ma.AlcoruGuru.ru

Калинка ликер со вотка

Гранат - вкусна и многу корисно овошје, кое содржи повеќе од 10 амино киселини. Покрај тоа, овошје калинка содржи големи количини на витамини и минерали. Тоа е причината зошто, многу често калинка ликер вотка се користи не само како пријатно алкохолен пијалок, но исто така и како лек за разни болести. Подготви оваа здрав вкус пијат многу едноставна, само за да имаат точниот износ на овошје, шеќер и вотка.

слика рецепт
состојки:
  • Калинка (средни) - 5 парчиња
  • Кора од 1 лимон
  • Цимет - 1 компјутер на барање
  • Водка - 750 ml
  • Шеќер - 1 чаша
  • Вода - 1 чаша

Рецепт тинктура калинка вотка со шеќер и без

Калинка ликер вотка може да бидат подготвени со шеќер, и без него - сето тоа зависи од вашиот вкус параметри. Ако ви се допаѓа слатка ликери и сокови, треба да се додаде шеќер. Ако ви се допаѓа силен пијалок, фазите на подготовка на сируп и додадете тинктура може да се прескокнуваат.

Зрели калинки треба да бидат исчистени и внимателно отстранете жито.

Калинки чиста и нежно отстранување на житоПлодот треба да се намали во средината и се подели на два приближно еднакви половини. Во тава или сад истурете чиста студена вода и стави на негово гранати. Оставете го тоа за две или три минути, а потоа вклучете страна на намалување свртена надолу и нежно притиснете го надолу во средината на кожата, да се претвори внатре кон надвор. Така, сите зрна нежно распрскување вода и ќе ги исцеди само низ сито и собрани во удобен сад.

Од зрна за да се притисне на сок - тоа може да се направи со помош на конвенционалните миксер на мала брзина или да се водат нивните вообичаени лажица. За да го направите ова, едноставно се прелива во цедилка или сито и добра дробење секое зрно, исцедено сок.

Од калинка семиња стискаш на сокЛимон миење и кора решетки - кора и се издвоени посебно се соберат лимон завиткано во пластична кеса и го стави во фрижидер.

Во голема стаклена тегла прелива сок од калинка со семиња, додадете кора од лимон и се прелива вотка. можете да додадете стапче цимет - по вкус. Тегла цврсто и оставете го на ладно место за 3 недели. По ова време, ќе вирус на инфузија и можете да снимате тест.

вотка граната прелива

подготовка на рецепт калинка ликер вотка со шеќер, тоа е потребно да се подготви шеќерен сируп од шеќер и вода, се лади и се прелива во кои веќе се затегнати пијалок. Тегла со содржината повторно добро се меша, покријте и оставете да кисна за уште 3 недели.

Нар инфузија вирус и се пие ладни

Пијалокот излегува густ, жилав и како ликер. Пијат ракија најдобрите малку ладни, па чувајте го во фрижидер.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепт тинктура гранатРецепт тинктура гранат
Калинка ликер и ликер со воткаКалинка ликер и ликер со вотка
Нар вкус сјајНар вкус сјај
Сокот од калинка - пијалок на боговите и здрави луѓеСокот од калинка - пијалок на боговите и здрави луѓе
Калинка свежи грејпфрутКалинка свежи грејпфрут
Култура на потрошувачката на калинка виноКултура на потрошувачката на калинка вино
Чај со страст овошје и сладоледЧај со страст овошје и сладолед
Корисни калинка вино?Корисни калинка вино?
Како да се направи домашна калинка виноКако да се направи домашна калинка вино
Рецепт калинка ликерРецепт калинка ликер
» » Калинка ликер со вотка