ma.AlcoruGuru.ru

Возење пијалак со пареа тапан - цел неопходност, или губење на време?

Се повеќе и повеќе од нашите граѓани се размислува светлина како интересна и наградува хоби. Значителни заштеди во семејниот буџет, лични контрола на квалитетот, и многу други предности. производство на светлина технологија е едноставна и добро осветлена на интернет. Сепак, постојат некои технолошки нијанси.

содржина
  1. Што е тапан пареа
  2. Зошто потребата за пареа тапани
  3. Како да се направи тапан пареа со своите раце
  4. Како тапан пареа
  5. Дали треба да се светлина пареа тапани?

1 Што е тапан пареа

Ако се погледне во Википедија, таму можете да најдете истиот пареа тапан, но во делот на парни локомотиви, а не за светлина на дестинации. Но, дизајнот и функцијата на барабанот на парна локомотива се совпаѓа со светлина.

пареа купола
пареа купола

За третман и превенција на болки во зглобовите нашите читатели се користи е стекнување на популарност брза и нехируршки метод на лекување, се препорачува од страна на професорот Валентин Dikul. Темелно запознаени со него, решивме да го покани на вашето внимание.

Пареа барабанот не е задолжително дел од светлина. Тоа се додава, како сакате. Дизајнот е многу едноставен: на дестилација помеѓу коцка и кондензаторот постави уште еден затворен сад, обемот на кој е околу 10 пати помала од онаа на уште.

притисок на пареа во барабанот на пареа капки нагло, во согласност со законите на физиката, заедно со притисокот ќе падне нагло и температура. На пареа се лади и почнува да станува течност, но повторно на дојдовен топла пареа не кондензира најневралгични фракции каша. Светлина Ова резултира со почист.

Најлесен начин да се подготви пијалок, е да се купи готови светлина DOBRYNYA.

2 Зошто потребата за пареа тапаниЛесно се четка на она што се случува во процесот на дестилација светлина. Брага, која се состои од мешавина на голем број на органски материи е доведена до вриење. Како резултат на пареа е повлечена и кондензирани запечатени во течност. За таа цел, температурата на пареа смее да падне под точката на росење. Добар пијалак излегува 4 пати помалку отколку што беше оригиналниот домашно пиво.

Процесот на дестилација пијалак
Процесот на дестилација пијалак

Главната задача на дестилирани светлина - да се добие чист алкохол. За да се реши овој проблем со помош на домашните светлина нема да работи под никакви околности, но се стремиме кон тоа уште треба.

составот на каша вклучува вода, етил алкохол и многу голем број на органски супстанции кои имаат акумулирано се нарекува фузелово масло.

температура на вриење алкохол е најниска на сето ова компот, малку повеќе од 78 степени Целзиусови. Но, ако на алкохол ќе испари од каша на оваа температура, уредот ќе мора да се пијалак за премногу долго. Затоа, сите Брага донесе до вриење и брзо се дели дел во алкохол, вода и Sivukha. Но, за ова одделување тапан пареа и употреба. Покрај тоа, преку тапан пареа може да се направи aromatization светлина, но нејзината главна функција е сеуште чиста.

3 Како да се направи тапан пареа со своите рацеПареа тапан единица е многу едноставна. Тоа е многу полесно да се уште или кондензатор. Во повеќето пареа тапан тоа е произведен од страна на следниов начин. Parootvodnuyu дестилација цевка помеѓу коцка и серпентина се намали и на двата краја се вметнуваат во пластичниот капак на лименки. Се разбира, на насловната страна мора да се пре-дупчат. На капакот се става на обична стаклена тегла.

Производна единица за дестилација пијалак
Производна единица за дестилација пијалак

Единствениот проблем е вистинскиот износ на банките. Теоретскиот износ што е наведено погоре, во пракса, секој господар избира банката во нивните потреби. За среќа покрие универзално вклопуваат банки вредност од 0.5 до 10 литри. Ако износот е премногу мал, тогаш температурата во барабанот на пареа Тоа би било премногу висока за кондензација на тешки фракции. Кога ќе се појави прекумерна количина на аванс, температурата да достигне точката на росење на алкохол и на излез ќе биде премногу малку пијалак.

Таква едноставна пареа барабан ги исполнува сите технички барања. Тој запечатени, лесно се чистат, стаклото има висок коефициент на топлинска спроводливост. Дополнителна предност е можноста да се флексибилно промените јачината на звукот на тапанот на пареа. Но, како што покажува практиката, добро избрани износот е цел живот.

4 Како тапан пареа

Пареата брзо јури низ тенка цевка и влегува во барабанот на пареа. На обемот на барабанот на пареа е значително поголема од цевки капки притисок, заедно со притисок паѓа температура пареа. Температурата ќе се намали дури и се должи на голема површина ѕидови. Пареа барабанот не е посебно ладење, како што е, на пример, кондензатор, но материјал е избран со коефициент на пренос на висока топлина.

Пареа барабан со висок коефициент на пренос на топлина
Пареа барабан со висок коефициент на пренос на топлина

Идеално, температурата на пареа треба да се намали на 80-90 степени целзиусови. Алкохолот останува во испарливи дел, и вода и потешки фузелово масла кондензира на ѕидовите на барабанот на пареа. По дестилација, 10 литри на миење во барабанот на пареа е 100-200 ml смрдливи мрсна течност.

Зачувај ова лукав машина дури и од една несреќа. Во неискусни авто-тркачи во раните фази на врела каша спреј често паѓаат во parootvodnuyu цевка. Под притисок на пареа, овие капки брзо поминуваат целиот кондензатор и се во светлина, кои во голема мера ја расипам на готовиот производ.

5 Дали треба да се светлина пареа тапани?

Ова прашање е во состојба да се ослободи вистински света војна на било кој форум посветен на дома подготовка. Затоа, треба да се почне со фактот дека не постои точен одговор и не може да биде. Некој ја користи, а некој вози како што. Само погледнете на добрите и лошите страни на барабанот на пареа.

Конс во голема мера не се направи. Па, освен дека постојат луѓе кои сакаат фузелово мирис. Ние нема да се расправаат за вкус, но таквите луѓе се многу малку. Тие бркаат светлина одеднаш, без филтри, па дури и повеќе, па без тапан пареа.

светлина трка без филтер
светлина трка без филтер

Со добро избрани тапан пареа на готовиот производ излегува почист. Некои мајстори велат дека ако користите барабанот на пареа, се бара вториот дестилација. Во спротивниот табор, стави еден пар на чиста тапан пареа соочат со предизвикот и да докаже дека со двојна дестилација е многу посигурен. Постои во овој спор и друга страна - оние кои се гонети два пати и двата пати со барабанот на пареа.

Се надеваме дека овој напис ви даде ако не ги имаат сите одговори, или барем храна за размислување. Ако тапан пареа е правилно инсталиран и износот не е претерано, на штета на процесот на алкохол дестилација, тој само не донесе.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Идеален светлина куќаИдеален светлина куќа
Дестилирани светлинаДестилирани светлина
Пареа тапани и bubbler во изградбата на светлинаПареа тапани и bubbler во изградбата на светлина
Како да се направи пареа тапаниКако да се направи пареа тапани
Дестилирани светлинаДестилирани светлина
Пареа барабан за светлина со своите рацеПареа барабан за светлина со своите раце
Принципот на работа на уредот и склопувачки пареа барабанПринципот на работа на уредот и склопувачки пареа барабан
Пареа барабанот на банките со свои рацеПареа барабанот на банките со свои раце
Класичен светлинаКласичен светлина
Која температура каша дестилација со пареа барабанКоја температура каша дестилација со пареа барабан
» » Возење пијалак со пареа тапан - цел неопходност, или губење на време?