ma.AlcoruGuru.ru

Рецепт за круша ликер

содржина

Можеби не секој мораше да се обиде, но кои не слушнале за ненадмината вкус квалитети круша ликердома инфузии? Скромен рецепти ќе ви овозможи да се создаде, ако не е ремек-дело на вино бизнис, незаборавни пијалок. И најдобро од сите - секој може да ја играат улогата на Бахус или Дионис. Сè што ви треба за дома вино - тоа овошје или бобинки, и трпение, и над сите - желбата да се молам гости вкусни празникот.

Круша е одамна познат за нејзиниот вкус својства. Кинезите ја признаа симбол на долговечноста, францускиот тоа нивните национални овошје се разгледа, а старите Римјани го ценат заживување и подигнување ефект на ова овошје.

На сите други убави особини на ова овошје може да додадете уште еден. Круша е совршен за мирисна ликер со нежен вкус, создадени во домот.

важни компоненти

За да се подготви навистина вкусна и здрава потреба пијалаци да се грижи за квалитетот на оригинални производи.

Круша. Совршено прилагоден сорти како Bosc, Бартлет или Anjou. Но, без оглед на избрани сорти на круша да биде слатка, зрели, сочни и вкус што е можно. Ова се главните барања.Водка. компонента на алкохол е главна компонента, односно, на квалитетот на високите барања на производот. И ако некои формулации се дозволи употреба на вотка, тогаш тоа треба да биде од највисок стандард. Барања алкохол се користи во производството на круша ликер: отсуство на било какви вкусови и високо ниво на филтрација.

Почетна производство на вино - ова, се разбира, слободно поле за имагинација, но потребно е да се следат некои Водка за крушистандарди. Повеќе инфузии на производство рецепти дома ќе ви помогне за да се избегне грешки.

омилени класици

состојки:

 • Водка - 1 литар
 • круши - 0,5 кг.


рецепт:

 1. Темелно миење на овошје. Се сече на мали парчиња. Да се ​​исуши на свеж воздух.
 2. Стави сецкани овошје во стаклена тегла.
 3. Прелива алкохол. Тегла цврсто и место во темна ладно место.
 4. Пијте треба да кисна за 1,5-2 месеци.
 5. Се прелива во подготвени тинктура шишиња, секој внимателно повторно да се запечатат.

Тинктура со пресврт

состојки:

 • круши - 0,2 kg
 • суво грозје - 50 гр.
 • Водка - 1 литар.

рецепт:

 1. Подготовка на контејнер за инфузија. Тоа ќе биде идеален стаклена тегла или дрвена Буре, со соодветни пластични шишиња екстремен случај.
 2. вино со крушиИзмијте и чистење на зеленчук, се сече на мали парчиња, се исуши.
 3. Садот за пад инфузија круши, а потоа суво грозје. Истурете овошје вотка.
 4. Како резултат на мешавина беше ставен на кисна за неколку недели во темно место.
 5. Инфузија, се прелива во подготвени сад за чување и се покрива цврсто.

Почетна круша ликер со ѓумбир и нане

состојки:

 • круши - 500 гр.
 • Ѓумбир - 30 гр.
 • Нане - 10 гр.
 • вотка - 0,5 литар.

рецепт:

 1. Подгответе тегла со широк врат.
 2. Крушите се мие, се суши и се сече на мали парчиња.
 3. Овошје и зачини да се стави на дното на банките слоеви со следниот редослед: круша, ѓумбир, круша, нане.
 4. Прелива поставени слоеви алкохол компонента.
 5. Кисна за 7 дена на ладно и темно.
 6. Вирус на инфузија, се става во шишиња, од кои секој е потребно да се цврсто затворете го капакот.

Примена круша ликер

За љубителите на изненадување пријатели рафиниран алкохол и да добијат признавање на своите вештини нема тинктура од вотка и крушиекстра неколку совети за користење на круша ликер.

Овој вкусен и ароматичен пијалок може да се користи не само во чиста форма. Коктели, кои се базирани на круша ликер поседуваат возбудливо ефект, деликатна вкус и богат вкус. Круша ликер е во комбинација со јаболко и сок од лимон и сок од брусница. Ако сакате да ја истакне на вкус и арома на круша сенка може да додадете малку цимет или нане. И, се разбира, не заборавајте на мраз!

И последно, (но не и најмалку важно!) Аргумент во прилог на домот на круша ликери воопшто не се претерани лековитите својства на ова овошје. Меѓу овошје е круша доделени прво место во однос на здравјето на комунални услуги. Таа содржи витамини Б1, Б2, Б3, Б9, провитамин А, калциум, железо и протеини. Присуството на потребни елементи за човековото здравје поради корисноста и ненадмината нејзиниот вкус квалитети се привлечат голем број гурмани.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Grushevka МоденаGrushevka Модена
Како Poire prisonniere - алкохол со круша воКако Poire prisonniere - алкохол со круша во
Круша ликерКруша ликер
Светлина КрушаСветлина Круша
Круша ликер домаКруша ликер дома
Круша ликерКруша ликер
Круша виноКруша вино
Absolut - сега со круша вкусAbsolut - сега со круша вкус
Готвење круша ракија на алкохолГотвење круша ракија на алкохол
Прекрасна GlenfiddichПрекрасна Glenfiddich
» » Рецепт за круша ликер