ma.AlcoruGuru.ru

Лосос супа

лосос супа

лосос супа

Видео: супа лосос - чекор рецепт

  Лосос супа, како и уво пастрмка Ние се добие многу вкусна и здрава исхрана. месо лосос има многу минерали (фосфор, калиум, хром, ...), и корисни витамини.

Јадења од оваа риба помага во заздравувањето на мукозните мембрани, кожата, дигестивниот и нервниот систем. Регулиран шеќер во крвта.

Клетките во мозокот се особено во потребата во масни киселини од риба. Тие им помагаат да ги реши проблемите со меморијата, лицето станува се повеќе внимателен.

   Лосос има најдобар вкус. Тој е прилично лесно да се чисти, месото може лесно да се одвои од кожата и коските, бидејќи коските се доволно големи. Затоа, јас Ви препорачуваме да едноставен и вкусен рецепт за риба супа со лосос.

                 Главните состојки  • лосос (Еден килограм)

    • Водата е свежа, чиста (Три литри)

  • Компири (Четири средни сијалици)

Видео: Уво "со лосос"    • моркови (Еден просечен Morkovina)

  • Кромид средни (Една сијалица)

    • ловоров лист (Едно парче)

  • Зелена свеж магдонос, копар, зелени кромид мали

  • сол и црн пипер.

                       Готвење супа со лосос

Најверојатно веќе знаете дека секој вистински уво, вклучувајќи супа лосос готви на отворен оган, и по можност свежо фатена риба. Ако не сте рибар може да се купи.

Прво тоа е потребно да се исчисти лосос, стомакот, да се исплакнат со ладна вода. Потоа отсече главата (оттука и очите и жабри отстрани), опашка, перки, и тоа е за сите се стави во котел, истурете вода, додадете сол, бибер и половина од кромид и го стави на оган.

Супа врие 15 минути. тогаш тоа треба да се исцеди, чисти и во супа стави компир, која се сече на мали коцки, моркови може решетки или се сече на парчиња и во втората половина на кромид, се сече на мали коцки.

Сите овие работи треба да се готви за уште 15 минути, или играње на компири подготвена, таа треба да биде малку печено. Потоа го ставаат на намалување на парчиња лосос, ловоров лист, се обидува да вкус (ако е потребно сол, бибер) готви за 10 минути, ќе одам да спијам билки (ситно сечкани) и се уште треба да се вари една минута.

После тоа, отстрани од топлина, се покрива со капак е добро, и да 10 минути подоцна. Сите супа лосос е подготвена. Сега можете да се прелива во сад или пошироки кругови и да ја започнете оброк. Но, тука е она што се водат за исчезнати. Дека е во право: вашиот домашни пијалоци, во спротивно ова јадење - тоа не е на уво. Бон appetit и добар одмор!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Лосос во црвено виноЛосос во црвено вино
Уво на оганУво на оган
Уво на sterletУво на sterlet
Уво пастрмкаУво пастрмка
Уво на лососУво на лосос
Ручек во стилот на скара. За време на викендот ќе биде зафатенРучек во стилот на скара. За време на викендот ќе биде зафатен
Комбинација на вино и хранаКомбинација на вино и храна
Сино езеро пастрмкаСино езеро пастрмка
Рецепт салата на солени лососРецепт салата на солени лосос
Како да го изберат правото риби за пивоКако да го изберат правото риби за пиво
» » Лосос супа