ma.AlcoruGuru.ru

Светлина

светлина

Дестилација се користи безброј уреди. Во оддалечените села се уште се користи гломазна, може да се каже стационарни единици. Тие се инсталирани во шумата, во мочуриштето, и да ги користите во согласност со редот на целото село (улица).

"Железната садови" се употребени во т.н. условите за домување. Имаше ултра-компактен уреди работи на електрична енергија.

Видео: нова светлина

На крајот на краиштата, нивната шема е ист и се состои од три елементи:

1) сад со квасецот,

2) цевка-калем,

3) ако садот со течноста за ладење.

На 1 сад се загрева (оган, керозин шпорет, шпорет на гас лемење teploelektronagrevatel).Кои содржат алкохол пареа поминува низ цевка 2, вториот е кондензирана со контакт со ладна вода во сад и Z има течност тече во испружена тегла (шише).

Најмногу се користи машини во лименки од molokodoilnyh уреди. Тие се веќе завршени херметички капак со фитинзи за цевки.

На едноставни машини со висок квалитет е тешко да се постигне. Неспоредлив квалитет на производот од уредот "zavodka" која се состои од коцка 1, печка 2, 3 сад за вода, цевка 4 на кој влегува во пареа на дното јастреб 5 загрева стартер како да го готви, збогатен

алкохол.

Hyles - дрвени буриња кофа за две и херметички капак (затегнување завртки). Капакот два отвори за довод на 4 (коцка) и на излезот 6 (да го пареа барабан 7) цевки.Пареа барабан 7. дизајн е сличен Hyles: сад со капак, постојат две цевки. Кои содржат алкохол пареа преку цевка

светлина

6 влегува во барабанот на пареа. Тука се населува на дното на фузелово масло.

Филтер 9 се состои од два бакарни плочки (најмногу се користи на музички инструмент со истото име), лемење заедно со цевки за снабдување и враќање. На ѕидовите на плочи, исто така, се реши фузелово масла и skapyvayut преку цевка во дното на пареа тапан 7.

Цевка серпентина 10. Со неа содржат алкохол пареа по таква понатамошно прочистување промаши фрижидер 11, каде што се кондензира на контакт со ладна вода 12 и капе во садот за собирање.

Значително подобрување на квалитетот ако цевката 4 наместо серпентина 4 и дава дополнително греење (на пример, гас режач) perekalivaya парови.

Во уште лемење лименки teploelektronagrevatel (десет).

Технолошки нијанси: Не се прегрее стартерот - може да експлодира контејнер или течност излегува преку цевка во пијалак. Постудено вода, подобро процесот на кондензација се одвива. Ако е можно, добро користењето вода. Никогаш не се спречи дополнителна филтер. Најлесен опција - три-литарски тегла, капакот ролна со дупки за две цевки.

Ако стартер ќе се прегрее, на "плукна" во банката, но ја промашува светлина.

На суровина за производство на дестилирана алкохол може да биде било шеќер и скроб материјал. Најголем принос - шеќер. Тоа може да се користат како суровини чоколади, сирупи, колачи, џемови, разни овошја, доматно пире, грашок, ориз, житни зрна, печен леб ...

Видео: светлина "Иванович-BBTF" (Со две пареа барабан)

Суштинска компонента на квас - квасец, најмногу - храната. Во отсуство на нив во случајот и се drozhzhesoderzhaschie храна.

Ако нема квасец, хмељ помага. Зрели удари хоп полни со вода. Кук. Супа е додаден да ферментира.

Се користи како доматно пире. Притисни за да започне процесот на ферментација може да даде обичните грашок.

Ферментација треба да се одржи во топлина. Склопот на температура - 50-60 степени. Во селата можност квасец ферментира на шпоретот.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Подготовка на вотка домаПодготовка на вотка дома
Калем светлинаКалем светлина
Кои се различните видови на светлинаКои се различните видови на светлина
Домашна светлина од шпоретотДомашна светлина од шпоретот
Дестилација на мулти-фаза на светлинаДестилација на мулти-фаза на светлина
Домашна светлинаДомашна светлина
Приготвува на температура апарати и неговиот дизајн карактеристикиПриготвува на температура апарати и неговиот дизајн карактеристики
Како да се соберат на светлина домаКако да се соберат на светлина дома
Како да се соберат светлина?Како да се соберат светлина?
Избор додатоци за светлинаИзбор додатоци за светлина