ma.AlcoruGuru.ru

Тинктура на мандарини

содржина

мандарина тинктураЗимски - тоа е тоа време на годината кога многу луѓе немаат доволно позитивно расположение. Можеби тоа е причината зошто во ладна повеќе често многу се обидуваат да купат соларни овошје, богата со витамини. Во нашата земја од најпопуларните зимски овошје е мандарина, и подеднакво неговата длабока љубов за двете деца и возрасни. Тоа не само што го зајакнува имунолошкиот систем, но, исто така, подигнување, полнење на неговата енергија.

Малкумина знаат дека не е само корисна пулпа мандарина, но својата корица. Можете да, на пример, да се направи тинктура на мандарински, која ќе биде прекрасен декорација на масата.

Корисни од мандарина

Ова портокал овошје - вистински здравствени оставата, чајната кујна. Ако ја испита структурата, можеме да видиме дека таа содржи шеќери, органски киселини, glucosides, пектин, етерични масла, минерални соли.

Видео: тинктура мандарински"нови"

Постојат во мандарински и витамини од Б, Ф, Г, К, Д, како и про-витамин А. Во однос на витамин Ц, таа беше тука дека тој е во најстабилните форма. За споредба, други плодови овој витамин е уништена брзо под влијание на ниски температури. На истиот мандарини витамин Ц останува непроменет дури и по продолжена изложеност на ниски температури. Полнолетно лице добива дневна доза на витамин Ц од страна на две мандарини.

Мандарина кора содржи следниве основни елементи:

Видео: тинктура "Mandarinovka". вкусен ликер

 • етерични масла (2,5% од вкупниот волумен);
 • органски киселини;
 • пектин;
 • флавоноиди;
 • каротин;
 • витамин Ц.

Употребата на мандарински во традиционалната медицинаТоа не е неопходно да се ослободи од мандарина кора, можеби постои некој кој ќе биде на располагање меѓу традиционалната медицина рецепти:

Видео: Мандарина тинктура на светлина

За настинки, грип, кашлање

Во овој случај тоа е можно да се направи инхалација користење сецкани мандарина кора. За оваа постапка, треба да се подготви еден брод со тесен врат, да утврдат на кората, и нејзиниот туширање со врела вода и дишат на пареа произведени. За извршување на оваа постапка мора да биде 15 минути.

Габа на нозете

Два пати на ден треба да се нанесуваат во ноктите плоча на свеж сок од овошје кората на.

бронхитисПодготви следните супа: 2 лажици. l. прав сува кора се става 2 чаши вода што врие, а потоа се варат на тивок оган 5-6 минути, а потоа инсистираат 60 минути. Вирус на лушпа зема пред јадење 3 пати на ден за 0,5 чаши.

За слаб имунитет

Прелива 2 лажици. l. сецкани кора вотка (1 суп.л-патки.), во близина и инсистираат 7 дена во темно место. Потоа, на мозоци, инфузија на мандарина корка Земете 20 капки 3 пати на ден пред јадење.

За несоница и нервната напнатост

Подготвување на инфузија од следниве рецепт: свежо кора истурете чаша со топла вода (2 литри) и изведени пред лицето на рефлукс, при што инсистираат на 1 час. а потоа на акции беше исцедена, растворот се филтрира и се земе со него бања за 10-15 минути.

рецепти тинктури

Со цел да се готви вкусна и многу корисни тинктура од мандарини за алкохол, што е доволно да имаат минимум на компоненти. Понатаму Исклучителна вкус и арома, тоа ќе се претстави со лекар за телото да се забрза метаболизмот, избави од настинки, за подобрување на апетитот.

класична тинктура

Мандарина кора (6 v. Л) се става во шише се истури алкохол (500 ml), по што останува пречка да кисна во темна соба 1,5 недели. По 10 дена, смесата се филтрира, а потоа се подготвува сируп на вода (1 L) и шеќер (600 g) и се додава на ладни алкохол тинктура на мандарини. Пред употреба на тинктура исто така мора да се кандидира за 7 дена.

Мандарина и кафе

Тинктура од мандарина вотка може да имаат дополнителни состојки, како што се кафе. Во овој случај, ситно сечкани мандарина кора (150 g) се прелива преку вода што врие, а потоа се става во стаклено шише. Потоа вотка (500 ml) се загрева до 60 ° C, беше додадена на шишето. На крајот од печено кафе, грав (2-3 ЕЕЗ.) Со додавање на нив во иста шише. Капацитет треба да биде цврсто повторно да се запечатат, инсистираат месец, по што растворот се филтрира и се става во шишиња.

на светлина

Тинктура на мандарини можно да се користи пијалак алкохол компонента. Тоа треба да се зрели мандарини (2 ЕЕЗ.), Измијте ги темелно со четка, се сече кора, а потоа се стави во шише, истурете пијалак (1 L). Во рок од една недела смесата се внесе по што треба да се стигне преку специјален апарат.

мандарина вотка

Постои уште една мандарина ликер со вотка, која доби многу популарност. За нејзина подготовка мора да се земе мандарина кора 50g, фруктоза 2 ч. L., Tangerine сок 80 g, 1 L на алкохол. Пил (кората без бело) беше земјата, точење алкохол (95%), по што инсистираат на 3 недели. Потоа, смесата се филтрира, се прилагоди вотка се меша со овошен сок и. Чувајте тинктура се препорачува не повеќе од 4 недели.

Контраиндикации

Иако алкохол тинктура од мандарина на неверојатно вкусен и здрав, има голем број на контраиндикации и ограничувања. Тинктура Mandarin иритирачки на интестиналната мукоза, желудникот и бубрезите. Затоа, не треба да се преземат за оние кои имаат следните болести:

 • гастритис со висока киселост на дигестивните сокови;
 • колитис;
 • чир на желудникот и 12 дуоденален улкус;
 • акутно воспаление на цревата;
 • хепатитис;
 • холециститис;
 • акутен нефритис форма.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Тинктура од дива цреша вотка домаТинктура од дива цреша вотка дома
Мандарина сок, коктели од него и вкусни пијалоци од мандарина парчињаМандарина сок, коктели од него и вкусни пијалоци од мандарина парчиња
Лимон и мандарина ликерЛимон и мандарина ликер
Куќа вино од мандариниКуќа вино од мандарини
Најдобрите мандарина ликер домаНајдобрите мандарина ликер дома
Рецепт за мандарина ликер (вотка)Рецепт за мандарина ликер (вотка)
Домашна мандарина ликерДомашна мандарина ликер
Мандарина тинктураМандарина тинктура
Светлина мандаринаСветлина мандарина
Најдобар рецепти на мандарина ликерНајдобар рецепти на мандарина ликер
» » Тинктура на мандарини