ma.AlcoruGuru.ru

Рецепт "amaretto" дома

amaretto"Amaretto" - стар ликер, темно кафеава боја, со пријатен горчлив вкус на бадеми и кајсија јами. Рецепт алкохол е познат по долго време да се подготви и да пијат тоа почна пред повеќе од 5oo години, за кое време состав и пијалак рецепт промени многу пати. На крајот на минатиот век, пијалок дојде да вкус многу Руси. Прослави и празници не се направи без странски шишиња алкохол, сега на излозите на неговата ретко се гледа, но може да се вкусни, домашна "amaretto" направи.Овој пијалак "amaretto" готвач секако нема да работат од дома, но не се пие како и оригиналот, е сосема реално. Состојки за домашна ликери може да се најде во секој пазар. Следниве се тестирани рецепти ликер, вкусот е многу потсетува на автентичен италијански, ако се направи сите инструкции.

Класичен рецепт за amaretto


 • вотка пијалак 40 ° - 1 n-
 • nucleoli кајсии - 100 гр
 • Бадеми - 1OO Гр
 • вода - 300 ml-
 • шеќер - 700 грам
 • Ванила - 1 Gr
 • цимет - 1/2 sht-
 • инстант кафе - Гр 5
 • Каранфилче - 3 sht-
 • allspice - 5-6 парчиња.
 1. Најтешкиот момент во рецепт, приемот на јадренца кајсии имаат малку работа, поделба на коските со чекан, ако не можете да најдете готови кајсија јадренца. Тие spicing горчина карактеристика на "amaretto".бадеми, кајсија, зачини, кафе, водка
 2. Бадем се посипува врела вода, пет минути за да се отстрани нож од неговата крзно. Ореви се стави на тава, лесно СРЈ, пополнете кајсија кернелот.печени бадеми и кајсија јами
 3. Печени ореви, мелени (не мал) да се стави во сад за две-литарски, ги покрие сите зачини.
 4. Направете сируп од шеќер. Во тавата да се прелива шеќер, истурете 100 ml вода и со црвена затоплување топлина, мешајќи постојано додека карамел боја. Потоа додадете ванила и внимателно се става преостанатата вода, се промешува смесата.сируп рецепт
 5. Прелива сируп ореви, истурете на алкохол база, вотка или добро исчистени светлина. Додај Black инстант кафе.мешавина карамел навртка
 6. Капацитет во близина цврсто и оставете да кисна во темно место за еден месец. По мора да биде разнишан ден на инфузија.иднина amaretto
 7. Домашна алкохол филтер преку газа филтер, се прелива во шишиња и се даде на пијалок "зрее" неколку дена пред дегустација и пиење. Подготвени алкохол може да се чуваат на ладно место 2-3 години, со текот на времето, тоа само ќе ги подобри вкусот.

Видео рецепт на алкохол:Рецепт дома "amaretto ди Saronno"


Ова е најскапиот пијалак рецепт, но преку употреба на дополнителни состојки во составот, повеќето точно репродуцира вкус на оригиналниот пијалок. Подготовка е поделена во две фази: инсистирање и додавање на карамел сируп.

 • Водка - 750 ml-
 • Коњак - 250 ml-
 • Кајсија јадренца - 100 гр
 • Бадеми - 100 гр
 • Анасон - 1 Gr
 • Резене - 1 Gr
 • Цреша - ST-
 • Суви кајсии - ST-
 • Кајсија - 3 sht-
 • Цимет - palochki-
 • Свежо нане - 1 лист Ванила - 1 Гр
 • Allspice - 3 sht-
 • Црн пипер - 2 sht-
 • Вода - 150 ml-
 • Шеќер - 300 гр.
 1. Првата фаза. Суви кајсии се мие, се прелива вода и се остава да се зголемува за три часа. Потоа, се сече и се ставаат во тегла.
 2. Праски и кајсии се сече на мали парчиња, додадете на суви кајсии.
 3. Отстрани јами од цреши и да додадете на овошје.
 4. Бадеми и кајсија кернелот СРЈ лесно potoloch, зачини и potoloch во аван и сите заедно, да се стави нане.
 5. Коњак и вотка микс, истурете половина на алкохол во тегла и неговата содржина.
 6. Инфузија стојат за еден месец, редовно мешање на содржината. Една недела пред крајот на инфузија, агитација е запрен, потребно е за тоа ќе талог формиран. По инфузијата, инфузијата се спојат нежно без нарушување на талог и се филтрира низ памучна газа филтер.
 7. Втората фаза. Направете карамел сируп како што е опишано во претходниот рецепт.
 8. Поврзување на инфузија на ладење сируп и преостанатите алкохол. Сите микс, стои 5-7 дена, еднаш филтрира, да шише и можете да ги вкусите домашно вкус на пијалок во неколку дена. Пијат мали голтки, уживајќи во вкусот.

Рецепт ликер цреша јама


 • Водка. светлина - 500 ml-
 • Cherry јами - 50 гр
 • Шеќер - 200 гр
 • Ванила - на врвот на нож.
 • На вода - 150 ml.
 1. Potoloch цреша јами, се стави во сад.
 2. Направете карамел сируп. Шеќер стави на тава со не-стик слој, поливајќи ги со 50 ml вода и загреани за формирање на карамела. Пополнете останатите вода, се промешува.
 3. Ostyvshim сируп прелива смачкана цреша јами, да додадете ванила, се прелива вотка.
 4. Капацитет да се исчисти во темно место за 2-3 недели. Тогаш пијат мозоци и се прелива во шишиња. Да издржи неколку дена и ќе може да уживаат во вкусот на amaretto готви дома.

Како да се пијат алкохол "amaretto" и ужина

Во суштина алкохол да се пие во чиста форма, со додавање на мраз чипови и мали голтки пијалок. "Amaretto" е исто така дел од многу коктели. Тоа важи и со сок од портокал и Кока Кола. Одлично кафе ако тоа се покажува со него и да се става една лажица ликер. Можете да го пијат со чај додаде на светското првенство. Како десерт ликер истури врз сладолед. Користени алкохол и печење. Снек пијалок овошје, јатчесто овошје или чоколадо.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Amaretto домаAmaretto дома
Едноставен коктел рецепти со кокос ликерЕдноставен коктел рецепти со кокос ликер
Алкохол Abrikotin: тајните на домашни рецептиАлкохол Abrikotin: тајните на домашни рецепти
Алкохолни коктели со amarettoАлкохолни коктели со amaretto
Алкохол "amaretto"Алкохол "amaretto"
Најдобар рецепт за домашна amarettoНајдобар рецепт за домашна amaretto
Бренди, amarettoБренди, amaretto
Како да се пијат amarettoКако да се пијат amaretto
Amaretto ликер домаAmaretto ликер дома
СонСон
» » Рецепт "amaretto" дома