ma.AlcoruGuru.ru

Слатка и здрави Cahors

Cahors вино

Постојано место на рускиот маси црвено збогатена вино од Cahors беше сува францускиот "Cahors". Според една верзија, кои се вклучени во мајчин јазик Руски пијалок бил Петар I, кој се допадна толку многу француски вино, кои ги користел кога патуваат во странство, царот почна својата книга на својата работна маса, и во Русија, уште повеќе "Cahors" Се лекува секоја болест на суверена. Како резултат на тоа, виното е првиот донесе, а потоа постепено почна да произведува свои. Се разбира, технологија на производство се промени, но името заглавени.

Она што е различно од Руски Француски Cahors Cahors

Франција Cahors ("Cahors") Е направен од грозје "Malbec"Со тоа подложување на долга мацерација и стареењето на повеќе од една година во дабови буриња. Како што споменавме погоре, Cahors - суво вино.
Руската Cahors истиот пијалак направен од грозје Bastardo, Каберне, Saperavi, и некои други сорти, и е утврден, слатко вино често густа темна рубин боја. Cahors вино вкус мека кадифена со суптилни навестувања на какао.

францускиот Cahors

Како да се направи CahorsА карактеристика на производство е Cahors класична топлина третман. Собрани грозје одделени од гребени и земјата, а потоа на пулпа се загрева до 65 ° C. Следно, загреана маса дозволено да се излади и ферментирано, а потоа се филтрира и се додава течност алкохол.
Исто така, постои уште една можна опција без греење каша: бобинки се смачкана, даде малку талкаат, а потоа со алкохол и оставете го за неколку месеци во затворени садови. Следно, пулпата се филтрира, и како резултат на течност се третира соодветно.

Видео: животот хакирање со храна || Корисни Мекдоналдс || DIY за јадење

Cahors вино

Кога и како да се пие Cahors

Cahors вино се користи во светата тајна на заедницата на Православната Црква, како и служи како десерт вино во празнично јадење. И ако Cahors храмот се разредува со вода, а потоа користете го овој во вашиот дом, вие не може да се направи. Јадења тие обично не се мијат Надолу и се служи по јадење како digestif или помеѓу ручекот и вечерата. Истури пијалок во мали чаши и пие во мали голтки, уживајќи во сладок вкус. Ако не може да го направи без закуска, може да се користи за оваа намена овошни или солени десерт.Велигденска трпеза

Како да се избере продавница во Cahors

Меѓу нашите пријатели има луѓе, сите духови преферираат Cahors, и таму се оние кои тврдат дека од него ја имаат главоболка. Ние веруваме дека таа е слатка вино, едноставно, не е погодна за здравствени причини, но, исто така, им овозможи на мисла дека тие само се здобија со слаб квалитет пијалок. За жал, често Кагор фалсификуваат. Анти-фалсификувањето тешко, но со купување, ние Ви препорачуваме да се обрне внимание на следниве точки:
- боја пијалаци мора да биде темно, богата krasnym-
- во насловот, тоа треба да се истакне дека виното desertnoe-
- содржина на шеќер Cahors треба да биде најмалку 160 g / dm3-
- Вино замокот не може да биде помала од 16% вол., Но не најде Cahors и 12% ob.-
- меѓу сорти грозје наведени на задната етикета мора да биде Каберне Sovinon-
- одлагање вино не смее да биде подолго од 3-4 години.
Исто така, при изборот им даде предност на познати брендови. Најпопуларниот се вината Крим и Молдавија Кагор.

Видео: Angel Baby - Нов цртан филм за деца

Cahors во шишиња

Cahors вино како лек

Се верува дека мали дози на Cahors е корисна за кардиоваскуларниот систем и црниот дроб, но сосема веродостојни податоци за ова прашање, ние не се најде, но не најде некои медицински рецепти врз основа на ова вино.
Cahors несоница:
- 500 ml kagora-
- 5 g на копра семе.
Прелива вино, анасон семиња, донесе до вриење и врие за 8-10 минути, а потоа отстранете од топлина и оставете да кисна за 30 минути. Готови лекови пијат 50-60 ml за половина час пред спиење.
Исто така, несоница може едноставно да се пие во текот на ноќта со 30 ml Cahors.
Кагор на низок притисок:
- Земете 2 лажици Cahors вино три пати на ден за неколку дена, а притисокот е нормална.

Cahors вино
Cahors од болки во грлото, настинки и грип:
- 1/2 чл. рендан малина saharom-
- 2 лажици kagora-
- топла вода.
Измешајте малини со Cahors во чаша и додадете топла вода, така што на стакло беше полн. Пијат и да одите во кревет, топла заштитени. Пред тоа, подготви некои чиста кошули памук - ќе се пот по земањето на лекот и ќе треба да се маскира кошули. Така, може да се излечи речиси преку ноќ.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Авторски Cahors: колку степени него?Авторски Cahors: колку степени него?
Ова Cahors домаОва Cahors дома
За избор на Cahors во продавницаЗа избор на Cahors во продавница
Cahors историја виноCahors историја вино
Како да се избере CahorsКако да се избере Cahors
Алкохолен пијалок: вино CahorsАлкохолен пијалок: вино Cahors
Cahors како да се избере вистинскиот?Cahors како да се избере вистинскиот?
Cahors - виното, историјата на кој е составен од легендитеCahors - виното, историјата на кој е составен од легендите
Вино "Cahors"Вино "Cahors"
Cahors. варено виноCahors. варено вино
» » Слатка и здрави Cahors