ma.AlcoruGuru.ru

Јајце ликер

јајце ликер

јајце ликер

Јајце ликер однесува пријатно слатка алкохолен пијалок.

Во многу европски земји, овој пијалак се доставени до големи празници.

Но јајце ликер не е тешко да се подготви дома.

За неговата подготовка не се потребни посебни ревносни. Но, тој е исто како чоколадо ликер Таа има многу калории.

Овој пијалок се конзумира во својата чиста форма, а се користат во готвењето, за подготовка на широк спектар на коктели. И сега јас предлагам две многу едноставни, вкусна и тестирани рецепти.

                        Рецепт 1 јајце ликер

            состојки:• Жолчки од јајце (Осум парчиња)

Видео: јајце ликер "ADVOKAT" од мајсторот на главата !!!

• Коњак (Pint)

• Ванила (Една кеса)

• Шеќер (200 грама)           подготовка

Препорачливо е да се користат само за домашните пилешко јајца. И така ние одделни жолчки од белците. Протеините не го користат. Протеините се ставаат во земјена чинија. Додади на ванила и шеќер. Сето ова е темелно земјата, треба да се добие хомогена маса.

Потоа се става на коњак тука, треба да се добро се меша, се прелива во шишиња, плута. Треба да се стави во темница за три недели. Можно е и на собна температура. Во суштина, тоа е се, јајце ликер е подготвена. Да се ​​чува во фрижидер или подрумот.

                            Рецепт 2. јајце ликер

           состојки:

• Жолчки од јајце (Шест парчиња)

• Храна алкохол (150 милилитри)

Видео: Домашна јајце ликер

• Ванила (Половина кесичката)

• Шеќер, во прав (250 в)

• Кондензирано млеко (Две банки)

          подготовка

Видео: Вино од девојките. Адвокат (јајце ликер)

Треба сите состојки, освен алкохол мелење додека не се изедначи. Потоа се става на алкохол, се промешува и се прелива во шишиња, плута внимателно.

За извадоци стави за три недели во темно место. Сите наши подготвени да се напие. Да се ​​чува во подрум или во фрижидер може да биде. Бон appetit!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Verporten (verpoorten)Verporten (verpoorten)
Слоевит коктелиСлоевит коктели
Ванила ликерВанила ликер
Млеко ликерМлеко ликер
Коктел со ракија и јајцеКоктел со ракија и јајце
Слатка павлака со бело виноСлатка павлака со бело вино
Горко-слатки Чоколадо тортаГорко-слатки Чоколадо торта
Јајце ликерЈајце ликер
Вкусни јајце ликер со своите рацеВкусни јајце ликер со своите раце
Јајце ликер "адвокат" дома: едноставен и брзЈајце ликер "адвокат" дома: едноставен и брз