ma.AlcoruGuru.ru

Sbiten со ѓумбир

Видео: Ѓумбирот чај со морето buckthorn и цимет. Витамин Кашлица пијалок

Sbiten со ѓумбир

Sbiten со ѓумбир

Sbiten ѓумбир често се користи во превенција и третман на црви, како и од разни настинки.

Во еден претходен напис јас зборуваше,како да се готви sbiten дома.

Денес, еден одблизу на основните својства е донесена надолу, и се погледне на рецепт беше соборен со ѓумбир. Топла пијалок се консумираат во зима од широк очила, подобро во вечерните часови.

                                Основните својства sbitnya

затоплување. Поради неговиот состав и температура, кога се користи совршено се загрева на целото тело.

анти-воспалителни. Во овој случај, таа ќе игра главна улога состојки (мед, зачини, сокови со зголемен износ само природни витамини)

Protivoglistovye. Овде, во sbiten треба да содржи ѓумбир, кардамон, каранфилче.енергија. Sbiten во можност брзо да се врати на потрошувачката на енергија на телото. Значи, како мед има важни ензими и корисни елементи во трагови.

антифунгални.  Каде големо значење е цимет, која се додава на пијалок.

активноста на мозокот. Атрактивна и пријатен мирис на цимет промовира активирање на мозочната активност. Нормализира крвниот шеќер.

пенкилер. Антисептик и аналгетски својства овозможува каранфил. Таа исто така вклучува голем број на корисни минерали.

смирување. За овој дел од sbitnya додадете кардамон. Тој има добра смирувачки и благотворно делува на нервниот систем, го намалува стресот и го подобрува апетитот.                                   Sbiten со ѓумбир (рецепт)

            состојки:

Видео: Ѓумбирот чај

вода (Еден литар)

лимон (0,5 единица)

Видео: Накратко Sbitnev со ѓумбир

каранфил (Петка пупки)

цимет (Пет грама)

шеќер (6-понг. Лажици)

ѓумбир (20 грама)

мед (5-понг. Лажици)

           подготовка

Ѓумбир излупени, се сече произволно. Во тенџере се стави сите состојки (освен лимон) и се готви за пет минути.

Додека сварено пијалок, исечени лимон. Потоа извадете ја тавата од топлина, да додадете лимон и инсистираат на половина час.

Тогаш ќе треба да се пие мозоци. Пред сервирање, се загрее sbiten, се става во чаша и се украсуваат со парче лимон. Sbiten подготвени со ѓумбир. Бон appetit!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се готви вотка ѓумбир домаКако да се готви вотка ѓумбир дома
Готвење рецепти донесе до вас и целото семејствоГотвење рецепти донесе до вас и целото семејство
Топла алкохолни пијалоци со виски, ракија, воткаТопла алкохолни пијалоци со виски, ракија, вотка
Sbiten елаSbiten ела
Како да се готви sbitenКако да се готви sbiten
Како да се готви sbitenКако да се готви sbiten
Sbiten - затоплување пијалок СловенитеSbiten - затоплување пијалок Словените
Како ѓумбир помага мамурлак?Како ѓумбир помага мамурлак?
Ѓумбирот чај: како да пијалак исцелување пијалокЃумбирот чај: како да пијалак исцелување пијалок
Корисни тинктура од ѓумбир во светлинаКорисни тинктура од ѓумбир во светлина
» » Sbiten со ѓумбир