ma.AlcoruGuru.ru

Веќе сте се обиделе коктели со Калвадос?

Видео: Изработка на коктели со вкус бонбони, играчки преглед за деца. микс Меурчиња

Калвадос

Што е Калвадос?

Ако сте фан на француската детектив Жорж Simenon за Maigret комесар мудар, тогаш, сигурно, не сме само се најде на страниците на романи или приказни за авантурите неговите референци пијат Калвадос. И ова не е изненадувачки, бидејќи алкохолот е многу популарна во Франција. Сепак, се најде на страниците на делата на други автори.
Калвадос - е силен алкохолен пијалок е подготвена со дестилација на јаболко или круша јаболковина и последователните стареење во дабови буриња. Тоа е дом на Нормандија. Калвадос е исто така, повика на јаболко или круша ракија. Обично пијалокот се храни (уредни мраз) додека јадат помеѓу оброци за апетитот или по оброкот како дигестивниот промовирање на варењето на храната. Исто така, со прекрасни миризливи Калвадос подготви коктели.

Коктел рецепти со Калвадос

коктел "ангел на надежта":
- 20 ml kalvadosa-
- 20 ml dzhina-
- 20 ml од портокал likora-
- кршен мраз.
Комбинирајте ги сите состојки во чаша со мраз и процедете во коктел чаша.

Видео: Замрзнати морска храна. Како марината вкусна риба. Морски коктелКалвадос во буриња
коктел "Apple":
- 40 ml јаболко soka-
- 30 ml kalvadosa-
- 20 ml dzhina-
- 1 лажиче лимон soka-
- кршен мраз.
Сите состојки се мешаат во чаша со мраз и процедете во чаша.
коктел "горчлив јаболко":
- sodovaya-
- 40 ml kalvadosa-
- 1 ml angostury-
- парче лимон tsedry-
- кршен мраз.
Ниска стакло половина полна со мраз, истурете Калвадос, Angostura, рефил пијат газиран сок и се меша нежно. Како резултат на коктел посипете сок од лимон кора.

чаша Калвадос и јаболко
коктел "хавајски":
- 40 ml kalvadosa-
- 20 ml ананас soka-
- 15 ml brendi-
- 1 круг ananasa-
- мелени lod-
- коцки мраз.
Парче ананас сече на коцки. Калвадос сок и ракија Протресете со кршен мраз. Во една чаша стави коцки мраз, ставете го во пијалок од шејкер и додадете парчиња ананас. Послужете со стап за мешање - svizl Stick.
коктел "Бостон":
- 30 ml kalvadosa-
- 10 ml dzhina-
- 10 ml Scotch viski-
- кршен мраз.
Микс на Калвадос на џин и виски во чаша со мраз и процедете во чаша.

Видео: Чоколадо коктел со колачиња направи дома Чоколадо коктел направи домаКалвадос шишиња
коктел "оранжерии":
- 20 ml kalvadosa-
- 20 ml од портокал likora-
- 20 ml од портокал soka-
- половина портокал круг да Marbleâ
- кршен мраз.
Kal'vados со ликер и сок Протресете со мраз, а потоа се филтрира пијалок во чаша. Подготвен коктел гарнитури со половина портокал круг.
коктел "јаболко цвет":
- 30 ml kalvadosa-
- 20 ml јаболко soka-
- 1 лажиче лимон soka-
- 1 лажиче јавор siropa-
- 1 парче лимон за Marbleâ
- кршен мраз.
Калвадос, сируп, сокови и се меша во блендер со мраз и се прелива пијалок во чаша шампањ. Гарнирајте со лимон коктел круг.

Лимон Калвадос
коктел "бела крило":
- 30 ml kalvadosa-
- 30 ml на бели ментол likora-
- кршен мраз.
Со Калвадос ликер Протресете со мраз и процедете во коктел чаша.
коктел "Гринич":
- 20 ml kalvadosa-
- 20ml светлина ликер "Creme de Cacao"-
- 20 ml dzhina-
- кршен мраз.
Шејкер со мраз се тресат kal'vados со ликер и џин и замор како резултат на пијалок во стакло.
коктел "слобода":
- 40 ml kalvadosa-
- 20 ml Романов
- 1-2 капки на шеќер siropa-
- кршен мраз.
Комбинирајте ги сите состојки во чаша со мраз и процедете во коктел чаша.

шише и чаша Калвадос јаболка
коктел "Џеки се зголеми":
- 30 ml kalvadosa-
- 20 ml лимон soka-
- 10 ml grenadina-
- кршен мраз.
Протресете Калвадос сок и сируп во шејкер со мраз и коктел подготвен!
коктел "замрзнато овошје":
- 30 ml kalvadosa-
- 10 мл сок layma-
- 10 ml банана likora-
- 1 круг банана на кама за Marbleâ
- кршен мраз.
Калвадос, сок и ликер се меша во блендер со мраз. Пијалокот става во чаша и се украсуваат кама со круг на банана.

чаша Калвадос
коктел "крем Калвадос":
- 50 ml kalvadosa-
- 25 ml slivok-
- 12 ml јајце belka-
- 12 ml лимон soka-
- 1 лажиче ананас siropa-
- кршен мраз.
Протресете ги сите состојки и во коктел шејкер со мраз и вирус на пијалок во чаша.
коктел "замрзнати јаболко":
- 30 ml kalvadosa-
- 10 мл сок layma-
- 1/2 јајце belka-
- 1 лажиче шеќер peska-
- кршен мраз.
Измешајте ги сите состојки во блендер и се прелива во коктел чаша.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Детали за тоа како да се направи & ldquo; Калвадос & ldquo; дома со користење на јаболкаДетали за тоа како да се направи & ldquo; Калвадос & ldquo; дома со користење на јаболка
Како да се пијат КалвадосКако да се пијат Калвадос
Најдобар пијалок јаболкоНајдобар пијалок јаболко
Калвадос од НормандијаКалвадос од Нормандија
Рецепт дома КалвадосРецепт дома Калвадос
Што е Калвадос и што снек неговатаШто е Калвадос и што снек неговата
Што е добар Калвадос и како да се готви дома?Што е добар Калвадос и како да се готви дома?
Ние го правиме Калвадос куќаНие го правиме Калвадос куќа
Калвадос - 4 часа.Калвадос - 4 часа.
Apple ракијаApple ракија
» » Веќе сте се обиделе коктели со Калвадос?