ma.AlcoruGuru.ru

Вино "Cahors"

Видео: Вино од Cahors небесен гласник, Павле, Легенда пиво и снек чипови

вино од CahorsCahors е десерт вино од црвено грозје. Како и карактеристиките на пијалок може да се нарече темна рубин боја, релативно висока густина на пијалаци, мекоста, и така натаму.

Кагор главна карактеристика е употребата на топлина третман за време на неговата подготовка. Грозјето почнат да се собираат кога содржина на шеќер достигнува дваесет и два проценти.Одвојување на чешли, што е обработи. Марк добива загрева до плус шеесет и пет степени Целзиусови. Тогаш тоа се лади во специјални резервоари. На деловите на цврсти пулпа е одвоена и се додава на ферментација кантарион исправена алкохол во одредени пропорции.

Видео: Алое мед Cahors

Спротивно на популарното верување дека Cahors е единствената црква пијалок кој бил измислен од страна на претставници на националните свештенството, овој пијалок има француски корени. Ова особено ќе се наведе името. Во Франција, има град Cahors. Што се однесува до старите руски транскрипција, во овој случај, тоа звучи како Cahors.Во овој град тоа е во пораст доста специфичен сорта на грозје, кои биле основа на пијалок. Патем, првото споменување на Cahors вино паѓа на XIII век. Тоа е, можеме безбедно да се каже дека ова вино има антички корени во претходните средниот век.

За прв пат во Руската империја, виното на Cahors се појави во времето на Петар. Малкумина знаат дека Петар се разликува слаб стомак. Затоа, за време на честите гозби и банкети, тој беше назначен да се консумираат ова вино е. Треба да се напомене дека пред крајот на минатиот век Cahors извезуваат во Русија и од земји како што се Шпанија и Франција.

Во Руската империја, еден од главните клиенти (пред 1917 револуција) Cahors вино беше на Руската Православна Црква. Затоа, многу луѓе се уште погрешно веруваат Cahors вино исклучиво црковен.

Избор на вино во продавницата на прво место се препорачува да се обрне внимание на етикетата на производот, кој може да каже многу за составот на пијалок и местото на производство.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Авторски Cahors: колку степени него?Авторски Cahors: колку степени него?
Ова Cahors домаОва Cahors дома
За избор на Cahors во продавницаЗа избор на Cahors во продавница
Ние се подготват тинктура од алое домаНие се подготват тинктура од алое дома
Cahors историја виноCahors историја вино
Како да се избере CahorsКако да се избере Cahors
Алкохолен пијалок: вино CahorsАлкохолен пијалок: вино Cahors
Cahors како да се избере вистинскиот?Cahors како да се избере вистинскиот?
Cahors - виното, историјата на кој е составен од легендитеCahors - виното, историјата на кој е составен од легендите
Cahors. варено виноCahors. варено вино
» » Вино "Cahors"