ma.AlcoruGuru.ru

Како да се готви sbiten

Како да се готви sbiten

Како да се готви sbiten

Како да се готви sbiten? На ова прашање да одговорам понатаму, но прво да се погледне во она што вид на пијалок.

И така sbiten може да се припише на античките затоплување пијалаци.

Во својата основна структура вклучува мед, вода, зачини, билни тинктури, може да се додадат некои алкохол во мали количини.

Како што можете да видите, на пијалок sbiten доволно витамин-тврдини, па тоа дава сила и тонизира телото доволно добро. Тој беше дури и преземат за спречување на многу настинки.

За да дознаете како да се готви sbiten треба да се запамети дека овој пијалок е поделен на два вида:

топла sbiten. Овој пијалок има добар анти-воспалителни и затоплување ефект. Поради тоа, се користат во ладно (зима) време од годината.

ладно sbiten. Овој пијалок е голема жед питие. Затоа, во топли денови или во бањата најдобрите пијалоци и soiskat.

                     РЕЦЕПТИ HOT Sbitnev

                 Со Sbiten ZHZHENKOY

         состојки:

вода (Една чаша)

мед (4H. Лажици)

ловоров лист (Еден лист)

Ким, каранфилче, цимет (Еден краен случај)

Видео: Како да се направи sbiten. Сибирски тоа retsept.Ekstrakt

шеќер (Две парчиња)

           подготовка

Видео: како да се готви Videoretsept sbiten цимет

вода тенџере микс и мед. Полека врие 25 минути. Потоа додадете зачини и се готви за пет минути. Лажица шеќер во топла над огнот да даде темна течност (zhzhenki). Смесата потоа садот, врвот zhzhenku и се промешува. Пијте пијат топла.                          Sbiten МОСКВА

      состојки:

вода (Еден литар)

мед (200 грама)

меласа (150 грама)

каранфил (2 грама)

цимет (2 грама)

хоп (2 грама)

морско оревче (2 грама)

allspice (2 грама)             подготовка

Меласа и мед растворени во загреана вода. Тогаш ќе треба да се вари, и веднаш додадете зачини. А потоа се вари не повеќе од пет минути. Избриши од топлина и кисна за половина час. Процедете во чаша, пијат топла.

                            РЕЦЕПТИ COLD Sbiten

              Sbiten COLD

         состојки:

вода (Еден литар)

Мед (250 грама)

ХОПСb (5 грама)

каранфил (3 грама)

цимет (3 грама)

             подготовка

Во тенџере, распуштање на мед во загреана вода, додадете зачини и полека се готви за два часа. А веднаш потоа се исцеди и се остава да се излади. Пијте sbiten подготвени.

                  Sbiten Новгород

      состојки:

мед (Еден килограм)

врела вода (Четири литри)

хоп (20 грама)

цимет (Еден стап)

           подготовка

Во врела вода за распуштање на мед, додадете зачини готви полека две часот. А потоа се исцеди и се остава да се излади. Siten може да се хранат со парчиња мраз.

                             Sbiten Бери

          состојки:

мед (Еден килограм)

Видео: Sbiten

вода (Четири литри)

јагода сок (Pint)

Кантарион, жалфија, нане (По вкус)

           подготовка

Во тенџере, се меша со вода, јагода сок, мед и над ниските топлина потребни за да се готви за два часа. Неопходно е да се промешува и кајмакот. Потоа додадете зачини. Кога пијалок се лади, се филтрира и се служи на масата. Наместо на јагода, малина користи, боровинки, јаболко и други сокови. Подгответе се на ист начин.

Сега знаете како да се готви sbiten. Мислам дека е така миленичиња пијалок вие сте многу убаво да се биде во можност да ги импресионира вашите пријатели. Ви посакувам успех!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Топла алкохолни пијалоци со виски, ракија, воткаТопла алкохолни пијалоци со виски, ракија, вотка
Sbiten елаSbiten ела
Подготовка на пијалак од виноПодготовка на пијалак од вино
Како да се готви sbitenКако да се готви sbiten
Sbiten - затоплување пијалок СловенитеSbiten - затоплување пијалок Словените
Затоплување пијалоци - како да се готви mulled виноЗатоплување пијалоци - како да се готви mulled вино
Пијалак на домашно виноПијалак на домашно вино
Класичен mulled вино домаКласичен mulled вино дома
BlackBerry sbitenBlackBerry sbiten
Топла јаболковина ванила - fotoretseptТопла јаболковина ванила - fotoretsept
» » Како да се готви sbiten