ma.AlcoruGuru.ru

Како да се направи домашно производство помек: чистење млеко

Чистење млеко - 1

Чистење млеко - 1

На готовиот производ на домашното производство во повеќето случаи, има доста непријатен мирис и вкус.

Суштината е едноставна - за разлика од индустриското производство, пијалак за време на дестилација не се чисти на загадувачи, т.н. фузелово масла и алдехиди.

Патем, што предизвика силен мамурлак, познат на многу љубители на духови.

Квалификувани занаетчии дома производство се користи многу техники за надградба на светлина, кои се многу популарни меѓу прашањата како да се чисти пијалак млеко, калиум перманганат или активен јаглен? Сепак, постојат неколку тајни и карактеристики!

                               Како го прави млекото?

Чистење на млеко-2

Чистење на млеко-2Сигурен сум дека многу интересен експеримент се врши со додавање на млеко на пијалоци кои содржат алкохол.

Како резултат на овој "експеримент" беше матна талог на дното на садот, кој "pick up" сите загадувачи.

Процесот на врнежите состав се должи на млеко, кој вклучува супстанции како што се албумин и казеин.Овие компоненти се способни за "обврзувачки" молекули фузелово масла и алдехиди и, врз основа на нивната молекуларна тежина, познат за да се формира талог. Се разбира, по што постои потреба за филтер пијалак. Како резултат на тоа - пијалок со благ вкус.

Видео: светлина. мирис контрола

Но, и покрај очигледните придобивки, постои забелешката: премногу млеко може да се направи светлина нејасна сенка која не донесе штета, но тоа не изгледа естетски префинета.

Затоа, за да се исчисти пијалак треба да се преземат со мал процент на млечна маст.

Да ги погледнеме на тоа како да се ослободи од нечистотии и го облагородуваат дома "ремек-дело".

Метод №1: чистење без дестилација
Тоа е најстариот едноставен метод кој не бара многу напор:

 • Трае околу пастеризирано млеко и додадете го во производство стапка: околу 200 грама млеко по 10 литри вотка
 • Цврсто затворете го садот и ги стави во темно место за 5-7 дена
 • Во текот на овој период не заборавајте да периодично се тресат на содржината на контејнерот
 • По прочистување заврши затворање пијалаци мора да помине низ неколку слоеви на волна (што може да се стави во малку или активен јаглен)

Домашна вотка е подготвена.

Метод за №2: прочистување со дестилација
Суштината на тоа не е многу различен од првиот метод. Сепак, време, тоа ќе бара малку повеќе, но тоа е достоен за тоа:

 • Чистење на млеко-3

  Чистење на млеко-3

 • Млеко земени по стапка од 1:10, т.е. 100 g на 1 литар млеко готовиот производ
 • Сите се меша и се затвори цврсто на контејнерот
 • Испраќање сад на темно место за 5-7 дена и не заборавајте да се тресат
 • Потоа се филтрира пијалак од талогот, се меша со тоа се разредува со вода и редистилиран

совети:

 • Светлина е подобро да се земе со доволно висока јачина, околу 45-50 степени. Бидејќи процесот на прочистување ќе биде повеќе активен
 • Пастеризирано млеко може да се замени со сува. Разредете тоа мора да се унапреди и да
 • Не се плаши, "насилни" реакција пијалак млеко - тоа е нормално
 • Ако се претвори матна боја, вирус на вотка повторно за чистење

На ист начин, тоа е можно да се исчисти пијалоци и продавници. Особено ако не се стави во прашање нивниот квалитет. Во секој случај, тоа само ќе имаат корист, а не само да пијат, но исто така и за вашето здравје

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Чистење светлина калиум перманганатЧистење светлина калиум перманганат
Како да се исчисти пијалак сода?Како да се исчисти пијалак сода?
Како да се исчисти вотка - уметноста на квалитет филтрацијаКако да се исчисти вотка - уметноста на квалитет филтрација
Како да го исчистите светлина (вотка) млекоКако да го исчистите светлина (вотка) млеко
Чистење светлина вотка и млекоЧистење светлина вотка и млеко
Чистење светлинаЧистење светлина
Како да се исчисти пијалак млекоКако да се исчисти пијалак млеко
Чистење светлина замрзнувањеЧистење светлина замрзнување
Правилно чистење на светлина храна и сода бикарбонаПравилно чистење на светлина храна и сода бикарбона
Како да се исчисти пијалак калиумперманганатКако да се исчисти пијалак калиумперманганат
» » Како да се направи домашно производство помек: чистење млеко