ma.AlcoruGuru.ru

Алкохолни и безалкохолни топла јаболковина со зачини

Видео: Празник Жешка сок од јаболко со зачини

RECEPT-goryachego-Sidra-dlya-doma

Јаболковина - ниска алкохол (2,7%), често пенливи јаболко или круша вино. Обично тоа е ладна пијат, но во текот на зимата Ви препорачувам да се подготви затоплување топла јаболковина. Се напијам нешто, потсетува на mulled вино, но со поблаг вкус. Сметаме универзален рецепт за кои може да се направи класичен (1-3% сила), мека и силна топла јаболковина и виски.

Можете да го користите било кој од сок од јаболко или сок, од друга, како евтин продавница и дома. Количината и составот на зачини може да се промени на свој, и го користат шеќер наместо мед. Топла јаболковина со виски и шлаг (последен чекор во рецепт) љубителите на силен алкохол.

За подготовка на безалкохолни верзија е доволно да го замени сок јаболковина јаболко.

состојки:

  • јаболковина - 2 l;
  • мед - 5-6 лажици;
  • портокал - 1 шега;
  • јаболко - 1 парче;
  • цимет - 2 стапчиња;
  • пупки каранфилче - 2 лажици;
  • allspice - половина лажичка;
  • виски - 200 ml (по желба);
  • шлаг - 50 ml (незадолжително).

Универзален рецепт за mulled јаболковина

Видео: Алкохолни Топло чоколадо [Cheers! | пијалаци]1. Намалување на портокал на тенки парчиња. Apple се подели на половина, отстранување на јадрото и семиња.

2. пупки каранфилче стап во јаболко.

3. Истурете јаболковина во тава, додадете мед и се меша.4. топлина на средна топлина до 65-70 ° C, кога еден пар на првиот и меурчиња намалување на греење на енергија на минимум.

Топла јаболковина не може да донесе до вриење!

Видео: 6 едноставни Зимски РЕЦЕПТИ * * Вкусни Холидеј * Топло чоколадо торта за пријатели * Божиќ торта

5. Додај портокали, јаболка и зачини.

6. Се вари 10 минути со постојано мешање додека на тивок оган.

7. се отстрани од топлина, се покрива со капак, за 10 минути.

Земете класичен топла јаболковина, тоа може да се обидуваат преку cheesecloth, се прелива во чаши и служат. со содржина на алкохол - 1.3% (со загревање на алкохол испарува).

домашна топла јаболков слика
Класичната верзија

8. Да се ​​подобри тврдина додадете виски, се промешува, потоа се става во чаши и врвот со шлаг.

Видео: Топли пијалаци за зима [шанкер]

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецептот за правење домашна јаболковинаРецептот за правење домашна јаболковина
Како да се подготви јаболковина куќаКако да се подготви јаболковина куќа
Коктел "јаболко виски"Коктел "јаболко виски"
Најдобар рецепти на mulled јаболковинаНајдобар рецепти на mulled јаболковина
Круша јаболковина дома рецептКруша јаболковина дома рецепт
ЈаболковинаЈаболковина
Класичен mulled виноКласичен mulled вино
Јаболковина - алкохолен пијалак направен од јаболкаЈаболковина - алкохолен пијалак направен од јаболка
Домашна јаболковинаДомашна јаболковина
Јаболков дома е едноставен рецептЈаболков дома е едноставен рецепт
» » Алкохолни и безалкохолни топла јаболковина со зачини