ma.AlcoruGuru.ru

Пареа тапан - именување светлина

Пареа барабан за светлина

Подготовка на духови е невозможно без употреба на светлина, која уредот може да се менува.

Структура дополнети помошни атрибути, преку кој е можно да се направи на крајниот производ со подобар квалитет, на пример, со минимум од нечистотии и фузелово масла. Тоа се користи за овие цели светлина, има барабан пареа или рефлукс.

содржина

Што е тапан пареа и што е тоа

Главната цел на уредот - намалување на концентрацијата на фузелово масла во финалниот производ се должи на нивната кондензација. Покрај тоа, дизајн ги исполнува функција на еден вид на вентил, предупредување хит дома пијалак во особено интензивна врие. Уредот не е задолжително, но ако сакате да се подготви високо-квалитетни алкохол, не може без тапан пареа.

Направете го тоа можно со свои раце или само да се купи единица, заврши со кондензаторот рефлукс. Овој атрибут се обично се наоѓа помеѓу главните резервоарот и возење на калем, ладење и кондензација решение на алкохол.

Главните предности на барабанот на пареа

Ако ги земеме предвид висок квалитет направени од страна на барабанот на пареа или произведени во индустриска средина, дизајн на светлина ќе ги има следните поволни карактеристики на сличен систем, но без рефлукс:

 • Чистење врз основа на физички реакции, која се смета за повеќе ефективен метод од чисто хемиски активности, особено, активен јаглен, сода бикарбона, и така натаму;
 • Нема потреба да се ре-дестилација, која заштедува време без жртвување квалитет. Некои фанови дури и исклучително чист алкохол на шахтата преферираат дополнителни дестилација, иако ова е изборен чекор;
 • Спречување на ширењето на врела каша во готовиот производ;
 • Лесен за користење и сложеноста на целиот систем дизајн светлина.
Сите овие придобивки се релевантни кога правилно составени пареа тапани и други делови на целиот комплекс на делови за дома подготовка.

Она што процеси се одвиваат во тапанот на пареаКога moonshining интензивна испарување на алкохол, но со тоа се ослободува нуспроизводи, особено киселини, фузелово масла, иако нивната температура на вриење е повисока. Прв во барабанот на пареа, смесата се делумно кондензирана, што е, како резултат на континуирано снабдување со топлинска енергија фузелово масло кондензира, но тие немаат доволно енергија за нов сублимација и алкохол пар продолжува својот потег кон ладилникот. Резултатот е течност која се собира на сметка на секундарни соединенија, што негативно влијае не само на карактеристиките вкус на иднината на пијалок, но, исто така, е можно опасен производ.

Пареа барабан за светлинаВисоката концентрација на фузелово масла негативно влијае на вкусот на пијалокот, што претставува непријатна миризба и чуден вкус. Малку се намали овој ефект може со соодветно прочистување, на пример, активен јаглен. Постојат неколку други методи на Парцијално отуѓување на алкохол нечистотии, подготвуваат со помош дома-приготвува на температура апарати, но тие веќе не припаѓаат на хемиски методи. Комбинирање на пареа барабан или доселениците со дополнителни мерки за прочистување на хемиски овозможи да се намали концентрацијата на нечистотии на минимум.

На дизајн на барабанот на пареа

самиот рефлукс уред доволно за светлина едноставна, направени според традиционалните шеми, и нивните раце, едноставно закачите овој елемент меѓу греење и ладење дизајн резервоарот. Пареа тапанот, бидејќи можете да го направите на свој или купување во специјализирани продажни места, вклучително и онлајн продавници. Ограничувања на јачината на звукот е малку, но соодносот на светлина, треба да се преземат за просечните резултати во предвид. Варијанта за прочистување на пареа барабан, се акумулира доволен број на заробени фузелово соединенија каша за време на обработката не е препорачливо. И покрај тоа што се мие, го замени на уредот, голема количина на алкохол пареа ќе исчезне. За такви случаи, тоа е подобро да се користи готови замена пареа тапан, или само да ја смените маската, ако ова е рацете опција рефлукс.

Ако ги земеме предвид типичен пареа тапан дизајн, таа се состои од следниве соединенија:

 • Капацитет, во кој процес ќе биде "решавање" или кондензација на тешки нечистотии;
 • А пар на запечатени цевки или делови. Incoming монтирање треба да биде пониска (5-10 см) од цевка која излегува од издувниот пареа;
 • Сврзувачки елементи, пареа тапан тесни, како и други делови на светлина.


Дизајнот може да биде малку поинаква, но принципот на акција и основни податоци остануваат непроменети.

Дали е можно да направите свој пареа тапани

За почетници, кои не го практикуваат во подготовката на алкохолни пијалоци, најдобро е првично да се здобијат со целосна целосен збир на сите потребни елементи, вклучувајќи рефлукс. Во такви професионални системи, но се користи во домот, уредот може да се направени од нерѓосувачки челик.

За љубителите на експеримент, постои опција за производство на еден вид на доселениците со рацете. За таков уред треба стаклена тегла (може да се покрие еден шраф, но тоа може да излезе и само метал), две цевки за поврзување, отпорна на топлина фасадни или лепак, ореви.

Секвенцата на собирање на пареа барабан, наменета за светлина, како што следува:

 1. Означување на сајтови за два синдикати и утврдувањето на нивниот дијаметар, што е направено со едноставно заобиколи капак со молив;
 2. Формирање на саканата отвори релативните големини на делови нотација. Ова може да биде шило, или друг уред;
 3. Инсталација фитинзи. За што се користи ореви. Се препорачува да се првично се постават цевките така што оној кој доаѓа на пареа мешавина беше 5-10 cm пократок вметнување. Ова ќе помогне да се намали веројатноста за удирање решение на вриење;
 4. Одредување, запечатување. Метал капак со инсталирана опрема, поставен на тегла (тоа може да биде 2 или 3-литарски, ако се претпоставува дека големи количини). Вие треба да се затвори и да се запечати домашна пареа тапани;
 5. Состави на уред со друг елемент, односно на повеќето сварено апарати, и сите серпентина мора да биде запечатена.
Неговите раце се направи за фузелово масло шахта е прилично едноставна, па дури и во случај на целосно само-собранието дизајн за подготовка, занемарување овој уред не треба да биде.

За да им помогне на производителите на почетниците на алкохол со свои раце, постојат детални упатства, вклучувајќи видео, за производство не само на барабанот на пареа, но исто така и други важни елементи. За оние што се сомневаат во нивните способности и дизајн способности, е најдобрата опција - да се купат квалитетни првично поставен за подготовка на пијалоци кои содржат алкохол. Во овој случај, вие не мора да се грижите за доволен запечатување да бараат аранжмани за наплата на еден или на друг дел од структурата. Покрај тоа, на пазарот нуди широк избор на модели кои се разликуваат во перформанси и функционалност.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Повратниот удар - светлина MashkovskiyПовратниот удар - светлина Mashkovskiy
Идеален светлина куќаИдеален светлина куќа
Дестилирани светлинаДестилирани светлина
Пареа тапани и bubbler во изградбата на светлинаПареа тапани и bubbler во изградбата на светлина
Како да се направи пареа тапаниКако да се направи пареа тапани
Дестилирани светлинаДестилирани светлина
Пареа барабан за светлина со своите рацеПареа барабан за светлина со своите раце
Принципот на работа на уредот и склопувачки пареа барабанПринципот на работа на уредот и склопувачки пареа барабан
Пареа барабанот на банките со свои рацеПареа барабанот на банките со свои раце
Класичен светлинаКласичен светлина
» » Пареа тапан - именување светлина