Cahors - специјален пијалок, а не само еден вид на вино. Се користи во Православната Црква Cahors вино во шишињацеремонии, особено на Велигден, и во споредба со Христовата крв. Ова е само вино што може да се посвети или купи веќе осветена во храмот. Покрај тоа, виното може да се пие по малку секој ден, и се верува дека од тоа нема да им наштети напротив - зајакнување на телото нема да потрае долго. Друга разлика од други вина е посебен метод на производство, со што црквата вино и така излегува вкусна и здрава. подготовка на тајна се чуваат од генерација на генерација и стигна до нашите денови непроменети.

Познато е дека на војниците кои се бореа во Cahors Големата патриотска војна напои во текот болест за брзо закрепнување.

Сега на продавницата полиците може да се најде Cahors од различни земји кои произведуваат, но приближна формула е иста. ова мора да- 500 ml на алкохол доколку се посакува

технологија вино за готвење

Земете плодови на грозје кои се прочистени од претходно остарел и изгни, оставајќи ги само убави зрели плодови, и се шири во сад во кој каша потоа своите раце за да формираат кашеста маса. Ние смена на кантарион во емајл тава и да ја задржите на оган, на температура од 60 степени за 3 ч. Потоа отстранете ја тавата и кул додека смесата станува малку топло. Следно, треба да се прелива на грозје и добро се меша, а потоа - мора да се стави на ладно место за 3 дена. Промешајте повремено треба време, и по можност две дневно.Cahors виноКога сите беа типични знаци на ферментација, тоа е време да се филтрира маса. Ова треба да се направи како што следува: прво преку газа канализација сок, а потоа ставете од бобинки притисне рацете и да ги следат остатоците. По се протегаат сок мора да се растворени во 600 грама шеќер, се прелива во шише и се остава да ферментира во собата на температура не пониска од 25 степени за 3 дена. По три дена, да додадете 100 грама шеќер, а потоа - уште 100 во 9 дена.

10 дена по последното додавање на шеќер во виното е време за да се логирате, како ферментацијата е завршена. Трансфузираат со големо внимание да се осигура дека на талог не погоди пијалок и ќе остане на дното. По дегустација на вино, може да се разбере, без разлика дали тоа е доволно силно, - ако не е дозволено да додадете малку шеќер и алкохол. Следно, се филтрира светотаинскиот и вино во шишиња, расипано нивните стопери. Ние ја напушти на ладно место за 45 дена. Пијалокот е подготвена.

Сега дека знаете како да го направите Cahors куќата. Мошне едноставно, тоа е во вредност од само сакате да се добие овој пијалок. што се подготвува за иднината, тие можат да уживаат, пијат секој ден за една мала чаша исцелување напивки.