ma.AlcoruGuru.ru

Идеален светлина куќа

Светлина празник - тоа е посебна класа на уреди за дестилација на ферментирани кантарион. "Празник" епитетот нагласува структурни карактеристики. Не мора да го однесе до земјата, таа ќе работи совршено во градот стан, но ако постои куќа, каде што припаѓа.

содржина
 1. Кампување со вашиот уред
 2. Чиста и поделба
 3. Голем хоби и рекреација

1 Кампување со вашиот уред

Што е добар куќа или куќа? Достапноста на суровините, најчесто во вишок, и го користат не е секогаш можно. Заедно со брод, храна процесор, сушари, dehydrators, замрзнувачи, одмор светлина помага за рециклирање на вишокот на земјоделски производи.

Што е особеност на неговиот дизајн? Тоа не треба вода, поврзани со системот за ладење на машината. Тоа е тешко да се замисли, бидејќи класичен калем, ладење со вода, речиси симбол на подготовка. Калемот е, во ред, но се скриени во внатрешноста на ладна резервоарот, кој е исполнет со вода. Сега разбирам зошто се нарекува светлина dacha: Тој е компактен, тој може да се користат каде што не постои централизирано снабдување со вода. Изборот на купувачот големи модели развиени многу структурно тие не се многу различни и се состои од следниве главни делови:

 • резервоарот од нерѓосувачки челик (модел волумен 8-120 литри);
 • резервоарот капа со херметичко затворање;
 • пареа барабан со сврзувачки елементи;
 • фрижидер со серпентина;
 • сензор (за некои модели термометар мерач);
 • наставата и технички опис.
Кампување со вашиот уред
Дизајн куќа светлина

За третман и превенција на болки во зглобовите нашите читатели се користи е стекнување на популарност брза и нехируршки метод на лекување, се препорачува од страна на професорот Валентин Dikul. Темелно запознаени со него, решивме да го покани на вашето внимание.Како бонус, многу компании нудат дополнителен сет на торба alcoholmeters, рецепт книга, квасец, вкусови, даб чипови, активен јаглен.

Ако класичен машина може да се расфрла со барабанот на пареа, компактен светлина одмор создава проблемот на емисиите на Брага во серпентина. И ние треба да серпентина сува пареа на етанол и по можност без фузелово масла. Испитувачки ум мајстори на дестилирани разви и воведе оригиналниот уред - парни тапан, преку кој на излез дестилат - основа на почеток пијалок силна, чиста и квалитет.

2 Чиста и поделба

Светлина со пареа тапан - тоа е мало чудо на инженерството. Уредот е едноставно, но ефектот е фрапантна. Фузелово масла - неизбежен производ на алкохолна ферментација. Тие имаат одвратен мирис и вкус, впуштајќи се во човечкото тело, тие ги влоши токсичност, што доведува до главоболка и мамурлаци гроб. Сепак, фузелово масла и потешки алкохол врие на повисока температура.Постои идеја за поддршка на греење каша од околу 78 ° C (врела етанол). Таа работи, но пареа на алкохол, минува низ калем, фаќање молекули се загреваат фузелово масла, затоа што тие се подготвени да испарувањето. Во случај на исклучување алкохол влегува во барабанот на пареа.

Тоа е мал затворен сад поставен помеѓу кадата со калем и греење Брага.

Во него има следниве процеси:

 • испорака на алкохол пареа, масло и вода;
 • делумно ослободување на топлина преку површината на барабанот на пареа;
 • кондензација масла (се должи на намалување на температура) и одвод на дното на пареа барабан;
 • кондензација намалува намалува притисокот на пареа, со што се зголемува удар на Брага резервоарот;
 • како резултат на удар се зголемува приливот на топла пареа, кој не дозволува да кондензира алкохол пареа, тие се турка во серпентина.
Чиста и поделба
Процесот на дестилација пијалак

Еден добар пареа тапан мора вентил за ослободување, преку кој на нафта е исцедена редовно. Тоа не е неопходно да ги чува, во спротивно тие ќе одат понатаму во серпентина.

Така, на пареа тапан одделени нафта и рафинирани концентрирана пар серпентина. Тоа е време за ладење и потекло "Pervatsch". Ако тој е во голема мера се разреди со вода (ниски замокот) и чувствителни носот со јазикот ќе се фати на присуство на фузелово масла, дестилација може да се повтори. Постојат модели со двојно тапан пареа, но искуството ни кажува, главната работа - тоа е храна, точниот процесот на ферментација, со висок квалитет дома-приготвува на температура пиво и вештина дестилатор.

3 Голем хоби и рекреација

Ако готвење пијалак, да не се купи вотка, но да се пие секој ден, на вилата светлина изгледа премногу комплицирано играчка. Брага може да стигне и преку чаша тави внатре. Но човечката суштина тоа е во една неодолива желба за совршенство и од пребарувањето за недостижна идеален. Желбата да се направи нешто подобро, како и она што другите не.

Голем хоби и рекреација
Дестилација каша користење садови во внатрешноста на чашата

Со таков расположение светлина вилата - одлична алатка за остатокот од активностите на градот и одмор на природата.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Опрема за подготовка наОпрема за подготовка на
Материјали за производство на калемМатеријали за производство на калем
Направете самостојна ладење за светлинаНаправете самостојна ладење за светлина
Електрични светлинаЕлектрични светлина
Прекрасна светлина добри топлинаПрекрасна светлина добри топлина
Преглед на машини за производство на светлинаПреглед на машини за производство на светлина
Руската светлина DobryniaРуската светлина Dobrynia
Класичен светлинаКласичен светлина
Бренди & ldquo; audry & ldquo;Бренди & ldquo; audry & ldquo;
Автономна систем за ладење за светлинаАвтономна систем за ладење за светлина
» » Идеален светлина куќа