ma.AlcoruGuru.ru

Рецепт калинка ликер

содржина

Со текот на годините, преку обиди и грешки, основен рецепт домашна тинктури направени од калинка беше лансиран. вкус разновидност Тајната лежи во висока содржина на хранливи материи и калинкавитамини грав. Неговата голема популарност, бидејќи на овој пијалок има заработено неограничен рок на траење.

Калинка може да се подготви тинктура за сечиј вкус: благи или силна, слатки или горчлив, па дури и полу-слатки. Покрај тоа, калинка совршено одговараат на речиси сите состојки, кои се користат за правење домашна алкохол: плодови, овошје, билки, лисја, пупки, цветови и корени, па можете да направите уникатни комбинации.

Еден од клучните тајни за разредување на алкохол. За тинктура се смета за идеална 40-45 степени тврдина. Исто така, треба да акции на лимони, со цел да се даде на пијалак уникатен кисел вкус. Како што е наведено во рецептот, тоа дури и не треба да поседувате лимон, а неговата кора, која треба да се мијат добро.

Најчесто, оваа гранат инфузија дома да се подготви не се разредува алкохолот, и шопинг вотка, можеби затоа што можете да бидете сигурни дека нивото на тврдината на добиената пијалак.

Основни рецепти за инфузии од калинка семиња на вотка

За да се подготви нар пијат, како што се алкохол, бара не само вотка и овошје себе, но, исто така, малку шеќер, кора од еден лимон. Првото нешто што треба да направите со калинки (треба 3 парчиња), бидејќи тие треба да биде максимална ослободување од кожи и филмови кора. Со цел да се поедностави овој процес намали на врвот и на дното на фетусот, а потоа направи крос-намалување, а со тоа и расклопување гранати. Кога ќе завршите со овој ослабувачки постапка, а потоа можете да започнете да инфузија на калинка семињаследната фаза на готвење, која ја опишува во детали на рецепт.

Според еден од рецептите за нар ликер со шеќер, треба следните компоненти:

  • рафинирани зрна
  • 1 кг шеќер
  • вотка


Гранат зрна треба да се стави во стаклена тегла, има, исто така, да додадете шеќер и се прелива мешавина од вотка, а потоа се меша добро. Подготовка на било тинктура е потребно време и изложеност, па потребните капацитети за цврсто затворете го капакот и оставете го да скапуваат во темно и ладно место за најмалку 10 дена. Со цел да се правилно процесот, празно за домашни ликер со вотка, потребно е да се меша 2 пати на ден, тоа е подобро да го направи тоа со дрвена лажица.

Ако сте редовен мешање, беше забележано дека растворот на шеќер додека не се целосно исчезнување, па пијалок е подготвена. Неопходно е да се обидуваат да се ослободат од целулоза, семе, тоа е подобро да го направи преку газа завој. Сега како резултат на алкохол можат безбедно да се флашира, забавува гостите, за да се обиде.

Во случај, за која било причина, овој алкохол со шеќер не е соодветен пијалок, тоа е вреди да се размислува на рецепт без засладувач. Да го направите ова, да ги преземе следниве состојки:

  • 0,5 литри нар сируп
  • 300 грама вотка
  • сецкани кора од лимон


Да се ​​подготват сите потребни производи да се одржи на истата манипулација како што е опишано погоре.

Како да се направи тинктура од гранат, со алкохол

Ако вотка не е на располагање, но има алкохол или вино, шанса да се направи добар тинктура дури и се зголемува, калинка ликерза оваа намена, различна рецепт.

Во рецептата, каде клучната улога на алкохол, изјави дека за иднината на минерална вода, во прилог на познати состојки и малку повеќе време за чекање.

Калинка се повлекол од кора, сад за мешање е подготвена, а потоа може да се продолжи до јадро. Неопходно е да се постават надвор од семиња (околу 300 грама), се додава, тоа е важно за нив 1 литар чист алкохол сила од 95% внимание на фактот дека оваа компонента треба да биде храна, наместо етил и медицински. Мора да биде внимателно затворени и нека пијалак за околу 7-8 дена на собна температура и светлина. На крајот на времето за готвење продолжува во согласност со препораките, која ја опишува рецепт. За таа мора да се донесе до вриење 3 литри минерална вода, шеќер растворен во него во количина од 1 kg. Претходно подготвени сируп, алкохол, и се прелива во ладни калинка слатка минерална вода, таму е поставен да додадете 2 литри алкохол.

Како резултат на материјал е подготвен за користење, вие треба само да се ослободи од жито користење на напрегање и може да се осети. На ист начин може да се подготви тинктура во алкохол и вино. Наместо духови и минерална вода, додадете го виното (4 L), нека пијалак.

Како да го вклучите нар во медицината, се подготвува тинктура

Од античките времиња, широката употреба на не само на калинка семиња, но неговата кора, која, исто така, направи тинктура. Лековитите својства се обоени само школка кора од овошје, бели дел е едноставно да се извлече, како и да имаат корист од тоа не постои апсолутно никаква. Тинктура од калинка лушпи може да помогне во ублажување на воспалението, и нашироко се користи за болести на усната празнина, како и средства за да се ослободиме од црви и штетници.

Ако сте се одлучиле да се подготви медицински пијалок од кора, треба да се обрне внимание на посебен рецепт. За почеток е подобро да се мијат темелно гранати, а потоа го ослободи од кора, која за ликер од лимон со калинканеколку дена е премногу сува, претворајќи редовно. Како подготовка критикувам, се собираат во една кеса и чувајте го на темно место. Доколку е потребно, на пример, ако нападнат од дијареа, пијалак 1 лажичка корка чаша врела вода да се загрее и држете околу 15 минути. Потоа, како резултат на алкохол да се кандидира за околу еден час, а може да се земе лекот 2-3 лажици.

Ако гранати раката само купи, а потоа ќе треба 10 грама сецкани свежи кори, кои се полни со врела вода и да ја напуштат додека дамка на вода во црвеникава нијанса. Пијте исцелување еликсир од кора ќе има на едно време.

Корисни калинка инфузија на корка во лекување на ангина, стоматитис, и други болести на устата и грлото. Во овој случај тоа е подобро да го користите како раствор за плакнење. Во производството на инфузија може да се направи повеќе концентрирани.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Калинка ликер и ликер со воткаКалинка ликер и ликер со вотка
Нар вкус сјајНар вкус сјај
Сокот од калинка - пијалок на боговите и здрави луѓеСокот од калинка - пијалок на боговите и здрави луѓе
Калинка свежи грејпфрутКалинка свежи грејпфрут
Култура на потрошувачката на калинка виноКултура на потрошувачката на калинка вино
Бренди мартиниБренди мартини
Корисни калинка вино?Корисни калинка вино?
Како да се направи домашна калинка виноКако да се направи домашна калинка вино
Божествена пијалок од калинкаБожествена пијалок од калинка
Калинка ликер и калинка ликер воткаКалинка ликер и калинка ликер вотка
» » Рецепт калинка ликер