ma.AlcoruGuru.ru

Мимози - повеќе од само шампањ и сок

класичен коктел мимози слика

Во Велика Британија, што се смета за свадба пијалок и најдобар лек за мамурлак, во Франција што се служи во бранч. Златно жолта боја потсетува на коктел на мимози цвет, кој во Русија е поврзан со осмина од март и светлина вкус веднаш создава празнично расположение.

Историската информација. Во една верзија на коктел "Мимоза" се појави во барот, во хотелот "Риц" во Париз во 1925 година. Неговиот автор - легендарниот Френк шанкер Мејер, од кои Хемингвеј напиша: "mixology, психолог, господар на церемониите, близок пријател и пријател." Во прилог на сок од портокал и шампањ служи во ликер од портокал Коњак Grand Marnier, кој во тоа време беше официјален пијалак на хотелот "Риц".

Според друга верзија на рецепт "Мимоза" во 1921 година излезе со шанкер Лондон клуб "Бакс" Мекгери (Мекгери). Во Англија, на коктел се уште е наречен «Бак Fiz». Еднаш еден посетител бара да бидат подготвени модерен венецијански коктел "Белини" (мешавина на шампањ со праска Пире). Не најде праски, шанкер нуди своја верзија, која вкус и боја која потсетува на "Белини".

Класичен коктел "Мимоза"

Рецепт шанкер Меѓународната асоцијација (IBA) се состои од само две состојки: шампањ и сок од портокал, кој се меша во еднакви делови.

Составот и пропорции:

  • Champagne (пенливи вина) - 40 ml;
  • свеж сок од портокал - 40 ml;
  • коцки мраз - 50 грама;
  • кора од портокал (или парче) - 5 грама.
како да се направи коктел мимози куќа
класичен


рецепт:

1. шампањ стакло (наречен "flyut") исполнети со мраз, да се чека 2-3 минути и да ги отфрлите мраз. Алтернатива олицетворение на ладење - flyut место за неколку минути во замрзнувач.

2. Ставете во чаша ладна сок од портокал.3. Додадете шампањ и се промешува со лажица.

4. На врвот се украсуваат со кора од портокал или парче. Коктел подготвен!

Алтернатива рецепт "Мимоза"

Љубовниците посилна коктели, бидејќи во прилог на традиционални состојки содржи ликер од портокал.

состојки:

  • портокал алкохол - 10 ml;
  • шеќер - 1 лажиче;
  • сок од портокал - 50 ml;
  • шампањ - 100 ml.
мимози коктел со алкохол
Со ликер од портокал

Подготовка:

1. Ставете шеќер на чинија. Навлажнете го работ на чашата со вода и да ги натопи со шеќер, за да се добие прстен.

2. Ставете во чаша алкохол, сок и шампањ, а потоа се меша добро.

3. Гарнирајте со парче портокал.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Коктели со шампањКоктели со шампањ
МимозиМимози
12 Најдобар рецепти коктел со шампањ12 Најдобар рецепти коктел со шампањ
Коктели со вотка и шампањКоктели со вотка и шампањ
Шампањ коктелШампањ коктел
Коктели со коњакКоктели со коњак
Белата Дама (бела дама) - силен аристократски класиченБелата Дама (бела дама) - силен аристократски класичен
Saydkar - коктел за мотор патнициSaydkar - коктел за мотор патници
Класичен коктел мимози (мимози)Класичен коктел мимози (мимози)
Коктел Белата Дама (бела дама)Коктел Белата Дама (бела дама)
» » Мимози - повеќе од само шампањ и сок