ma.AlcoruGuru.ru

Корисни тинктура од ѓумбир во светлина

ѓумбир коренѓумбир

- единствена фабрика позната по својата извонредна вкус и лековити својства. Тоа може да се користи како Леќата за храна, исто така, има лековито и тежината на минерални материи. Користени растенијата како козметички.

Видео: Ѓумбирот тинктура (пијат - ѓумбир тинктура)

Се состои од минерали железо, хром, силициум, фосфор, магнезиум, натриум, калциум, калиум. Само многу различни амино киселини. Ова растение - магацин на витамини се содржат витамини Ц, Б1, Б2, А. Во подготовката на инфузии од ѓумбир дома сите хранливи материи одат во нивниот состав.

Ѓумбир тинктура може да бидат подготвени врз основа на светлина алкохол или вотка. Направете го тоа во домот на опишаниот Рецептот е многу лесно. За да се подготви ѓумбир тинктура на светлина ќе поминат 10-15 минути.

Видео: Тинктура од ѓумбир вотка за зголемување на потенцијата

Рецепт тинктура за производство ѓумбир со лимон и мед
Овој класичен рецепт за ѓумбир тинктура на светлина е наменета за производство на 1 литар на вкусна домашна пијалок.

состојки:

 1. Samogon - 900 мл.
 2. Лимон 1pc.
 3. Мед - 100 гр.
 4. Ѓумбир - 50g.

Подготовка на тинктури дома

ѓумбир, лимон, мед и пијалак за инфузииНа свеж корен се чисти од кожата, се сече на мали парчиња или решетки со користење на голем ренде. Земете соодветен обем на стаклена тегла е повлечен парчиња од ѓумбир, излупени прелива светлина двојна дестилација, стискаш на сок од лимон, додадете мед. Сите внимателно се промешува.Содржината е отстранета во темна ладно место за 7-10 дена. Потоа тинктура филтрира низ филтер памук и се прелива во шишиња. Убавина прошири во шишиња од мали корен од ѓумбир.

Резултатот ќе биде убава освежителен пијалок повторување рецепт кој може да се употребува како профилакса за терапевтски цели, како и за "душа".

 • Ѓумбир тинктура служи разладено.
 • Тинктура добијат вкусен, доколку се користи во жито пијалак рецепт двојна дестилација на.
 • Може да се користи сува ѓумбир, но пијалок ќе биде помалку вкусна.

Видео: Тинктура од ѓумбир

Рецепт тинктура од ѓумбир во Хибискус и светлина


состојки:

 1. Светлина - 0.5л
 2. Ѓумбир -50 грама.
 3. Хибискус чај ​​- 2st.l.

Тинктура од ѓумбир и хибискусЗа да се подготви пијат свеж ѓумбир сече во мали ленти и се прелива прочистена пијалак. Додадете листовите на Хибискус. Рецептот може да се промени со додавање на износот на чај вкус. Пијте еднаш насликани во црвеникава розова tsvet.Banku оставете да кисна за 1-2 недели на топло место.

Видео: Ѓумбирот тинктура на вотка

По овој период, тинктура ќе имаат светло црвена боја, потребно е да се филтрира и се убави мирисна и корисни пијалок со кисело, благо горење вкус. Почетна пијалак направен со ѓумбир на светлина може да се чуваат за долго време, и тој ќе биде богата, мирисна со текот на времето.

Корисни својства на ѓумбирот тинктура


Традиционална медицина опишува голем број на различни третман на болести на рецепти со користење ѓумбир, тоа помага да се:

 • Подобрување на системот krovoobrascheniya-
 • Нормализира stomach-
 • Забрза размената на масти
 • Ублажување на воспалителни процес-
 • Ублажување на грчеви во дигестивниот organah-
 • Забрзување на protsessy- размена
 • Го спречуваат развојот на атеросклероза.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Неколку варијанти на сок од портокал со ѓумбирНеколку варијанти на сок од портокал со ѓумбир
Најдобрите тинктура за зголемување на потенцијата домаНајдобрите тинктура за зголемување на потенцијата дома
Рецепти минерални инфузии од ѓумбир воткаРецепти минерални инфузии од ѓумбир вотка
Како ѓумбир помага мамурлак?Како ѓумбир помага мамурлак?
Ѓумбир тинктура на светлинаЃумбир тинктура на светлина
Како да се готви ѓумбир-лимон чајКако да се готви ѓумбир-лимон чај
Ѓумбир воткаЃумбир вотка
ВермонтВермонт
Светлина во ѓумбирСветлина во ѓумбир
Алкохол тинктура од ѓумбирАлкохол тинктура од ѓумбир
» » Корисни тинктура од ѓумбир во светлина