ma.AlcoruGuru.ru

Авторски Cahors: колку степени него?

Cahors: колку степени во овој пијалок и како да се избере? Авторски Cahors спаѓа во групата на суви вина, и нејзините варијанти, произведени во ЗНД земји, - да се качи. Ова вино има интензивен вкус, слатка, но курва белешки. Светла боја, се движат од рубин црвена гранат.

содржина
 1. Историја на Cahors
 2. Видови на Cahors вино: колку степени секоја пијалок?
 3. Како да се направи избор во полза на вистински пијалаци
 4. Јадење Совети винарите

1 Историја на Cahors

На првото спомнување на производство на овој пијалок во Франција датираат од 13 век. Суровина за тоа служи само одреден тип на грозје - Malbec. Всушност, наречен Cahors може да се пие произведени само во една француска провинцискиот град со истото име. Ова е местото каде грозје расте погоре. Остатокот од вина кои се произведени во други региони за други рецепти не се сметаат за вистински Cahors.

Историја на Cahors
видови на Cahors

За третман и превенција на болки во зглобовите нашите читатели се користи е стекнување на популарност брза и нехируршки метод на лекување, се препорачува од страна на професорот Валентин Dikul. Темелно запознаени со него, решивме да го покани на вашето внимание.

Како и секоја вино, ова вино има свои карактеристики на производство на производот. Грозје подложни на термичка обработка на температура параметар од 60 до 85 ° C. Тоа е овој начин на готвење дава богата боја и вкус. Cahors почесто го добило името, како и варено вино.Сепак, новата технологија им овозможува на употреба на други сорти како Saperavi, душеци, Moristel, Каберне и други. Во третманот на овие сорти се користи од страна на некој друг начин. Лозници без паузи додека додека малку podvyanet. Поради ова зголемено ниво на сладост, за неговото конзервирање се додава алкохол од грозје. Потоа, овој состав беше загреана на температура од 65 ° C. Различни вкус квалитети даваше со комбинирање на неколку сорти грозје и спроведување на различни процеси. Cahors не е невообичаено со вкус на овошје, чоколадо, ванила и билки.

2 Видови на Cahors вино: колку степени секоја пијалок?

Оригинален вино со такво име треба да содржи 16% алкохол и шеќер произведени исклучиво од сорти на грозје Malbec. Второто име - Okserrua - шири само меѓу локалното население. Во мали количини, а понекогаш и додаде сорти Тана и Мерло. Најраспространета во Русија овој пијалок беше меѓу православните христијани. За религиозни цели се користи т.н. канонска Cahors.

Ова се должи на светата тајна причест, што главно се користи само за овој вид на вино. Во вистинската црква вино не треба да содржи никакви адитиви - шеќер или растителни екстракти. За да се зголеми тврдина, алкохол добиени од грозје, и да се зголеми сладост - дебел сок од грозје.

Видови на Cahors вино: колку степени секоја пијалок?
Различни Malbec грозје


Постојат 2 вида на Cahors:

 1. Обичните - на виното, кое не помина процесот на стареење. Таа содржи 16% алкохол и шеќер.
 2. Гроздобер е извадок од три или повеќе години. Алкохол, што содржи 16% шеќер - 18 до 25%.

Во моментов, овој тип на вино се произведува не само во Франција туку и во други земји на светот:

 1. Cahors се произведува во Казахстан од Saperavi. Изложеност траеше околу три години. содржина на алкохол - 16%, шеќер - 18%. Надополнета со вкус на црна рибизла.
 2. Во Таџикистан можност доминираат сорти грозје како што се Kishmish и Западот Индискиот Gherkin. Карактеристики на сила и сладост се исти како и во претходниот вина. Сепак, изложеноста трае околу 2 години.
 3. Узбекистан ги направи вино од овие сорти: Saperavi Morastel, Каберне Совињон. На содржината на алкохол и шеќер - од 16%. Пијалаци рибизла карактеристичен вкус од другите сорти на вино, оваа сорта е идентичен со повеќето француски Cahors.
 4. Во Азербејџан, пијалок е произведено од сорти на душеци и Shirvan Shahs. Тоа содржи 16% алкохол и 20% шеќер, додава на изложеност три години.
 5. Во Молдавија, за производство на користени грозје Каберне Совињон. За типичен чоколадни пијалоци или рибизла вкус. Тврдина и сладост - за 16%, три години изложеност.

3 Како да се направи избор во полза на вистински пијалаци

Постојат неколку начини за да се провери на вино:

 1. Обрни внимание на дизајнот. Што е напишано на етикетата? ако "специјални вино"Затоа, содржината всушност е Cahors. натпис "слатка маса" Тоа укажува на тоа дека ова е заеднички десерт вино.
 2. Се меша вино и вода во еднакви количини на транспарентен сад. Ова Cahors не треба да ја менуваат бојата и по мешање со вода.
 3. Земете голем сад и донеси вода. Во мал сад со тесен врат добијат некои вино. Вратот блиску прст натопена во вода и инвертен. Кагор не смее да се меша со вода.
 4. Овој пијалок е малку жилав, капе полека по ѕидовите на садот за стакло.
 5. Премногу сладок или горчлив вкус покажува фалсификат.

4 Јадење Совети винарите

Јадете Cahors може да биде како пред оброк, или како десерт вино, заврши на оброк. Според правилата на црвено вино никогаш ладење, така Cahors мора да биде на собна температура. Оптимална температура проток - од 14 до 16 ° C. Со цел да се третираат малку загреан. Тој е многу добар за настинка, е корисно во нарушувања поврзани со варењето на храната.

Јадење Совети винарите
Шише вино на Cahors

Многу квалификувани експерти во областа на медицинските веруваат дека Cahors е еден од ретките алкохолни пијалоци, кои нема штетни ефекти врз црниот дроб.

Не се служи ова вино со правилата на однесување на маса за време на празникот бучни, е наменет за тесен круг. Вистински познавачи на Cahors препорачува да се пие во мали голтки, уживајќи во арома. Служат тоа може да биде топли јадења од месо, и не е премногу слатки десерти и овошје.

Cahors е познат во целиот свет. И покрај широкиот спектар на квалитетни вина, можноста за купување на фалсификувани производи е многу висок. Изборот зависи не само на квалитет, но исто така и на вкусови и преференции на секој поединец.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Слатка и здрави CahorsСлатка и здрави Cahors
Cahors дома со свои рацеCahors дома со свои раце
Ова Cahors домаОва Cahors дома
За избор на Cahors во продавницаЗа избор на Cahors во продавница
Cahors историја виноCahors историја вино
Како да се избере CahorsКако да се избере Cahors
Алкохолен пијалок: вино CahorsАлкохолен пијалок: вино Cahors
Cahors како да се избере вистинскиот?Cahors како да се избере вистинскиот?
Cahors - виното, историјата на кој е составен од легендитеCahors - виното, историјата на кој е составен од легендите
Вино "Cahors"Вино "Cahors"
» » Авторски Cahors: колку степени него?