ma.AlcoruGuru.ru

Алкохолен пијалок: вино Cahors

Cahors - името на виното дека Франција има едно значење, и поранешниот Советски Сојуз е друга. Во Франција, виното Cahors, кој доаѓа од името на градот на Cahors, се смета дека е суво црвено вино од сортата грозје Malbec (големи плодови со тенка кожа). Се јавивме Cahors десерт црвено вино направено од Каберне Совињон (премин 2 Каберне франк и Совињон Бланк).

содржина
 1. Историја на Cahors вино
 2. Cahors дома
 3. користење Cahors
 4. интересно
 5. Од цената на производот
 6. сумирање

1 Историја на Cahors вино

Историјата на овој пијалок, како Cahors, оди уште во античко време, па дури и Петар, кој имаше болен стомак, обновени благодарение на неверојатни својства на ова вино, еднаш го посети во Европа.

Историја на Cahors вино
Француски вина од стакло

За третман и превенција на болки во зглобовите нашите читатели се користи е стекнување на популарност брза и нехируршки метод на лекување, се препорачува од страна на професорот Валентин Dikul. Темелно запознаени со него, решивме да го покани на вашето внимание.

После тоа, тој нареди од Франција за задолжително донесе Cahors месечни и предадена дел од вино испратени до црквата за обред Причест. Оваа неверојатна пијалок би можеле да научат од илјадници својата длабока црвена боја, astringency и сеуште добар вкус џем не остави никого рамнодушен. Во тие денови, секој сакаше слатка џем, мед и шеќер беа првите места меѓу храната. Откако Петар I со голем успех почнаа да купуваат вино православна црква, по морнарите, и само тогаш Cahors стана позната на сите.

Денес, говорејќи на Cahors, само едно здружение на православната црква или во устата веднаш се појавува сладок вкус.

2 Cahors домаНие се обидуваме да се направи Cahors дома. Тајната за готвење Cahors вино дома е прилично едноставна. Ако имате желба или сте голем познавач на куќата на вино, "проследи до песна". Важен фактор е тоа што таа е многу драг на шеќер, се сеќавам дека кога готвење.

Cahors дома
Куќата вино во шишиња

За нашиот рецепт, треба:

 • зрели и свежо црвено грозје - 5 кг;.
 • шеќер - 750 g (600 g, ние ги користиме одеднаш, туку постепено 150);
 • суво грозје, без разлика на вашиот вкус - 100 г;
 • алкохол, 90% - 500 ml (ако сте противник на алкохол, тоа е можно да се направи без алкохол, ќе добиете еден многу интересен вкус).

Значи, Cahors дома:

 1. Земете зрели, излупени и мијат бобинки и грозје темелно да ги скрши.
 2. Сето ова се празни во длабока тава и на температура од 60-65 степени оган кантарион се вари во рок од 3 - 4 часа.
 3. Откако ќе ги готви кантарион, го отстрани од топлина и ладење на 24-27 степени температура.
 4. Понатаму, во ладни смесата, ние додадете суво грозје, сите добро промешајте, се покрива со газа и се стави куќата во место каде што температурата не надминува 23 степени, тоа е многу важно, инаку не може да се добијат на вино. Сите 4 дена мора да се разбуди, така што ние не се појавија дебели, густи слој на пулпа.
 5. По 4 дена ќе имаат Подсвиркват и знаци на ферментација, ќе ги видиме наскоро. Земете газа и темелно ги филтрира како резултат на кантарион. Евтини стискаш додека сок.
 6. Во резултат на сок го додаваме 600 грама шеќер, се покрива со вода печатот сад и стави во најтемните место на куќата.
 7. Некаде во 3-4 дена се спојат уредно 1 литар сок, со цел да не се влијае на пулпа на дното и се додава 50 грама шеќер. Повторно се става во контејнери и затворете печат на вода.
 8. 7-8 ден процес се повторува со додаток на шеќер.
 9. По 10 дена, заврши вино се става во чист сад, пожелно е дека тоа е стомна или стакло шише, кој ќе им даде вистински вино "вид на вино".
 10. Вие треба да го вкусат виното. Ако нешто на вашиот вкус не е доволно, ние го додадете.
 11. Следниот, ние се стави нашето подготвени шишиња во подрумот (темно и ладно место) од 45-50 дена.
 12. Cahors вино е подготвен за употреба по овој пат, продавница за вино на ладно место.


Тука е едноставен рецепт Cahors сега ќе секогаш да се чуваат во вашиот дом.

3 користење Cahors

Каде што се уште се користи Cahors? Можеби сега мислите дека на Православната Црква, за главната церемонија, која се нарекува тајната на Светата Причест. И вие сте апсолутно во право, во 18. Cahors успешно се користи во црквите. Да, мирисот на виното е многу различен од француски вино на Cahors, туку затоа што и самиот Петар I побара од француската марка вино слатки и торти, досега никој не се јасно не можеше да одговори на прашањето зошто таков мирис, можеби тоа се уште е поврзан дива љубов шеќер. Но, зошто Црквата го користи ова вино? Cahors вино, дури и кога се разредува со вода задржува својата боја и вкус, ова е многу важен фактор за цркви.

користење Cahors
Една чаша вино на Cahors

Во еден момент, увоз на вино беше многу скапо, и азиски земји одлучија да ги развијат своите технологија вино за готвење. До денес, најпознатиот од нив:

 1. Според првата вино од Cahors технологија направени од Saperavi, кој му дава на вино сладок вкус, како што беше во ова одделение содржи многу шеќер. Откако пулпата се загрева на одредена температура, а потоа ладење во исто специфична топлина, да додадете алкохол и се ставаат во буриња за неколку години во темна соба.
 2. Друга технологии грозје може да биде секој, но само црвено и содржи големи количини на шеќер. По собирањето на грозјето го тресна, сок, влегоа алкохол, загреана на температура и се чува за некое време со многу висока температура.

И покрај слатка и луто мирис на вино, може да се служи со месо и дивеч, но сите се исти вино ќе одат добро со слатки десерти и чоколадо, како и со светлина овошна салата.

4 интересно

Православните христијани веруваат дека во светата тајна причест леб - тоа е Телото Христово, а виното - тоа е неговата крв. Кога заедницата човек чисти душа ќе најде мир и смирение пред Бога и луѓето.

Една интересна и чудна факт е фактот дека врз основа на Cahors прават многу магичен и чудесен лек за бронхитис, болки во грлото и грип.

5 Од цената на производот

Како сите се исти во продавница за да го изберат правото шише од овој мирисна Cahors? Најважниот фактор во изборот да стане неговата длабока црвена боја, не е Cahors розова или некои светли бои. Како што споменавме погоре, Cahors дури и кога се разредува со вода задржува својата вкус и боја. Сите ние сме возрасни и ние мора да разберат дека ова е добар шише Cahors не може да чини $ 3. Типично, цените за Cahors вино на проектот од $ 20 и погоре. Ако имате тешкотии во изборот на вино или се плашат да бидат измамени, тогаш тоа е секогаш случај таму се онлајн продавници, каде што консултантот е со големо задоволство да ви помогне да се направи избор и да се земе шише со вкус на вино во вашиот дом.

6 сумирање

Се разбира, секој пијалок има своја личност и белешка на љубовта. Cahors - светски познатата сорта на вино, кое има свој уникатен и исклучителен вкус. Многу лековити својства на овој пијалок, кога ќе се одрази на хемиските својства на лекови и таблети, се поставува прашањето, не се обиде да се пие една чаша вино? Сепак болен стомак Петар I исцели вино. На Божик, куќата е секогаш пријатна атмосфера на маса поставени со бел чаршав, вино очила и очила за долго време нанесуваат од рерната дојде мирис на печено мисирки, мирисот на топло чоколадо не остави некој член од семејството рамнодушни, и тоа е во оваа Домашен атмосфера шише Cahors некогаш ќе на патот. Значи, да се секогаш со радосни настани во вашиот подрум во вредност вкус на вино.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Cahors дома со свои рацеCahors дома со свои раце
Авторски Cahors: колку степени него?Авторски Cahors: колку степени него?
Ова Cahors домаОва Cahors дома
Приказната за Cahors и неговите корисни својстваПриказната за Cahors и неговите корисни својства
За избор на Cahors во продавницаЗа избор на Cahors во продавница
Cahors историја виноCahors историја вино
Како да се избере CahorsКако да се избере Cahors
Cahors како да се избере вистинскиот?Cahors како да се избере вистинскиот?
Cahors - виното, историјата на кој е составен од легендитеCahors - виното, историјата на кој е составен од легендите
Вино "Cahors"Вино "Cahors"
» » Алкохолен пијалок: вино Cahors