ma.AlcoruGuru.ru

Топло млеко - вкусни и здрави

Видео: Млеко од ореви. Брзо. Вкусна. ДОБРА

15

Топло млеко со банана

Топло млеко - вкусен и здрав пијалок, кој, сепак, како што тоа не е сè. Тоа е сосема друга - на млеко, но тоа е обично ладно. Дали постои алтернатива? За среќа - да: има многу голема рецепти за топла милкшејк, кои ќе ти кажам.
Жешка банана коктел:
- 250 g moloka-
- 80 g на банана siropa-
- 20 g од лимон сируп.
Донесе млеко да зоврие и да ги отстрани од топлина. Капацитет за камшикување загреана, тоа се става во топло млеко и сирупи - Коктел размахване миксер или блендер.
Жешка коктел банана чоколадо:
- 900 ml moloka-
- 2 банани (по еден за декорација) -
- 100 g shokolada-
- малку цимет.
Истурете го млекото во сад, додадете на истиот претходно излупени и се сече на парчиња и скршени чоколада банани - да се стави на мешавина на огнот и, мешајќи постојано, донесе до вриење и да го исклучите (треба да бидете внимателни дека чоколадото е целосно стопен). Потоа победи на добиената смеса до дебел пена, се прелива коктел чаши, додадете секој неколку точки банана и посипете цимет пијалок.

Видео: Мед со млеко на ноќтатопло млеко
Коктел "топло појадок":
- 2 чаши moloka-
- 2 лажици slivok-
- 4 лажици овесни hlopev-
- 2 banana-
- половина limona-
- мед и ванила шеќер по вкус.
Млеко се меша со крем во тенџере, се стави на оган, додадете мешавина од овесни снегулки и да ја доведе до вриење. Бананите се сече на парчиња, посипете со сок од половина лимон и се прелива топла смеса. Го победи на сите блендер, да додадете мед и шеќер по вкус.

Други пијалаци топло млеко

Жешка коктел кајсија:
- 200 ml moloka-
- 100 g yogurta-
- 100 ml кајсија сок.
Млеко донесе до вриење, отстрани од топлина и се комбинираат со јогурт. Темелно се меша со пијалок, и продолжување на мешање, се прелива сок од кајсија во него. Пијат веднаш по подготовката.
Млеко со мед и ф'стаци:
- 5 чаши moloka-
- 3 лажици moda-
- 1 лажица мелени fistashek-
- 4 парчиња. gvozdiki-
- 1/4 лажиче shafrana-
- 1/5 лажиче цимет
Стави тенџере со млеко на огнот, го стави во каранфилче и цимет и донесе на млеко да зоврие. Вријте ја смесата на тивок оган околу 5 минути и извадете го садот од топлина. Додадете млеко и шафран, добро промешајте и млеко, се стави во неговиот мед. Каранфилче, извадете ја и се прелива во фстаци пијалок. Послужете топло.

Видео: вкусна и здрава | Рецепт: крцкави лосос и pak Чои во сос од кокосово млекотопло млеко
Нежна топла пијалок:
- 600 ml moloka-
- 1/3 чаша sahara-
- 1/3 чаша на вода-
- 3 лажици пченка krahmala-
- 1 лажиче екстракт од бадеми
Млекото се загрева во сад, додадете и распуштање на шеќер во него. Скроб разредена со вода за да се добие хомогена маса. Во топло млеко (кога шеќерот се раствора, но тоа не се варени) да се прелива вода од скроб, мешајќи постојано. Вријте ја смесата додека не стане густо потреба. Во готовиот пијалак додадете бадеми и се меша. Да му служи на коктел може да се гарниран парчиња ореви, кокос или цимет.
Топло млеко со јајце - eggnog
Надвор од вообичаените и не многу рецепти милкшејк постои посебен вид на млеко пијалаци - eggnog: сладок коктел е изготвен врз основа на млеко и суровини јајца (потсетува на eggnog). Eggnog популарни во Европа и некои земји во Америка, како традиционален Божиќ пијалок. Во прилог на млеко и јајца Нејзините состојки обично се шеќер и зачини. Постои варијанта на алкохолни пијалоци кога се додава на eggnog ракија, рум и виски.

тепани јајца
Рецепт јајце нога:
- 600 ml moloka-
- 4 yaytsa-
- 2 лажици шеќер (по можност мали) -
- 1/2 h. L. земјата koritsy-
- 1/4 h. L. земјата gvozdiki-
- ванила вкус.
Прво што треба да се победи на јајца со шеќер додека меки пена, а во процесот на камшикување додадете на тежината на цимет, каранфилче и ванила. Млеко вриење, отстрани од топлина и, мешајќи постојано, се прелива тенок поток во пена јајце.
Eggnog мед:
- 80 ml moloka-
- 1 zheltok-
- 40 g на мед.
Донесе млеко да зоврие и да ги отстрани од топлина. Исто така, камшик на жолчка од јајце со мед - истурете ја смесата во чаша и таму е тенка струја истурете топла млеко, мешајќи постојано пие.

Видео: лек за кашлица, ладно и за зајакнување на имунитетот. Смокви со млеко - лек за кашлица

eggnog

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Славенички пијалаци за децаСлавенички пијалаци за деца
Деца јагода + млеко пијат за "многу" возрасниДеца јагода + млеко пијат за "многу" возрасни
Вкусни коктели - рецепти со авокадоВкусни коктели - рецепти со авокадо
Млеко РецептиМлеко Рецепти
Како да се готви топол пијалакКако да се готви топол пијалак
Вкусна и здрава чоколадо пијалациВкусна и здрава чоколадо пијалаци
Таквите различни eggnogТаквите различни eggnog
Како да се подготват алкохоличар милкшејкКако да се подготват алкохоличар милкшејк
Млечни алкохолни коктелиМлечни алкохолни коктели
Готвење вкусни млеко пијалациГотвење вкусни млеко пијалаци
» » Топло млеко - вкусни и здрави