ma.AlcoruGuru.ru

Cahors. варено вино

Видео: Cahors. производство на вино тајни. Број 29

Еликсир за елитата
Во југозападниот дел на Франција, каде што носи мирните води на мала река Лот, таму се опкружени од сите страни со лозови насади на Cahors.

Видео: Како да се избере Cahors - Совети од Буда Сите добри - Издавање 375 - 16/04/14 - Се ќе биде во ред

Тоа е, во принцип, малку различен од францускиот провинциски градови, освен за неговата локација - градот се наоѓа на еднаква оддалеченост од Атлантскиот Океан, на Средоземното Море и на Пиринеите планини. Но, главната работа не е ни тоа.Само во Cahors расте посебен вид на грозје, од кои од памтивек се направи вино Saogs. Во старите руски транскрипција на името на овој француски град и вина произведени таму, тоа звучи како "Cahors", а тоа е дом на познатата црква на вино во Русија.

Видео: mulled вино или Izvara - топла зачинето вино

Но, виното што во Cahors немаат ништо да се направи со вообичаените за нас сладок десерт Cahors. Тие се суви и курва.
Првиот доказ за чудесното вино од десниот брег на реката Лот, каде што благородна кисел вкус и длабоко црвена боја, потребно е во XIII век.Cahors првично обезбедени само во палати, дворци и палати на високото свештенство.
Канони на Црквата утврди времето и местото на нејзината потрошувачка (обично за време на обредот на светата тајна). На длабока црвена боја симболизира Христовата крв.

Патем, тогаш, кога црквата стана специјално нареди Cahors за сопствени потреби, својата необична густината на бојата одигра улога, може да се каже, за чисто прагматични причини: на разредување (разредена со вода во црквата вино) боја се уште остана црвено.
Таквите трае боја и необичен вкус поврзани со технологијата на производство на класичен француски Cahors, која е базирана на извлекување на цврсти елементи на куп колку што е можно на целиот спектар на ароми, бои и танини.

Првиот куп посебна притисок врз печатот и целулоза произведени. Потоа, како резултат на пулпа во рамките на 18-24 часа се загрева до 70-80 C, при што extractives поинтензивно да помине од кожата и семиња во кантарион. Потоа виното полека се лади.

Видео: Жешка вино со зачини: подготовка mulled вино!

Благодарение на овој метод на изработка, а конечниот производ станува богата црвена боја, а вкусот на џем тонови се присутни, па во Франција, како вина се нарекува "варат".
Фактот дека тоа стана црквата Cahors вино, постои уште една, јас би рекол, мистичен аспект.

Ова е само вино што не го оштети црниот дроб, туку ја зајакнува. Покрај тоа, го регулира стомакот и кардиоваскуларниот систем, при што загинаа на вирусот полио, и како и секој црвено вино, во својата антибактериска активност е еквивалентно на јод.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Cahors дома со свои рацеCahors дома со свои раце
Авторски Cahors: колку степени него?Авторски Cahors: колку степени него?
Ова Cahors домаОва Cahors дома
За избор на Cahors во продавницаЗа избор на Cahors во продавница
Cahors историја виноCahors историја вино
Како да се избере CahorsКако да се избере Cahors
Алкохолен пијалок: вино CahorsАлкохолен пијалок: вино Cahors
Cahors како да се избере вистинскиот?Cahors како да се избере вистинскиот?
Cahors - виното, историјата на кој е составен од легендитеCahors - виното, историјата на кој е составен од легендите
Вино "Cahors"Вино "Cahors"
» » Cahors. варено вино