користи се зголеми колковите, ако имате алергија на овој производ.
 • Само по консултација со лекар треба да го користите инфузија на роза колковите, ако имате чир на желудникот и дуоденален улкус.

Инфузија на роза колковите е многу корисно, доколку се користи во вистинската дози, тоа не дава несакани ефекти и нема да предизвика штета на телото. Но, дури и примена на повеќето едноставен народни лекови, не заборавајте да се консултирате со вашиот лекар.

Тинктура од роза колковите на алкохол или вотка

Шипинка како можете да го користите да се подготви на алкохол тинктура.

 • Колковите - стакло;
 • Шеќер - 150-200 g;
 • Водка - 0,5 l;

Роза колковите се мијат и лесно бари на пареа. Шипки поставени во кварта тегла, додадете шеќер, се прелива вотка и додадете малку вода. Затворете го капакот и инсистираат месец во темно место. Тинктура периодично разнишан. Кога таа е подготвена - филтер. Нанесете неколку капки за спречување на атеросклероза.

Постојат голем број на бесплатни алкохолни инфузии на опции за превенција и лекување на разни болести

во дијабетес

Кога дијабетесот е подобро да се пие чај од колковите, но вие може да се пијалак, додавајќи дека на мед или шеќер по вкус.

Тинктура од роза колковите во текот на бременоста

shipovnik-pri-beremennosti-2Инфузија на роза колковите во текот на бременоста се користат како витамини и тоник, тоа им помага да се ослободи од оток. Исто така се користи за лекување и превенција од настинка. Но, ние треба да се запамети дека хип роза има ефект врз бубрезите, кој е зошто вие не треба да се вклучат во нив.

Инфузија на роза колковите за настинки

Нашето тело е најголема потреба на витамин Ц содржани во куче-роза. Инфузија на овие плодови помагаат на телото да се справат со вируси и инфекции. Шипинка може да се меша со малини и се прелива вода што врие, и ќе добиете инфузија, која ќе помогне да се намали температурата.

Инфузија на роза колковите за имунитет

Шипинка - уникатен подарок на природата. Тоа се користи за зајакнување на недостаток на имунолошкиот систем и витамин, што е многу важно во есен и пролет. Измешајте тоа може да биде со црна рибизла, ехинацеа, пијалак и пијат.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Трње плаши - не пијат ракија! Подготват вкусни куче роза ликерТрње плаши - не пијат ракија! Подготват вкусни куче роза ликер
Придобивките и штетите од употреба на тинктура од роза колковитеПридобивките и штетите од употреба на тинктура од роза колковите
Светлина во колковите - како навистина пријатно и корисно пијалок?Светлина во колковите - како навистина пријатно и корисно пијалок?
Тинктура од роза колковите на светлинаТинктура од роза колковите на светлина
Рецепти минерални инфузии на роза колковите на водка и светлинаРецепти минерални инфузии на роза колковите на водка и светлина
Рецепт тинктура од вотка на дива ружаРецепт тинктура од вотка на дива ружа
Тинктура од дива ружа плодови на алкохолТинктура од дива ружа плодови на алкохол
Ние се направи тинктура од роза колковите домаНие се направи тинктура од роза колковите дома
Роза ликерРоза ликер
Рецепти тинктура од роза колковитеРецепти тинктура од роза колковите
» » Роза колковите тинктура од придобивките и штетите