ma.AlcoruGuru.ru

Ѓумбир ликер и вотка

содржина

Ѓумбир корен - многу корисен производ кој е широко се користат за различни намени. Во оваа статија ние ќе се разгледа во детали на рецепт од тинктура од ѓумбир корен, како и нијанси на неговата употреба и контраиндикации.

Каде да се применуваат тинктура од ѓумбир

Ѓумбирот има корисни ефекти на многу од процесите на човечкото тело, има ѓумбиранти-инфламаторен ефект и ја подобрува циркулацијата на крвта, а многу жени го користат за губење на тежината, бидејќи научниците покажаа дека тоа им помага да се елиминираат токсините и отпадните и промовира согорувањето на мастите.

За постари луѓе, ова растение е исто така корисни - го намалува нивото на холестерол во крвта, а со тоа намалување подложност на разни болести.

Најчесто, ова растение се користи за настинки, бидејќи тоа им помага да се бори воспаление, ја ублажува болката во грлото, делува како антипиретик.

Како да се готви едноставен ѓумбир тинктура на вотка

Рецептот на подготовка е многу едноставна. Ќе ви треба:

 • ѓумбир корен
 • вотка


За подготовка на растенијата треба да се мијат и излупени, а потоа се сече на тенки парчиња или решетки. Подготви една мала тегла и темелно ја чисти, препорачливо е да се вари. Парчиња растенија се наоѓа во внатрешноста и вотка истури во сооднос од 3: 1. банката тогаш мора да биде затворен и ставете ја во топла темно место.

Подготовка тинктура во вотка за две недели. Во ова време е потребно на секои два дена, тресење на тегла со содржината. На крајот на овој пат, на инфузија е потребно да се исцеди и се става во чист сад.

Продолжува како тинктура за долго време, и трошоците се многу економичен, поради високата концентрација на тоа треба да се консумира во мали количини.

Рецепт за имунитет

Ѓумбир корен содржи многу витамини и минерали кои се потребни ѓумбир тинктура банкана телото, особено за настинки.За подготовка ќе ви треба:

 • 0,5 литри вотка
 • 2 лимони
 • 1 ѓумбир корен
 • цимет и шеќер (по вкус)

Лимон каша за мелење, се меша со цимет и шеќер и се прелива вотка. Потоа, во смесата, додадете исечени root (можете да го користите рендан). Смесата треба да се остави во фрижидер за еден ден, а потоа вирус.

За подобрување на отпорност на инфекции, како резултат на пијалаци треба да пијат 1 лажичка 2 пати на ден.

Рецепт за губење на тежината

Ѓумбир корен помага во борбата против дебелината, ги отстранува токсичните материи од организмот и го подобрува дигестивниот систем. Но, тоа не е лек, па се користи во комбинација со други лекови за да помогне да се постигне саканите резултати брзо и ефикасно.

За подготовка ќе ви треба:

 • 4 ѓумбир корен
 • грејпфрут
 • 5-6 лимони
 • 1 L на вотка
 • 200 ml вода

Ѓумбирот треба да се сече на парчиња и се става во тегла, се стави на врвот на пулпата на цитруси (лимони во рецепт може да се замени со вар -. 5 парчиња), истурете сите вотка и вода, измешајте и ставете ги во темно место за една недела, тресење на тегла секој ден. по ѓумбир инфузијакако мешавина на инфузија, тоа е потребно да се исцеди.

Пијалокот треба да се земе 10 дена со пиење на 1 лажица пред појадок и вечера. Во вечерните часови, тоа е подобро да не се користи поради тоа што е тоник и афродизијак кој може да предизвика нарушувања на спиењето.

Контраиндикации

Ѓумбирот помага во борбата со различни болести, но тоа има контраиндикации. Инфузијата не треба да се користи за луѓе со пептичен улкус, сериозни нарушувања на гастроинтестиналниот тракт, холелитијаза. Исто така не се препорачува употреба на бремените жени и оние кои страдаат од срцеви болести, луѓето кои имале срцев удар или мозочен удар. Тоа е најдобро да се консултираат со лекар во време за да се открие присуство на контраиндикации, како и индивидуална нетолеранција на производот. Постојат многу варијации на основен рецепт за готвење, изборот на состојки зависи од намената на тинктура.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепти минерални инфузии од ѓумбир воткаРецепти минерални инфузии од ѓумбир вотка
Како ѓумбир помага мамурлак?Како ѓумбир помага мамурлак?
Подготовка и примена на ѓумбир тинктураПодготовка и примена на ѓумбир тинктура
Ѓумбирот чај: како да пијалак исцелување пијалокЃумбирот чај: како да пијалак исцелување пијалок
Корисни тинктура од ѓумбир во светлинаКорисни тинктура од ѓумбир во светлина
Златен корен - тинктура за сите приликиЗлатен корен - тинктура за сите прилики
Ѓумбир воткаЃумбир вотка
Светлина во ѓумбирСветлина во ѓумбир
Употреба на тинктура од женшен: апликација за мажиУпотреба на тинктура од женшен: апликација за мажи
Алкохол тинктура од ѓумбирАлкохол тинктура од ѓумбир
» » Ѓумбир ликер и вотка