ma.AlcoruGuru.ru

Amaretto ликер дома

Видео: amaretto ликер, домашна рецепт

Прво треба бадеми се прелива вода што врие, и по 5 минути тие беа исчистени. Во тава (чиста), ореви пржете додека златна боја.

Видео: Ликер дома

Внимание за две минути пред тава за печење, ставете бибер и каранфилче, се меша.

Од кајсии за да се добие јадренца, се мијат, додадете цимет, и се меша добро. 1.5 литарски стаклена тегла истурам јадренца кајсија и печени бадеми, се меша добро.

Видео: чоколадо ликер рецепт домаА потоа се готви на шеќерен сируп. Еве неколку нијанси. Шеќер се става во тава, се прелива 50 ml вода и го постави на тивок оган.

Цело време треба да се меша, треба да вклучите светло-кафеава боја на карамела. Потоа се става на ванила, а останатите 100 милилитри вода. Веднаш се меша, отстрани од топлина.

Како жешка шеќерен сируп треба да се прелива полека во тегла подготвени ореви и се меша.Чекај, кога се лади до + 18 ° C и се прелива кафе, и да додадете водка и повторно се меша добро. Банката го капакот и го стави во подрумот за еден месец. Потоа готовиот amaretto ликер вирус и се прелива во чиста стаклено шише. Да се ​​чува во подрумот.

                       Што да се пие amaretto ликер

• Коктели. Amaretto се користи за подготовка на разни вкусни пијалоци.

Видео: Цреша ликер (рецепт)

• чај. Фановите на шолја чај додадете една лажичка amaretto.

• Кафе. Исто така, добива Исклучителна вкус на кафе, кога треба да додадете една лажичка од овој ликер.

Вие исто така може да се користи amaretto ликер мраз. Многу жени го користат за печење и десерти. Сега знаете рецепт за amaretto ликер дома. Ви посакувам успех!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Amaretto ликер од дива цреша дома (рецепт)Amaretto ликер од дива цреша дома (рецепт)
Amaretto домаAmaretto дома
Алкохол од зрели и зелени оревиАлкохол од зрели и зелени ореви
Spotykach рецептиSpotykach рецепти
Алкохолни коктели со amarettoАлкохолни коктели со amaretto
Алкохол "amaretto"Алкохол "amaretto"
Најдобар рецепт за домашна amarettoНајдобар рецепт за домашна amaretto
Круша ликерКруша ликер
Amaretto ликер домаAmaretto ликер дома
Боровинки ликерБоровинки ликер
» » Amaretto ликер дома