ma.AlcoruGuru.ru

Валкани Мартини - џин, вермут и маслиново сок во чаша

Валкани Мартини коктел

Еве еден рецепт за еден од најпознатите едноставен алкохолни коктели, се состои од само три состојки на располагање. Благодарение на оваа "нечиста мартини" е лесно да се направи дома и ги третираат нивните гости. Нејзините деликатни вкус засекогаш запаметен по првата голтка.


Историската информација. "Валкани Мартини" тоа е добра варијанта на уште еден познат коктел - "На суво мартини." Тие се разликуваат само во присуство на првиот рецепт маслиново саламура, поради што на оригиналниот вкус пијалок стекнува боја и да стане облачно. Па оттука и името на "валкани".

Се верува дека првиот мешан џин и сув вермут, американскиот претседател Френклин Рузвелт. Во декември 1933 година, на телевизија го прослави укинување на "суво закон" кој забранува консумирање на алкохол од страна на граѓаните на САД.Составот и пропорции:

  • вотка (Џин) - 70 ml;
  • сува вермут (сув) - 20 ml;
  • солена вода зелени маслинки - 10 ml;
  • маслинки - 1 парче.

За коктели треба добро изладено вотка (Џин) без надворешна адитиви, кој во овој случај ќе ја расипам вкус. Вермут треба да биде сува (со минимална содржина на шеќер), тоа се нарекува SECCO или сув. Бјанко Росо вермут и другите не се погодни.

Јачина на пијалоци може да се промени со додавање на различни сооднос на вермут и Џин. Зголемување не се препорачува процентот на саламура, како што тоа го прави на горчлив коктел.

Рецепт за "Валкани Мартини"1. Chill мартини стакло.

2. Наполнете висока чаша со коцки мраз, додадете водка, вермут и маслиново сок.

3. Се меша темелно, а потоа се тресат.

4. Се прелива во коктел чаша и гарнитури со маслинки.

валкани мартини рецепт

Детална технологија подготовка е прикажано во видеото.

Студената "Валкани Мартини" пијат мали голтки по моќ, додека не стана топло.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Мартини ракијаМартини ракија
Рецепти алкохолни коктелиРецепти алкохолни коктели
Употреба на културата и коктели со Мартини RosatoУпотреба на културата и коктели со Мартини Rosato
Избор закуски мартиниИзбор закуски мартини
Коктели со водка и вермутКоктели со водка и вермут
Како и со што да пијат мартини BiancoКако и со што да пијат мартини Bianco
Сув мартини (мартини Drei) - пие РузвелтСув мартини (мартини Drei) - пие Рузвелт
Коктели Мартини Бјанко домаКоктели Мартини Бјанко дома
Мартини прави аналогија со свои рацеМартини прави аналогија со свои раце
Коктел "сув мартини" - совршен за романтична вечерКоктел "сув мартини" - совршен за романтична вечер
» » Валкани Мартини - џин, вермут и маслиново сок во чаша