ma.AlcoruGuru.ru

Чистење светлина вотка и млеко

Чистење светлина вотка и млеко

Видео: Како да направите водка дома, како да се чисти на пијалак со млеко, домашна вотка

Чистење светлина вотка и се одржа на различни начини, вклучувајќи чистење на млеко се достоен место. Тоа е овој метод ви овозможува не само да се исчисти на алкохолни производи, но, исто така, во голема мера го подигнете. Тоа е забележано дека добар резултат е можно само во случај на добар квалитет на млеко и строго почитување на точни пропорции. Се разбира, она што метод се користи, тоа е можно да се најде на предности и недостатоци, кои се важни за конечниот исход би можел да заврши само ве молам.

теорија

Се должи на фактот дека составот вклучува млеко казеин и албумин, млеко е опремена со имотот да се поврзе штетни нечистотии, и се во светлина фузелово масло. Поради ваквите пакет сите талози и е многу лесно потоа да се отстрани (филтрирани). Токму поради овој пијалок станува мека вкус, кој им овозможува на убаво да јадат пијат.

Видео: Чистење млеко вотка

Млеко содржи масти, исто така, што може да предизвика заматен пијалак. Вкусот не е под влијание, сепак, на изглед, изгледа ужасно непријатно. Затоа се препорачува да се користи само со малку маснотии млеко, а потоа сето тоа се сведува на едноставна филтрирање производ. Ако се користи млечни масти, во такви случаи, постои задолжително повторно дестилација.

Прочистување користење на млеко без дестилацијаОвој метод има многу позитивни повратни информации, особено затоа што е долгогодишна пракса во користење на рускиот села. Нејзината предност е во тоа што само природни производи се користат, а со тоа и добиени пијалак еколошки безбедно, не треба да се спроведе задолжителниот редестилација. Покрај млеко метод за прочистување е успешно да се комбинира со други методи, каде што се користи калиум перманганат, јаглен или пепел. Единствениот недостаток е тоа што може да се појави заматен заврши пијалок.

Технолошки процес:

  1. 150g на обезмастено млеко задолжен е врз основа на 10 литри пијалак сила 45-50 степени. На високото пијалак тврдина (но не повисока од 60 степени), толку подобро ќе биде процесот на прочистување. Исто пастеризирано млеко се користи како една опција, млеко во прав. Кога го користите, бидете сигурни да се впие во топла вода за три часа, се меша, се лади, додаде ништо не се однесуваат на тоа има време за производство на добро.
  2. Содржината се меша добро, покријте и го постави настрана за една недела во соба во која да ги набљудуваат две важни услови (темнината и високи температури). Дневен капацитет е разнишан за пет дена. По поврзувањето со светлина млеко откако ќе се почне на реакција, како резултат на што се на дното на форма на бели снегулки. Тоа е доказ дека загадувачите предизвикана.
  3. Moonshine е исушена од талог, филтер. За да се зголеми ефективноста на напрегање, да ги преземе газа здиплен во неколку слоеви, меѓу кои влегоа мелени активен јаглен. Се пренесува преку филтер пијалак.

Видео: Како да се исчисти вотка од фузелово масло со методот на Rybnikov Ју SСветлина, минатата чистење, лесен за употреба. Да се ​​ослободи од заматеност (ако се додаде млеко), алкохолни пијалоци повторно помина низ агол (во овој случај, најдобро јаглен) и волна (во филтер-хартија се користи како алтернатива).

Прочистување на пијалак со користење на млеко со дестилација

Прочистување на пијалак со користење на млеко со дестилација

Таквите метод овозможува да се добијат одлични резултати, гарантирајќи еколошка чистота. Во недостаток е тоа што обезбедува и здраво за готово повторно дестилација, кои се потребни за екстра време.

Технолошки процес:

  1. 100 ml на свежо (по можност домашното млеко) кои се земаат за секој литар сила пијалак од 45 -55 степени.
  2. Сè што се меша, ограничени.
  3. Кондензатор е отстранет во една соба со собна температура, а вкупниот исклучување на сончевата светлина. За четири дена содржината внимателно се меша.
  4. Samogon преточува од талог формиран, внимателно разредена со вода (1/2 од вкупниот волумен на дестилирана алкохол) и спроведување на ре-дестилација. Во текот на дел мора да учествува во "глава", "телото" и "опашката".

P.S. Истиот метод е активно се користи кога постои желба да се расчисти дури и вотка, ако има било какви сомнежи за неговиот квалитет. На крајот на процесот на разјаснување на вотка, многумина се шокирани од висината на талог, кој е забележан на дното на резервоарот.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да го исчистите светлина (вотка) млекоКако да го исчистите светлина (вотка) млеко
Како да се направи домашно производство помек: чистење млекоКако да се направи домашно производство помек: чистење млеко
Чистење светлинаЧистење светлина
Предвремен светлинаПредвремен светлина
Како да се исчисти пијалак млекоКако да се исчисти пијалак млеко
Методи за прочистување на вотка млекоМетоди за прочистување на вотка млеко
Чистење на пијалак бикарбона - постапка која вреди да се запознаат едни со bootleggersЧистење на пијалак бикарбона - постапка која вреди да се запознаат едни со bootleggers
Чистење светлина млеко е познат уште од античките времињаЧистење светлина млеко е познат уште од античките времиња
Editkovka или кравјо млекоEditkovka или кравјо млеко
Францускиот воткаФранцускиот вотка
» » Чистење светлина вотка и млеко