ma.AlcoruGuru.ru

Како да го исчистите светлина (вотка) млеко

ochitska светлина млеко

Искусни bootleggers знаеме дека чистење пијалак млеко - една од најпознатите сигурен, безбеден и еколошки методи на рафинирање на финалниот производ. Сепак, прифатлив резултат се добива само ако со употреба на соодветен млеко и точни пропорции. Ќе се зборува за двајца од најдобрите начини за чистење, да се погледне на предностите и недостатоците на секоја од нив.

Теорија. Протеинот млеко содржи албумин и казеин. Овие супстанции се способни за врзување на молекулата на штетни примеси и фузелово масла пијалак, предизвикувајќи ги да се наталожи, која потоа лесно да се филтрира. Резултатот е одличен пијалок со благ вкус.

Но, во прилог на протеини во млекото, исто така, содржи масти, што го прави светлина облачно. Вкусот на масти немаат ефект, но тоа изгледа грдо. Затоа, за филтрација, без дестилација (прва) метод е да се користи малку маснотии млеко. Ако планирате да се ре-дестилација, млечна маст не е важно (втор) метод.

Чистење на млеко без дестилација

На докажан метод кој се користи во Руската селото не е сто години. Предности: апсолутно безбеден, не бара двојна дестилација, може да се комбинираат со други методи за прочистување (јаглен, калиум перманганат, сода). Недостаток - понекогаш прочистен вотка се добива матна.

технологија:1. Додади 100-150 мл обезмастено (минимум масти) пастеризирано млеко во 10 литри пијалак силата на 45-50 степени. Висока тврдина (но не повеќе од 60 степени) придонесува за подобро протеини преклопен.

Можете да ги користите сува наместо на пастеризирано млеко. За таа цел, за 2-3 часа пред прочистување пијалак количина на млеко во прав за да се разреди со топла вода се варат, тогаш е дозволено да се излади и пијалак.

2. Се меша содржината на конзерва со лажица, капакот цврсто и го стави на 5-7 дена во темно место на собна температура. Првите 5 дена на банката е добро потресен еднаш дневно.

Речиси веднаш по додавањето на млеко на светлина започне насилна реакција на дното на можат да се појават бели снегулки. Тоа е под влијание на протеини за да се наталожи загадувачи.3. Потрошувачка на пијалак од талог и се филтрира низ неколку слоеви на волна. Исто така е можно да се стави во некои волна јаглен таблети.

калливи пијалак со млеко
Млеко направени светлина облачно

Прочистена пијалак е подготвен за употреба. Во зависност од содржината на пијалок на млеко се користи масти може да се добие малку облачно. Да се ​​ослободи од заматеност, треба повторно да го пропушти вотка преку јаглен (по можност дрво) и волна (филтер-хартија).

како да се чисти вотка млеко
По чистење, ниско-масни млечни
светлина филтрирање
чистење на филтерот

Чистење светлина дестилација со млеко

Предности: одличен резултат, соодветен висок квалитет на млеко, заштита на околината, во комбинација со други методи. Недостаток - бара повторно дестилација, е потребно време.

технологија:

1. Додадете 100 мл свежо млеко за домаќинство 1 литар пијалак силата на 45-55 степени.

2. Измешајте добро и затворете го капакот.

3. Место на тегла за 5-6 дена во темно на собна температура. Првите 4 дена, еднаш на ден да се отвори и се меша.

ochitska пијалак домашно млеко
Обединети пијалак до рефлукс

4. исцеди на пијалак од талог, разредена до 20% вода, и да се направи се повторува дестилација, поделен на фракции излез ( "глава", "тело", и "опашки").

светлина по чистење млеко
Пијалак по дестилација

P.S. Ако постојат сомневања за квалитетот, истите методи може да се очисти вотка млеко дома. Понекогаш количината на врнежи е шокантен.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се исчисти вотка - уметноста на квалитет филтрацијаКако да се исчисти вотка - уметноста на квалитет филтрација
Чистење светлина вотка и млекоЧистење светлина вотка и млеко
Како да се направи домашно производство помек: чистење млекоКако да се направи домашно производство помек: чистење млеко
Чистење светлинаЧистење светлина
Како да се исчисти пијалак млекоКако да се исчисти пијалак млеко
Методи за прочистување на вотка млекоМетоди за прочистување на вотка млеко
Како да се исчисти пијалак белка од јајцеКако да се исчисти пијалак белка од јајце
Чистење светлина млеко е познат уште од античките времињаЧистење светлина млеко е познат уште од античките времиња
Чистење светлина јајце бело пилешко јајцаЧистење светлина јајце бело пилешко јајца
Чистење светлина млекоЧистење светлина млеко
» » Како да го исчистите светлина (вотка) млеко