ma.AlcoruGuru.ru

Црна магија произведувач на вино: Подготвен мистична Cahors!

Cahors - Можеби повеќето мистериозно вино, опкружен со еден вид на мистичен талент и полу-верски патетика. Никој не знае што е виновен - мрачни старата историја, крв-црна, активно користење на верски ритуали - Cahors вино беше и останува, предизвикувајќи минимум почитување, како максимум - bogolepny стравопочит. Сепак, сето ова не ни, домашните волшебници производство на вино се спречи, го прават тоа сами!

Cahors - еден од најстарите вина во Европа, познати уште од античките времиња на исто ниво со истиот шери или пристаниште. Сепак, ако го правиш шпански шери или, на пример, на Мадеира Португалски сами по себе не е можно - е премногу комплексна технологија е за Cahors ова не може да се рече. Денес ние ќе зборуваме малку за историјата на Cahors, ние треба да се разбере, она што е разликата помеѓу руски и француски Cahors Вин де Cahors и, се разбира - да научат како да се направи Cahors дома!

Cahors дома е едноставна - уште еден живот со вино kagornym.

А малку за историјата на Cahors

Гледајќи во сликите на современи Cahors - забавна, зелена, пријатно европски град, тоа е тешко да се претпостави дека тоа веднаш почна историјата на мистичниот свет на виното. Во меѓувреме, тоа е - на апсолутната вистина. Од XI-XII век, Вин де Пеи du Lot ( «Ло долина вино") е веќе добро познат - во оваа област лежи "начин на Сент Џејмс" - познатиот аџилак на патот. На пат кон шпанскиот верници Сантијаго де Компостела не презир како да се освежат вкусни kaorskim вино - по долго патување на гробот на Свети Јаков не изгледа толку досадни.

Градот Cahors - Cahors родното место рецепт!

Но, вистинската слава дојде до Cahors во XIV век - градот и бил доволно среќа да се обвини, како што е овде во семејството на чевлар роден Жак д'Ез, кои во иднина ќе стане папата Јован XXII. Како еден мал град во вистински патриот, Жак Црква наметна тоа kaorskoe вино за светата тајна Причест - ". Крвта на Христос", бидејќи на својата темна боја на крв, Cahors е најдобро одговара за улогата на Почна масовно купување на Cahors вино, индустријата за вино во регионот почна да се развива поактивна темпо.

Популаризатор на Cahors, папата Јован XXIIМорам да кажам дека ништо освен промоција на Cahors, Јован XXII не успее - современици зборуваше за него како многу нетолерантни, лошо, и покрај тоа - ". Еретици" суеверна, кукавички и алчен човек, кој нареди беа запалени живи илјади Сепак, и покрај сите овие карактеристики (или можеби само затоа што од нив), Жак д'Ез живеел 90 години, но "во душек", тој се најде на огромно богатство - 750.000 форинти. Навистина, од кои некои биле акумулирани папа само поради понудата на Cahors.Cahors достигна врвот на популарноста во доцниот среден век - на "црно вино" од Луо високо ценети во Англија и други европски земји. Но, тука дома тоа некако не го сакаа - француските кралеви фаворизира Бордо и активно спонзориран на винската индустрија во регионот. И во XIX век, на лозовите насади на Cahors исчистени речиси збришан грозјето филоксера, која е донесена од Северна Америка. Само по 100 години беше во можност да се врати на единствена култура во ист обем.

Руската Cahors - слатка одмор во услови на жестоки секојдневниот живот

Од XVIII век, историјата на Cahors вино почнале да се развиваат паралелно, и во повеќето неочекувани место - во Русија. Како и многу други видови на алкохол - на пример, Kummell - Ова вино има доставени до нас, Петар Велики, Cahors вкуси за време на нивниот европски патувања (Интересно е тоа што тој е генерално е трезен?). Како што е познато, свештениците Петар не се жалат, затоа наметнати Православната Црква е се драги на срцето (и трезорот на црквата) kaorskoe вино за Светата Тајна на Евхаристијата.

Почетна Cahors со соодветна изложеност не е многу инфериорен во однос на сегашноста!

Свештениците се упатат гребење, но кралски декрет донесен - и што да направам? За долго време виното се купат во Франција, и само тогаш почна да се обиде да ги готви себе. Со текот на времето, производството на вино Cahors беше ставен на црквата во голема начин - од крајот на XIX век, тоа веќе стана суштински атрибут не само на општење, но, исто така, било кој друг свет ден. Но, сега ситуацијата е многу исти.

Модерни рекламирање Cahors далеку од мистицизмот и особено од црквата, но многу убаво!Интересен факт: францускиот Cahors - вино е суво, иако многу богат. Да се ​​подготви вино Cahors главно се користи, сорти грозје Malbec, кој во нашата земја не е во пораст - неговата содржина во кантарион и сега не треба да биде под 70%. Со Кагор одржува додека француските технологија на високи температури - 70 °, и само тогаш испратен за ферментација да се заврши процесот на ферментација на шеќер. Во нашата црква винарите на овој начин добива целосна zhuzhka - дали грозје не се, или технологија, или, како и секогаш, некој украл нешто - во принцип, не Comme Ил faut. Тоа почна полека да додадете шеќер во виното - за да се скрие недостатоци. Како резултат на тоа, Cahors се претвори во она што ние сме запознаени со вас - многу слатка, речиси cloying вино со прилично висока содржина на алкохол. Од француската Cahors остана висока сатурација на вино танини, танини и extractives, арома на чоколадо, цреши и сливи, како и - многу темна, речиси црна боја.

Детален рецепт дома Cahors

Според оваа технологија, ние се добие крстот меѓу француски и мајчин Cahors. Кантарион ќе се одржува на покачена температура да ферментира целосно "суво", во чиста култура квасец - инаку ништо. И на крајот ќе бидат прилагодени да ги вкусат сласта и силата со помош на (тоа е изненадување!), Шеќер и алкохол. Во секој случај, виното ќе бидат заинтересирани да се готви, иако проблематично.

Дома во Cahors

Се разбира, Malbec во нашата област не се еден, така да било темно, богата грозје - Каберне Совињон, Saperavi, Пино Ноар, Блан и други Бако, содржина на шеќер не е помал од 20%.

вино Кагор

  • Грозје - 20 кг;
  • шеќер - 0,5 кг на 10 литри кантарион + вкус;
  • вино квасец за богати црвени вина или универзални.

Подготовка на Cahors во почетната фаза, нешто како домашно пиво. И тоа - кантарион слично загрева и се одржува на одредена температура за долго време - од начинот на кој, па дури и температурата е речиси иста: 60-65 степени за вино, 72 степени - првата пауза за пиво.

Во тоа време, мора да помине extractives и танини, танини, при што виното станува темно и заврши, и - постојат некои модификации на шеќер, што уште повеќе придонесува за поедноставно и нивната целосна ферментација. Па за почеток Cahors вино е совршен за една пиварница, ако го имаат. А ако не - тогаш секој тавата со капак и неколку топли ќебиња или вреќи за спиење.

Cahors готвење дома - брз ферментација

  1. Грозјето се внимателно подредени, поделба на плодови од гребени и брзо миење под млаз вода, со цел да не се изгуби сок. Следно, внимателно Ретроспективата tolkushkoy плодови или други импровизирани уред.
  2. Сите наши црвена каша се става во тава и се загрева до 60-65 степени. Кога ќе се достигне саканата температура - поддршка за најмалку 2 часа. После тоа, потребните капацитети за цврсто заврши и ќе ви овозможи на грозјето да се олади на 25-30 степени по природен пат, а потоа - додадете претходно razbrozhennye квасец.
  3. Брзиот ферментација под печат вода или ракавица следен дома Cahors е испратена директно од семето и кожа - црвено метод. Тоа обично трае 5-10 дена, во зависност од температурата.
  4. Откако брза ферментација престанал - отстранете вино со пулпа и талог со додавање на шеќер на фунтата од 10 литри на добиената течност и испрати до секундарна ферментација на собна температура.
  5. Кога Cahors Dobrodiy - тоа преливните со цевка и испрати на mesyatsok на ладно место да ферментира конечно престана, и течноста е можно да се осветли. Во тоа време, тоа треба да биде 2-3 пати за да се отстрани талог.
  6. Сега е време да се засладиме и ако е потребно - да се утврди пијалок со додавање на шеќер по вкус и / или алкохол по стапка од 25 ml по литар, по што на вино може да се истури во шишиња за чување на ладно место.

Јас не ги разбирам некои од технолошките нагласува? Прочитај член со вино рецепт, каде што повеќе од процесот на производството на вино е опишана во детали.

Cahors ќе бидат подготвени не порано од 4-5 месеци пред вино не може да остави пријатен впечаток, но по продолжена изложеност, тоа се претвора - се наоѓа на многу chernoslivnye, чоколадо, овошни тонови, конечно појасни, вкусот станува се повеќе заоблени, кадифени, и мирис - мека и богата.

Ова Cahors - еден софистициран, убава и многу ароматични вино.

Како што можеме да видиме, дали Cahors дома не е само можна, туку е потребно - ќе добиете ако не е ремек-дело, сигурно е пристоен производ, и случајно - ќе најдете вредни и интересно искуство готвење "готви вино", само еден од ваков вид! Ние ви посакувам успешна експерименти!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Авторски Cahors: колку степени него?Авторски Cahors: колку степени него?
Ова Cahors домаОва Cahors дома
За избор на Cahors во продавницаЗа избор на Cahors во продавница
Cahors историја виноCahors историја вино
Како да се избере CahorsКако да се избере Cahors
Алкохолен пијалок: вино CahorsАлкохолен пијалок: вино Cahors
Cahors како да се избере вистинскиот?Cahors како да се избере вистинскиот?
Cahors - виното, историјата на кој е составен од легендитеCahors - виното, историјата на кој е составен од легендите
Вино "Cahors"Вино "Cahors"
Cahors. варено виноCahors. варено вино
» » Црна магија произведувач на вино: Подготвен мистична Cahors!