ma.AlcoruGuru.ru

Домашна јагода вино на едноставен рецепт

Домашна јагода вино различен од другите вкусна арома и пријатен вкус. Рецептот на истиот не е особено slozhen.Lesnaya Бери е совршен за производство на алкохолни пијалоци. Но исто така и домашни сорти на јагоди се покажаа многу добро и во винската индустрија. Овие плодови се најдобро одговара за производство на слатки вина, како тие се разликуваат во најдобрите отпор. Експертите советуваат да не се готви со овие суровини се исуши пијалаци, бидејќи тие се премногу често се расипуваат со млечна киселина бактерии.

Карактеристики јагода пијалок

Вино на јагода е особено мека. Со правилното производство вкус е повеќе потсетува на пријатен ликер. Куќата вино мора да бидат подготвени со користење на зрели стока. Сите плодови треба да биде светла, интензивна боја. Најдобро вино може да се направи од крајот на сорти на јагоди. Исто така, интересно е фактот дека благодарение на пијалок готвење вино може да биде отстранет од овие плодови што го погоди botrytis. Всушност, микроорганизми кои влегуваат во сива гниење, прекрасен појасни домашно вино од јагоди.

Ако имате способност да издржат шишето 2 години - течноста ќе стане многу пријатен, чај боја.

обработка на суровините

Бобинки се подложени на темелна сортирање веднаш по нивната колекција. Потоа мачкам и стискаш на сок. Од функција на јагода каша е неговата slizkost, винарите препорачуваме podbrodit мешавина од околу два дена. По што ќе сакаат да се одделат сок од каша. Во текот podbrazhivaniya пулпа во сок дава огромна сума на боење и ароматични супстанции.Екстремно види внимателно и тогаш, дека никој не јагода семе не се лизга во исцеден сок. За да го филтрирате изберете густа ткаенина.

Ако поради некоја причина на podbrazhivanie нема време, можете да направите без неа. Сепак сок ќе бидат помали, но стиснат суровини одговара за подготовка на прекрасен џем.Вино на јагода не може да се чуваат подолго од една година, ако се затворени шишиња е протекување. Кога складирање на повеќе од одреден временски период, пијалок може да изгуби една прекрасна розова боја и сигурен сортен ароми.

Од јагоди имаат многу низок процент на киселост, со рецепт во сурова вода се додава. Винарите се најде начин за излез од оваа ситуација. Наместо вода, тие додадете јаболко или сок од цреша.

Рецепт за јагода вино

јагода вино

За 10 литри кантарион, ќе ви треба:
- 8 литри исцеди јагода soka-
- 0,5 литри слатка цреша или јаболко soka-
- 2.4 кг шеќер.

Собираат шумски плодови во суви временски услови. Внимателно ги сортирате, филтер сок. Можете да оставите задолжително за podbrazhivaniya или веднаш да почне подготовка на пијалокот. Сите состојки потребни се меша и се стави на топло место да се започне ферментацијата. Место замката на вода и се чека на крајот на ферментација. Кога протокот на цревото запре меурчиња во водата - така што процесот е завршен. Истурете ја пијат преку садови, свиткајте ги хоризонтално во ладно место. вино може да се конзумира во два месеци.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Јагода виноЈагода вино
Домашна јагода ликерДомашна јагода ликер
Како да се направи јагода и јагода ликерКако да се направи јагода и јагода ликер
Рецепт за јагода виноРецепт за јагода вино
БебеБебе
Куќата вино со јагодиКуќата вино со јагоди
Ксу SiC (xuxu)Ксу SiC (xuxu)
Јагода виноЈагода вино
Насловна Инфузија на јагодиНасловна Инфузија на јагоди
Готвење вино, јагоди и јагодиГотвење вино, јагоди и јагоди
» » Домашна јагода вино на едноставен рецепт