ma.AlcoruGuru.ru

Светлина двојна дестилација - надградба на системот со поставување на барабанот на пареа

Светлина двојна дестилација експерти го нарекуваат уред чиј дизајн вклучува парна барабан. Во исто време, како тапан пареа може да биде конвенционален стаклена тегла или било кој друг мал сад. Со двојно системи дестилација ние се добие висока чистота алкохол, без мирис и горчлив вкус.

содржина
  1. Главниот проблем во системот за пареа дестилација барабан
  2. Едноставна монтажа - производство на свои раце
  3. Карактеристики за купување на готови пареа тапани

1 Главниот проблем во системот за пареа дестилација барабан

Квалитет чистење пијалак - тоа е една од приоритетните задачи во процесот на создавање на производот. Повеќето авто-тркачи се користат за да ја прилагодите на готовиот пијалок. традиционалните методи кои се користат за тоа - Чистење светлина белка од јајце или калиум перманганат. Многу помалку луѓе се надградба на нивните светлина со поставување на барабанот на пареа. Ние предлагаме да се разгледаат причините за и методи за користење на таков модул за да се подобри квалитетот на домашните пијалоци.

Пареа барабан или рефлукс - ова не е задолжителен дел на светлина. Но, ако станува збор за систем на двојна дестилација, своето присуство во изградба е потребно. Типично, тапан пареа е во прилог на калем и надминување на коцка. Бидејќи на овој елемент е често нарекуван "prikubnikom". За време на возењето на домашните тапан пареа се користи за физичко чистење на алкохол од фузелово масла и други штетни загадувачи.

Принципот на работа на кондензаторот рефлукс е врз основа на разликата во врела точки на различните компоненти на пијалак. Така, температурата на која врие фузелово масло е многу повисока од онаа на етил алкохол. Прв во пареа барабан првиот нафта почнат да се кондензира, но не зоврие. Ова се должи на фактот дека со топлинска енергија се троши внатре во модулот првенствено на испарување на етил алкохол фракции, кои имаат многу помала маса. Со дестилација на крајот на кондензаторот рефлукс е кафеава течност, која има непријатен мирис. Нејзината висина зависи од уредите и суровини сварено единица.

Принципот на работа на кондензаторот рефлукс
Принципот на работа на кондензаторот рефлукс


За третман и превенција на болки во зглобовите нашите читатели се користи е стекнување на популарност брза и нехируршки метод на лекување, се препорачува од страна на професорот Валентин Dikul. Темелно запознаени со него, решивме да го покани на вашето внимание.

Под конвенционалните дестилација каша со шеќер на 50 ° C од 7 литри на алкохол во dephlegmator е околу 350 g загадувачи.

Користење на барабанот на пареа во изградбата на двојна дестилација, ние се добие други предности. Така, на модулот поефикасно чисти пијалак народни методи со користење на јајца, активен јаглен или манган. Рефлукс кондензаторот служи како сигурен бариера, која го штити готов пијалак од ударот од необработени каша, како што се случува на високи температури дестилација. Покрај тоа, тапан пареа е многу лесно да се инсталира и да се поврзете на било апарат за дестилација, вклучувајќи сад на притисок шпорет. И покрај сите овие предности, цената на барабанот на пареа е многу скромна - 200-1500 рубли.Како што можете да видите, кондензаторот рефлукс има голем број на предности, кои се докаже потребата за негово користење во било кој систем на двојно дестилирана светлина.

2 Едноставна монтажа - производство на свои раце

За модернизација на апаратурата дома-приготвува на температура не мора да се погледне за нов тапан пареа. Модулот е многу лесно да се произведат импровизирани право во вашиот дом. За ова треба:

  • тегла и густа покривка од нерѓосувачки челик;
  • 2 приклучок со навој;
  • 2 навртки;
  • отпорни на топлина лепак;
  • маркер;
  • обичните шило.
Производство на пареа тапан лименки
Производство на пареа тапан лименки

Првично, метал покрие raschertit потребните димензии на отворите во кои се вметнуваат врска. За да го направите ова, мора да се закачите на делови со капакот и се сече околу нивните маркер. Понатаму нежно создаден дупки. За таа цел, можете да го користите шило или други остри објект. Потоа се инсталира опрема и затегнете ги завртките. Со цел да стане најдобар запечатување дизајни, дупки по монтирање на делови да бидат третирани со лепило или заварување. После тоа се поврзете тапан пареа со коцка дестилација и калем светлина.

Со цел да се елиминира навлегувањето на Брага прочистен пијалак воведен цевка тапан пареа треба да биде поставена на 10 mm пониска од изведените. Таквата мерка на претпазливост ќе биде многу корисно за луѓе кои се само почеток на користење на светлина. Ние сме убедени дека не постои ништо комплицирано во врска со дизајнот на кондензаторот рефлукс со рацете таму. Да потрошите малку време, ќе бидете во можност дестилираат светлина со тапан пареа и да добијат висок квалитет и вкусен пијалок.

3 Карактеристики за купување на готови пареа тапани

И покрај леснотијата на производство на рефлукс, некои сопственици на светлина се уште имаат повеќе доверба во трговски производи од доверлив производители. Како да се купи сигурен уред, не overpaying за тоа - да ги одблизу.

Светлина сигурен уред од доверливи производители
Сигурен уред од доверливи производители

Купување на пареа тапани за вашиот уред, прво нешто што треба да се обрне внимание - тоа е ограничување на температурата. Некои dephlegmators не се прилагодени за работа во опсег на температурата во која успешно функционира светлина агрегати. Поради ова, bootleggers принудени за одржување на температурата, што не ќе им наштети на барабанот на пареа. Таа има лош ефект врз квалитетот на пиење и се зголемува времето поминато на дестилација.

Вториот фактор што треба да се запамети - е големината на кондензаторот рефлукс. Со купување на единица е премногу голем, многу сопственици на светлина единици се најде дека тие не може да се инсталира во дизајнот. Ние мора да одат до продавница и го молеше продавачите да го замени со помал елемент.

Уште една нијанса - комплетен сет на пареа барабан. Кога ќе купите е да се избере на единицата во собата која содржи резервни делови - делови, ореви и адаптери. Обично, овие проекти се малку поскапи. Сепак, со купување на сличен модел, вие не ќе се грижи за тоа на повеќето неуместен момент, вие не ќе го најдете потребните дел.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Повратниот удар - светлина MashkovskiyПовратниот удар - светлина Mashkovskiy
Дестилирани светлинаДестилирани светлина
Пареа тапани и bubbler во изградбата на светлинаПареа тапани и bubbler во изградбата на светлина
Светлина од конзерва - старите методи на создавање на систем дестилацијаСветлина од конзерва - старите методи на создавање на систем дестилација
Дестилирани светлинаДестилирани светлина
Пареа барабан за светлина со своите рацеПареа барабан за светлина со своите раце
Домашна светлина од шпоретотДомашна светлина од шпоретот
Принципот на работа на уредот и склопувачки пареа барабанПринципот на работа на уредот и склопувачки пареа барабан
Пареа барабанот на банките со свои рацеПареа барабанот на банките со свои раце
Класичен светлинаКласичен светлина
» » Светлина двојна дестилација - надградба на системот со поставување на барабанот на пареа