ma.AlcoruGuru.ru

Рецепти ѓумбир тинктура на вотка со пропорции

Ѓумбирот - еден од најпознатите неверојатни растенија на нашата планета. Коренот не само неверојатен вкус и нежен мирис, но исто така и разни корисни својства. Малку горчливо и кисело-сладок мирис на ѓумбир во комбинација со речиси секој производ.

Тоа се додава на различни кулинарски јадења и одлична подготвени пијалоци. Силен тинктура на алкохол имаат пријатен благ вкус и арома. И покрај присуството на основите на алкохол, сите пијалоци со ѓумбир зачува својата корисни својства и може да се користи како природен исцелување агент.

слика рецепт
состојки:
  • ѓумбир
  • вотка
  • мед

Рецепт тинктура од ѓумбир корен на вотка со мед

Рецепт за ѓумбир тинктура на вотка е корисно за сите љубители на едноставни дома пијалаци. Тинктура се добива не само вкусни, но исто така корисни. Може да се пие за третман на настинки и други болести, како и употреба како профилактична агент во студената сезона.

Потребни состојки:

  • Ѓумбир - 1-2 парчиња
  • Водка - 700 ml
  • Мед - 100 ml

Тинктура од ѓумбир вотка се готви многу едноставно. средни корен добар миење, избришете сува и чиста. Се сече на тенки прстени, се стави во стаклена тегла, додадете мед и вотка и се меша добро.Банката треба да биде затворена и го стави на ладно место за една недела да пијат пијалак. Откако на одредено време поминало, може да почнат да го користат алатки.

Тинктура од ѓумбир корен на вотка со мед

Покрај пијалок може да се чуваат за неколку месеци. Тинктура од ѓумбир вотка ќе биде повеќе мирисна и богат, и ако тоа е да го издржат неколку месеци на ладно место.

Едноставен рецепт за ѓумбир тинктура на вотка

А едноставен рецепт од тинктура од ѓумбир вотка да дојде во рака, ако сакате да се напие од природни состојки. Пијалокот може да биде не само пијат, и да уживате во неговите неверојатни вкус, но исто така се користи за лекување на настинки и вирусни инфекции дома.Потребни состојки:

  • Водка - 1 литар
  • Ѓумбир -30 g

Ѓумбирот треба добар миење, кора и решетки, мелење во мелница за месо или само исецка ситно со остар нож. Може да се подготви тинктура со кора, но тоа треба да биде многу добро миење и нека се исуши.

Ѓумбир мијат и се исецка

Класичен пропорции на ѓумбир тинктура од водка не е тешко да се сеќавам - на половина литар алкохол е основа на просечната корен тежина од околу 15-17 g

Ѓумбир подготвени да се стави во тегла или шише, се прелива вотка и добро промешајте.

Ѓумбир подготвени да се стави во тегла

Садовите мора да биде многу цврсто и се пресели во фрижидер или други ладно место. Инсистираат на 7 дена, кога пијат ќе стане светла боја на лимон. Стави во сито газа е повлечен во неколку слоеви и филтрирање на резултат на инфузија.

Ѓумбир тинктура на вотка

Ѓумбир тинктура од вотка може да се чуваат за долго време, на тој начин не само што не ја изгуби својата вкус квалитети, но, исто така, ја сочува својата корисни својства.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се готви вотка ѓумбир домаКако да се готви вотка ѓумбир дома
Рецепт за ѓумбир тинктураРецепт за ѓумбир тинктура
Рецепти и корисни својства на ѓумбирот тинктураРецепти и корисни својства на ѓумбирот тинктура
Рецепти минерални инфузии од ѓумбир воткаРецепти минерални инфузии од ѓумбир вотка
Корисни тинктура од ѓумбир во светлинаКорисни тинктура од ѓумбир во светлина
Како да се готви ѓумбир-лимон чајКако да се готви ѓумбир-лимон чај
Ѓумбир воткаЃумбир вотка
ВермонтВермонт
Светлина во ѓумбирСветлина во ѓумбир
Алкохол тинктура од ѓумбирАлкохол тинктура од ѓумбир
» » Рецепти ѓумбир тинктура на вотка со пропорции