ma.AlcoruGuru.ru

Mulled вино ладна брзо да се стави на нозе!

Дојдов на студените зимски денови кога фаќање на ладно бран. Ластовичка грст апчиња немаат сила. Некој се однесува на популарниот рецепти, вид на печурка во алкохол или со мед златна мустаќи. Но, тоа е многу поефикасно да се готви себе mulled вино студ. Овој пијалок не е само поттикнување и да доведе со цел за здравство, но, исто така, да се расположи и тонот на телото.
Mulled вино за настинки

Mulled вино студ. праисторијата

Ова зачинета пијалак долго време се користи за лекување и во Европа и во нашата земја. И тоа е убаво да се пие во студените ноќи седи до прозорецот.

Со "mulled вино" германски превод - ". Сензационен вино" Така е тоа, во пијалок вино се додаваат разни зачини по вкус, греење и служи топол.

Разликата помеѓу обичните и зачинета пијалок, при што треба да се третираат од страна на ладно, апсолутно не. И во тоа, а другиот се состои од истите состојки кои го носат витамини за ослабениот организам.

Mulled вино не е толку многу на алкохолни пијалаци, што е корисно за организмот. Таа има добри квалитети како што се:

 • обновување на телото, по силен студ,
 • загревање на телото, да се ослободиме од проблеми со дишењето и болки во грлото,
 • ублажува заморот и дава виталност,
 • за време на депресијата зголемува виталноста и расположение,
 • несоница помага да се релаксираат.

Иако многумина не би им паднало на пиење топол црвено вино со настинка или грип, но залудно. Ова е одлична алатка која може да буквално 2 повторно PM да се стави на нозе. Но, тоа треба да биде добро разбирање на она што состојки за да се стави во пијат, а кои вино можете да изберете.

Mulled вино е ладно тоа е најдобро да се готви црвено вино. Најдобро одговара на полу-слатки и полу-сува видови. Тогаш станува побогат вкус, и да пијат пијалок полесно. Тоа не е неопходно да се обиде да се готви слатка или десерт вино, варено вино нема корпоративни аристократски вкус. Ако сакате да не само да се излечи настинка, но, исто така, да се забавуваат, можете да додадете на вашиот зачинета топла малку рум коктел или само да потрае вино висока тврдина.

Видео: Како да се стави на банкитеКога ќе се подготви свој mulled вино на ладно, не заборавајте да се придржувате кон следните правила:

 1. Не се вари на пијалок. Ова ќе ја влоши вкус.
 2. Ако е наведено во рецептот додавање на вода, а потоа се загрева и се меша со зачини. Потоа смесата се става во црвено вино.
 3. По пијат е подготвена, потребно е да се обидуваат од различни мали честички. Од течноста ќе стане почиста и tastier.

Ние сакаме да го споделам со вас тајните за тоа како да се готви на mulled вино на себе ладно дома.

Готви зачинета пијат дома

Секогаш да се забавуваат во готвење kopilochku неколку рецепти на mulled вино на настинка. Овде можеме да ви понудиме некои вид на оваа вкусна топла пијалок.

Рецепт №1: класичен

Овој рецепт mulled вино може да се користи за настинки и застојот на носот, и депресија. Овој вкусен пијалок брзо ги креваш расположението.

Видео: Како брзо да се излечи со ладно? / Инструкции за употреба Вести Хабаровсксостојки:

 • или суво црвено вино - 1 шише (750 ml)
 • вода - 1 лажица масло.
 • јаболко - 1 компјутер.
 • портокал - 1 компјутер.
 • мед - 2 лажици. l.
 • ѓумбир во прав - 1 лажиче ..
 • мелен цимет - 1 лажиче ..
 • сушени каранфилче

Намалување на јаболка во мали парчиња, се подели на портокал парчиња. Ако парчињата се големи, да ги намали на 2 дела. Вода се меша со зачини и се вари на течност. Намалување на топлина, да додадете мед, јаболка и портокали и оставете да скапуваат за уште 10 минути на тивок оган. По топла mulled вино можете да почнете lechitprostudu.

Retsept№2: мека

Како што може да биде, ако на почетокот на овој рецепт mulled вино на ладно мешавина од црвено вино? Тоа е многу едноставен, врз база на алкохол може да се сок од грозје. Значи пијат и децата може да се излечи брзо.

Иста храна и зачини кои пијат вториот рецепт, само замени сок вино. Добие најмалку вкусна топла пијалок.

Retsept№3: Лимон mulled вино

Ако ви се допаѓа да пијат на кисело, можете да додадете на рецепт за варено вино на ладно малку лимон.

состојки:

 • црвено вино - 1 шише
 • кисело јаболко - 1 компјутер.
 • една половина од лимон
 • цимет - 1 лажиче ..
 • сушени каранфилче
 • шеќер - 1 лажица масло.
 • allspice - 1 лажиче ..

Прелива вино во чист сад или стакло кофа, вклучете бавен оган. Промешајте тоа сите зачини, шеќер и се меша. Apple и лимон сече на парчиња. Вари, расправаа за 10 минути, а потоа додадете овошје и да го исклучите топлина. Ајде да пијат внесе 40 минути. По претходно топлина и служи топла.

Корисни состојки во mulled вино

Оваа жешка зачинета пијалак крие мноштво корисни елементи, кои се неопходни за човечки пациент, и поздрав исто така нема да го оштети.

Видео: Како да се зајакне имунолошкиот систем? Витамин мешавина на суво овошје и други. Спречување на грип, настинка, акутна респираторна болест

 • Витаминот Ц е присутен во портокали, лимон резени, кисело јаболко. Тоа е овој елемент го зајакнува имунолошкиот систем на телото, бидејќи тоа се апсорбира како антиоксиданс и да се протераат од телото на бактерии болно.
 • Mulled вино содржи фосфор, калциум, амино киселини, калиум. Затоа, овој пијалок е корисно за здравјето.
 • Цимет и ѓумбир е одличен за загревање на телото, растера крвта низ вените.
 • Карамфил помага инфекција на организмот во борбата.

Контраиндикации

Иако овој пијалок се состои од природни состојки, но сепак тоа не е препорачливо да се користи за некои луѓе:

 1. бремени жени и доилки,
 2. висок крвен притисок,
 3. луѓето со срцеви заболувања,
 4. алергии.

Топла mulled вино е совршен и за превенција и за третман на акутни респираторни заболувања. Доволно да се пие една чаша две ноќи по ред, а вие ќе се чувствувате многу подобро. Ќе се одржи затнат нос, грло угаждам запира, расположи и да заработи имунитет.

Овој пијалок може да се полнат со различни зачини, сето тоа зависи од вашата имагинација. Ние сме ви се предвидени со најпопуларните рецепти на топла коктел. Во прилог на цимет и ѓумбир, можете да додадете морско оревче, анасон, кардамон. Овие состојки, исто така, ги лековитите својства, тие не само што ќе додадете зачин по вкус, но, исто така, ќе дејствува позитивно на вашиот имунолошки систем.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Mulled виноMulled вино
Како да се готви mulled вино - 2 часа.Како да се готви mulled вино - 2 часа.
Mulled вино или огнениMulled вино или огнени
Како да се готви mulled вино?Како да се готви mulled вино?
Домашна mulled виноДомашна mulled вино
Класичен mulled вино домаКласичен mulled вино дома
Портокал mulled вино со циметПортокал mulled вино со цимет
Класичен mulled виноКласичен mulled вино
Mulled виноMulled вино
Како да се готви mulled вино, традиционалните божиќни пие во ЕвропаКако да се готви mulled вино, традиционалните божиќни пие во Европа
» » Mulled вино ладна брзо да се стави на нозе!