ma.AlcoruGuru.ru

Палачинки со шлаг крем и ореви

Палачинки со шлаг крем и ореви

За тестото:

150 g брашно

малку сол

2 јајца, 1 жолчка од јајце

250ml млекоЗа фил:

100 g на бледо темно чоколадо

200 ml крем

1 белка од јајце

1 STM. ванилин

1 STM. Ромите

150 g од кршен лешник

75 g путер

За тестот.

Измешајте брашно со сол, јајца, жолчка од јајце и млеко за да се формира хомогена маса. Покријте го тестото и оставете го 30 минути.

За фил.

Се топи чоколадо во водена бања, и додадете 5 лажици. l. крем. Победи останатите крем во цврста пена. Протеини Камшик со ванила, додадете рум и ореви. Половина од шлаг додадете на тежината на орев. Загрејте ја рерната на 50 ° C. Топла путер испржете 8 тенки палачинки на средна температура (2-3 минути секоја страна). Палачинки подготвени да се стави во рерна, така што тие не се жешки. Кога сите се подготвени палачинки, секој подмачкани со течен чоколадо на врвот и дистрибуција на тежината на орев ролна. Гарнитури со останатите шлаг и да им служи на топли плочи. За да ова јадење е совршен за вино Beerenauslese.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Печење со румПечење со рум
Печење со рум - 4 часа.Печење со рум - 4 часа.
Горко-слатки Чоколадо тортаГорко-слатки Чоколадо торта
Торта со ореви и суво грозјеТорта со ореви и суво грозје
Его-нозе и неговата подготовкаЕго-нозе и неговата подготовка
Zwiebelkuchen во FranconianZwiebelkuchen во Franconian
Лосос во тестоЛосос во тесто
Палачинки со суво грозје крекериПалачинки со суво грозје крекери
Како да се пече вистински Поклади палачинки (десетина рецепти)Како да се пече вистински Поклади палачинки (десетина рецепти)
Вино мусВино мус
» » Палачинки со шлаг крем и ореви