ma.AlcoruGuru.ru

Тинктура од калинка

Тинктура од калинка

Тинктура од калинка

Видео: Тинктура со Калинка лушпи, пробајте!

Оваа статија ќе зборуваме за инфузија на водата на лушпи од калинка.

Со помош на нар ликер има третираат древна Хипократ многу болести кои се релевантни и денес.

По гранати меѓу повеќето корисни плодови, вклучувајќи ги и сите нејзини компоненти: сок, каша, кора, корења, цвеќиња.

Покрај неговите компоненти успешно се користи во козметологијата за отстранување пеги и флеки, белење и мазнење на кожата. Калинка е исто така добро ја зајакнува косата и ноктите.

           Рецепт вода тинктура од сушени лушпи од калинкаЗа ова, ние треба овие состојки:
• На суво кора од калинка - (10-12 гр.)
• Кул зовриена вода - (200 ml)

                       подготовка

Свежи нар исплакнете под млаз вода и сув. Отстрани кора, семки може да се притисне со исцелување сок. Кора малку "пауза" во мали парчиња и го стави да се исуши во топла соба. Целосно исушени кора "крек" на пауза.За да се подготви керамички кригла. Се мие, сува (загреани) на топлина (може да биде на гас режач). Истурете сушени кора од калинка и се прелива вода што врие. Чаша и чинија покриена. Оставете 30 минути. На готовиот тинктура не прецеждам. Важно: Насловната страна на тинктура не се фрла, да сварено додека целосно сите не пијат.

                      Употребата на инфузии на нар

• третман на цревни улкуси (тенкото црево), чир на желудникот, dysbiosis, колитис (воспалителен процес во дебелото црево). Во текот на денот да се пие 100 мл инфузија за околу четири прием помеѓу истите интервали. Излезе, 25 ml (тоа е околу 2 полни лажици). Наутро на празен стомак пред внесувањето на храна за половина час пред ручек, пред вечера и пред спиење.

Вие треба да пијат инфузија на нар четири дена секој втор ден (не секој ден). Соодветно на тоа, 200 мл инфузија доволно за два дена, со продавница во фрижидер покриена со чинија.

Излезе, пиење во првиот, третиот ден од неделата, на петтиот утро повторно прави инфузија, да пијат и да ја напушти половина на седмиот ден. Во вториот, четвртиот и вториот дена не пијат, телото се одмара. За време на третманот, алкохолот е категорично неприфатливо.

Суштината на третман: сите лоши, односно бактерии кои предизвикуваат болести на гастроинтестиналниот тракт целосно потиснати, здрава продолжат своите активности. За спречување на една недела, може да се повторува на третманот.

• Третман на салмонелоза, дизентерија, колера, тифус. Пијалоци 100 ml на инфузија. По 10 минути игра, треба да има олеснување - тоа значи дека сте имале дијареа (пролив). Пиење повеќе не е потребно, а потоа сè се враќа во нормала.

Ако нема подобрување, тогаш имате тифус или колера, или салмонелоза. По три часа останатите 100 ml пие инфузија. Два часа подоцна, доаѓа целосно закрепнување.

Но рецепти инфузии на главоболка може да се прочита овде. Ви посакувам добро здравје!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Ананас-свежо нарАнанас-свежо нар
Калинка ликер и ликер со воткаКалинка ликер и ликер со вотка
Корисни вино од калинкаКорисни вино од калинка
Сокот од калинка - пијалок на боговите и здрави луѓеСокот од калинка - пијалок на боговите и здрави луѓе
Калинка свежи грејпфрутКалинка свежи грејпфрут
Најдобрите мандарина ликер домаНајдобрите мандарина ликер дома
Тинктура од калинкаТинктура од калинка
Рецепт калинка ликерРецепт калинка ликер
Божествена пијалок од калинкаБожествена пијалок од калинка
Калинка ликер и калинка ликер воткаКалинка ликер и калинка ликер вотка
» » Тинктура од калинка