ma.AlcoruGuru.ru

Пареа барабан за светлина со своите раце

содржина

Пареа тапан дома

За повеќе или помалку искусни дестилатор практика постои проблем да се направи пијалак дома. Процесот на добивање и се дестилирани каша бара некои знаења, искуство и минимум стандардна опрема. Во исто време, задачата да се добие квалитетен пијалак изгледа далеку помалку тривијални. За да го направите ова, можете да го користите дополнителни методи за прочистување на алкохолен пијалок или употреба светлина со тапан пареа.

Мислам дека неискусни bootleggers не се меша со објаснување. Пареа тапан е едноставен уред во контејнер кој се наоѓа помеѓу серпентина и коцка на дестилација. Таа им овозможува на физички прочистување директно дестилат време дестилација. Многу Vinokurov овој уред е исто така познат како prikubnik. Пијалак добиени со дестилација на пареа тапан сварено апарат има повисок квалитет и пониска содржина на штетни супстанции и фузелово масла.

Ако сакате, секое лице може да се купи од мрежа веќе е опремен со тапан пареа. Ако не планираат во блиска иднина дестилатор мене, не треба да бидат вознемирени. Пареа барабанот е прилично лесно да се направи со своите раце.

Принципот на работа

Основа на работата на било кој на барабанот на пареа е температурна разлика врела етанол, ацетон, и фузелово масло, исто така, ќе се постигне во процесот на дестилација. Во пракса, тоа изгледа лесно. Откако пар фузелово масла донесени од уште во prikubnik, тие кондензира. Двојките етанол, од друга страна, да продолжат нивното движење и да си одат во фрижидер, на излез од кои е изборот на рафинирано пијалак.Во исто време мора да се запомни дека дестилација на каша со тапан пареа има свои карактеристики. Прво на сите што се однесува на изборот на "глави". Целосни детали за овој процес може да се најде во публикацијата "на дестилација на светлина на барабанот на пареа."

По дестилација во prikubnika капацитет ќе се расчисти течност со карактеристичен мирис. Ние не треба да се грижите за тоа во оваа фаза на прочистување се случи значително губење на етанол. Сила на оваа течност од сад тапан пареа, обично не надминува 5 степени.

постоечките предности

покривање на барабанот на пареа

Постојат голем број на бенефиции што ги добиваме во производството на светлина со prikubnikom. Во моето мислење, тие се повеќе од елоквентен, и се најдобар одговор на прашањето: "Дали треба да го користите пареа тапан светлина".1. Прочистување на добиениот дестилат се одвива на физичкиот слој. Во пракса, за нас тоа значи дека тоа ќе биде многу поефикасна од кој било од методите на хемиско прочистување на светлина. На пример, со користење на јаглен или млеко.

2. Врши како природна бариера која е 100% исклучуваат забавно. Под тоа се подразбира како добивање на мала количина на каша од уште во садот во кој ние се соберат на готовиот пијалак.

3. Леснотијата на уреди за пристап и структура. Пареа барабанот е лесно да се направи и да се поврзете на светлина. Во овој случај, оригиналниот дестилатор уред не игра никаква улога.

Како да се направи?

Секој може да направи тапан пареа дома. За ова ние треба такви материјали во рака:

  • две-литарски стаклена тегла;
  • метал капак;
  • 2 монтирање со надворешен навој;
  • 2 навртки;
  • highlighter;
  • Отпорни на топлина лепило;
  • шило.

На два главни елементи во оваа листа се на банката и да ја покрие. Ве молиме имајте предвид дека ние само ќе се вклопи таков капацитет, што може да се херметички затворени. Со други зборови, откако ќе ја затвори тегла во воздухот не треба да се направи.

Одат и да купат најдобрите светлина

Чекор по чекор собранието секвенца.

1. Прво на сите, ние треба да се произведуваат точниот распоред за иднината отвори. За да го направите ова, ние треба да се применуваат на избраниот капак фитинзи и внимателно го намали околу нивните маркер.

2. Сега се направи дупки. За да го направите ова, држете шило притисок врз планираните линии. Ние вршат такви активности, додека на насловната материјал е конечно фаќа.

3. отпорни на топлина лепило се применува еднакво на двете страни на работ од дупката, инсталација на опрема и да ја поправите својата ореви готви. Клеј ќе обезбеди сигурен запечатување.

4. Ставањето prikubnika сад со кондензаторот рефлукс и коцка. Стегање, додека, исто така, пресуден фактор за нас.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Дестилирани светлинаДестилирани светлина
Пареа тапани и bubbler во изградбата на светлинаПареа тапани и bubbler во изградбата на светлина
Минијатурни светлинаМинијатурни светлина
Дестилирани светлинаДестилирани светлина
Што е светлинаШто е светлина
Пареа барабан за светлина со своите рацеПареа барабан за светлина со своите раце
Принципот на работа на уредот и склопувачки пареа барабанПринципот на работа на уредот и склопувачки пареа барабан
Размислете светлина alkovarРазмислете светлина alkovar
Пареа барабанот на банките со свои рацеПареа барабанот на банките со свои раце
Класичен светлинаКласичен светлина
» » Пареа барабан за светлина со своите раце