ma.AlcoruGuru.ru

Чистење светлина млеко - важна фаза на подготовка

Чистење светлина млеко

пијалок не е пожелно кафеава пијалак. Со оглед на тоа што содржи многу штетни состојки, кои можат да бидат штетни за здравјето и телото како целина. Благодарение на двојна дестилација, хемиски и биолошки методи прочистен од страна на прочистување пијалак фузелово

масла, токсични алкохоли, ацетон, asphyxiating мириси. Да го земеме еден одблизу како да се чисти вотка млеко.

содржина

Зошто јас треба да го исчистите пијалоци?

Светлина е силен алкохолен пијалок, кој е подготвен дома. Визардс бараат кристално транспарентност пијалок преку двојна дестилација, хемиски и биолошки методи на прочистување.

Треба да се исчисти на алкохол од разни штетни фузелово масла и други штетни материи кои можат да му наштетат на здравјето. Често пијат прочистен со млеко. Овој метод е сигурен, безбеден и еколошки. За да се постигнат очекуваните резултати, важно е да се користи соодветен млеко и право пропорции.

Млечни протеини се состои од казеин и албумин, молекулите кои се врзуваат штетни супстанции и алкохолни пијалоци фузелово масла. Поради тоа, тие талог, кој лесно може да се филтрира. Како резултат на дојка чистење пијалак Станува чиста и има благ вкус.

Млекото е исто така многу маснотии, кои им овозможуваат на пијалак заматеност. Вкусот на пијалокот, не се врши влијание, но тој не даде многу убав изглед. За оваа причина, на прочистување се препорачува со малку маснотии млеко. Ако повторно го дестилираат светлина, процентот на масти во млекото не е важно.

Бришење на млеко без алкохол дестилација

Таквиот начин на прочистување е апсолутно безбеден. Нема потреба да се прибегне кон процесот на двојна дестилација. Може да се комбинира со други методи за прочистување. Постои еден недостаток - на пијалак може да се претвори облачно.

Процесот на прочистување се јавува како што следува:

 1. Во 10 литри пијалак јачина од 45 степени додадете 100 грама обезмастено млеко пастеризирано. Алкохолот не е тврдина над 60 степени помага подобро да се свитка протеини;
 2. Пастеризирано млеко може да се замени со сува. За неколку часа пред процесот на прочистување на млеко се разредува со топла вода. Вие мора да почека додека не се излади и инфузии тежина;
 3. Додавање на млеко за производство, се меша додека униформа и цврсто покривање на тавата. Ставете го садот на една недела во темно место на собна температура. На првите пет дена, смесата потресен добро. Кога млекото влегува во пијалок, тоа почнува да комуницирате со молекулите на штетни материи. На дното на резервоарот почнуваат да одат надолу на бели снегулки. Ако таквите снегулки почна да се формира, а потоа почна да влијае на протеини загадувачи и да ги конвертирате во талог;
 4. По некое време се исцеди и филтрирање на пијалак со додавање во неколку слоеви на волна. За подобро да се пијат прочистен помеѓу волна да се стави неколку таблети од активен јаглен.
По филтрација, пијалак може да се конзумира. Да се ​​ослободи од заматеност поради полномасно млеко, пијат, се препорачува да се стигне повторно, филтрирани со јаглен и волна.

за чистење Брага млеко од штетни материи, Брага (5 литри) е додадена на литар свежо млеко. Масата на добро се меша. Веднаш почнуваат виткање да се случи, што ќе резултира со формирање на преципитати штетни примеси. Кога ќе завршите, се промешува, се остава да отстои неколку дена Брага и вирус. Потоа можете да го направите првиот дестилација.Можете да додадете млеко во Брага и веднаш да се започне процесот на дестилација светлина, без претходна инфузија. За отстранување на магла на алкохол, тоа е потребно да се одржи вториот дестилирани светлина. Пијалокот ќе бидат полесни. Да се ​​елиминира нечистотии суспендиран спроведе повтори чистење пијалак млеко, по двојна дестилација. Се додава 200 грама млеко по литар од алкохолен пијалок. Ова прочистување ослободува пијалок од алкохол. Производот е излезот е многу јасен и транспарентен.

Очисти пијат млеко со дестилација

Овој метод за прочистување произведува добар резултат. Тоа е еколошки и е лесно да се комбинира со други методи за прочистување. Шкарт е дека ви треба повеќе време да се ре-дестилација.

Процесот на прочистување според вториот метод на млеко-пијалак:

 1. Литар јачина на алкохол од 45 степени се разредува со свежи домашното млеко (100 мл);
 2. Се меша добро и се покрива со капак;
 3. Банка да се стави во темно за шест дена. Еднаш на ден, што треба да се отвори тегла и неговата содржина да се меша добро;
 4. По некое време, се прелива вотка, се разредува со половина со вода и се изврши повторна дестилација. Излезот треба да бидат одделени на "глава", "телото" и "опашки".

млекото може да јасно не само пијалак, но вотка. Во некои случаи, многу талог паѓа. За чистење на половина литар вотка треба да се земе 30 - 50 милилитри млеко. По темелно мешање, смесата мора да биде донесен преку јаглерод филтер. Водка ќе биде за неколку степени повеќе лесно, но тоа не им наштети на здравјето.Прочистување пијалак млеко, тоа може дополнително да се прочистува со свежо печен 'ржан леб. леб вчера е подобро да не се користи, бидејќи тоа може да даде горчлив пијалак. Глутен, кој се наоѓа во леб, и ги елиминира сите нешто гадно во алкохол.

Свеж леб е поделена на мали парчиња и се додава на пијалак. Еден литар пијалок треба да се земе 100 грама леб. Маса е потребно да се тресат добро и се остава да отстои за неколку дена. Тогаш тоа треба да се филтрира.

Млеко во прав како третман на алкохол

Просечна свежо млеко може да се замени со сува и се користи за прочистување на алкохолни пијалоци, како и понатамошно дестилација.

со што се прочистување пијалак сува млеко се случува:

 1. Прво, треба да се направи во вода, алкохол смесата. За овој пијалак се разредува со вода за да се sorokagradusnuyu тврдина;
 2. Потоа се става во тегла и додадете млеко. Десет литри на светлина се препорачува да се земе шест грама млеко во прав;
 3. Млеко во прав за два часа пред процесот на прочистување, е исполнет со топла вода (10 литри). Измешајте добро да се пробие до грутки и се остава да отстои за две - три часа
 4. Со текот на времето, потечени млеко во прав е додадена на пијалак. Тежина е добро се меша и се остава за три часа во мир. Алкохол доведува до коагулација на протеините во млекото. Тогаш процесот на прочистување е завршен од страна решавање.
Прочистување пијалак млечни протеини ефикасно, како и снегулки outputted сите штетни материи и нечистотии. Поради чистење пијалак станува светлина, станува благ вкус и неутрален мирис, нема непријатни мириси.

Кога решавање е завршена, смесата треба добро да се филтрира. Филтрирање се прави со квалитет на јагленот. Потоа понатамошно прочистување може да се врши корка леб. Леб, ќе му даде на пијалак пријатен мирис.

Други методи на прочистување на алкохол

Отстрани пијалак од штетни супстанции, како методи може да биде поради:

 1. Размахване две жолчките и да додадете на алкохол. Кога ќе снегулки на дното на садот, филтер за пијалоци;
 2. На литар на алкохолни пијалоци прелива пар грама калиум перманганат. Се промешува и се остава да отстои за дванаесет часа. По сливот на тиња, пијалок ќе биде светла. Тоа треба дополнително да се филтрира;
 3. литар пијалак на микс 300 грама на топла вода се меша со три грама калиум перманганат. Се промешува и се остава да отстои за дваесет минути. Потоа додадете сода бикарбона и сол на 15 грама. Солта треба да се јодизирана. Оставете го да отстои за масовно добиени во текот на ноќта и во утринските часови вршат филтрирање;
 4. Добиени од дрво јаглен да се стави во сад и затворете го капакот. Кога тие ќе излезат, сите прашина е издувана, и самите жар се земјата и помина низ сито. За еден литар вотка треба да се земе 50 грама на јаглен. По три дена од инфузија филтрирање на добар пијалок. Тоа е најдобро да се подготви на јаглен да се бука, бреза или вар;
 5. Да се ​​подготви за јаглен може да се земе кокосова лушпа. Од порите на кокос е многу помал, тоа е многу подобро прочистува алкохолни пијалоци. За еден литар алкохол треба да се десет грама јаглен од кокос.

Дрво и јаглен од кокос може да се купат во специјализирани продавници или да се готви себе дома.

Сега дека знаете како да се чисти вотка со помош на млеко. Како правилно да изберете и се применуваат на крајот да се добие добар и вкусен пијалок. Стриктно следење на сите препораки може да биде лесно да се постигне кристално јасна светлина. За најдобри резултати, по додавање на млеко се препорачува за чистење на алкохол со помош на 'ржан леб.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да го исчистите светлина (вотка) млекоКако да го исчистите светлина (вотка) млеко
Чистење светлина вотка и млекоЧистење светлина вотка и млеко
Како да се направи домашно производство помек: чистење млекоКако да се направи домашно производство помек: чистење млеко
Чистење светлинаЧистење светлина
Како да се исчисти пијалак млекоКако да се исчисти пијалак млеко
Методи за прочистување на вотка млекоМетоди за прочистување на вотка млеко
Фузелово масла во домот светлинаФузелово масла во домот светлина
Чистење на пијалак со помош на калиум перманганатЧистење на пијалак со помош на калиум перманганат
Чистење светлина млекоЧистење светлина млеко
Како да се филтрира пијалакКако да се филтрира пијалак
» » Чистење светлина млеко - важна фаза на подготовка