ma.AlcoruGuru.ru

За избор на Cahors во продавница

Видео: француски вина. Извештајот видео од локална самопослуга. Ariege. Школки-Пиринејски

избор црква Cahors

Видео: Како да се избере продавницата за вино

Во Русија, Cahors е суштинска особина на верските празници. Тоа е овој вид на вино се нарекува црква, што се користи во нивните ритуали свештениците. За да се почувствува атмосферата на одмор и да се целосно да уживаат во овој пијалок, потребно е да знаете како да го изберат правото продавница во Cahors, случајно купување на лажен.

Интересно е тоа што самиот поим на "Cahors" на Запад, а ние имаме различно значење. Франција повика Cahors вино, произведено во провинцијата Cahors Malbec грозје. Овој пијалок има многу малку врска со неговиот руски "имењак".Cahors вино (Руски вредност) - црвен збогатена сила вино од 16%, произведени од страна на загревање на каша и кантарион да 65-80 ° C, по што следи по пат на ферментација со додавање на алкохол и одложен исправување заврши пијалок за најмалку 2 години. Руската православна црква го користи вино во Светата Тајна Причест, верниот и го пијат на верските празници.Сличноста со името на француски вино бидејќи вино под Петар I, за потребите на црквата била увезена од Франција, само неколку векови подоцна утврдил своето производство во Русија. Но, историско име останува, иако сега на технологија на производство на овие две вина се многу различни.

При купувањето Cahors разгледа препораките што им ја дадов во материјалот на изборот на вообичаените вино во продавница, и се сеќавам на следново:

  • кога се разредува со вода, добра Cahors вино е еден до еден, тој не ја изгуби својата светла црвена боја и мирисна арома;
  • во текот на годините, ова вино не е добивање на подобро, боја на светло-црвени е изменета на тули, па затоа е најдобро да се купи Cahors, која неодамна отиде на продажба (изложеност 3-4 години);
  • од најпознатите брендови на Cahors во Русија се Inkerman и Massandra.

Како да се пијат Cahors

Тоа е важно не само за да го изберете, но, исто така, да пијат Cahors правилно. Според правилата на бонтон е збогатена вино служи на маса малку ладни (14-16 ° C), тоа е погоден за било сад. Причестуваат на пијалок полека, во мали голтки.

Видео: Фил не е на огнот 8

Верните веруваат дека пиењето Cahors промовира комуникација помеѓу човекот и повисоките сили, така да се каже со чаша во рака не е прифатен.

како да се пие од виното на Cahors
Cahors - традиционалните вино на верските празници
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Слатка и здрави CahorsСлатка и здрави Cahors
Cahors дома со свои рацеCahors дома со свои раце
Авторски Cahors: колку степени него?Авторски Cahors: колку степени него?
Ова Cahors домаОва Cahors дома
Cahors историја виноCahors историја вино
Како да се избере CahorsКако да се избере Cahors
Алкохолен пијалок: вино CahorsАлкохолен пијалок: вино Cahors
Cahors како да се избере вистинскиот?Cahors како да се избере вистинскиот?
Cahors - виното, историјата на кој е составен од легендитеCahors - виното, историјата на кој е составен од легендите
Вино "Cahors"Вино "Cahors"
» » За избор на Cahors во продавница