ma.AlcoruGuru.ru

Готвење вкусни коктели мартини

зборот "Мартини» одамна е домаќинство име, често се зборува за него, значи многу специфичен специјални пијат шампањ тип на виски или ракија. Всушност, овој бренд на италијанската вермут. Но, тој е навистина посебен.

Постојат различни видови на вермут, и тие се произведени од страна на многу производители. Сепак, Мартини - елитата на вермут, највисокиот стадиум.

Во Италија, каде што се произведува на вермут, тоа што има еден конкурент - Cinzano. Но, Мартини - тоа исто така е национален симбол, во знак на почит особено на нејзината етикети се дозволени да се печати грбот на Италија.

Вермут - укрепени вино со додаден инфузии од билки. Колку од овие билки во рецепт Мартини, никој не знае со сигурност, бидејќи тоа е голема тајна професионалец. Се вели дека повеќе од 100.

mykartinka-ru

Постојат неколку видови на овој пијалок. Од најпопуларните и познати од нив:

  • Росо (црвено) - првиот и за многу години само;
  • Бјанко (бела) - "Бјанко" се чини дека најпопуларниот тип во Русија;
  • Розато (розова) - како и виното, помеша од црвени и бели сорти;
  • Интензивно сушење (многу сува).

Мартини пијалок е толку разновиден дека тоа може да се пие во сите видови: чисти и коктели. И тоа е во комбинација со овошје.

Коктел рецепти со мартини домаwpid-535294102495bb2d5390b026f5c1e36eРецепт коктел Џејмс Бонд "Мартини вотка", е сосема едноставна: вотка 2 дела, 1 дел сува Мартини, потресена во шејкер со мраз за 30 секунди и влегоа во тенка струја за декорација зелени маслинки. Класика!

Од мартини многу кул да експериментирате дури и дома. И коктели мартини чаша традиционална "Martinka". Заборавете на Џејмс Бонд. Ние со вотка мартини, постојат многу достојни конкуренти. Коктели Мартини коктел е во секоја мапа, создаде многу рецепти. Во најмала рака, тоа е.


1) Мартини. Всушност, овој коктел е именуван по аперитив на вермут не, и неговиот творец - Мартини де Ана де toggo. И тоа се меша 1 дел вермут, 3 делови маслиново џин и украсени или кора од лимон.

2) Bianco лимон мраз. Овој рецепт ќе ви помогне да се освежат добри во топлина: 100 ml вермут, лимон и коцки мраз.3) Bianco тоник. Друга освежувач, но во комбинација со уште една класика - тоник: 50 ml вермут, тоник, лимон и коцки мраз.

4) Bianco портокал. 50 ml вермут, сок од портокал, кора од портокал и коцки мраз.

Идејата за бела вермут е јасно?

5)Negroni. Коктел елеганција, именувана според нејзиниот креатор - Италијански Грофот Negroni. 30 ml "Русија", џин 30 ml, 15 ml Кампари bitters и 160 g на мраз. Чаша ладен прелива џин, вермут и Кампари. Полека се промешува со лажица, гарнирајте со парче портокал.

Постојат коктели со мартини, се меша со други благородни пијалоци. На пример, со шампањ. Се исполнат!

6)kokteil7 Мартини со шампањ - обична име, Царот на кокошката партии и гламурозна партии. 100 ml "Русија" шампањ 150 ml, 30 ml сируп јагода и 100 g на коцки мраз. Стакло со мраз истурете пијалаци. Не се промешува, гарнитури со нане лист.

7) Бренди Мартини. Интересна комбинација на вкусови. 50 мл бело Мартини, 25 мл бренди или друга ракија, 100 ml тоник, маслиново 1 и лимон парче. Пијте меша во шејкер со мраз, процедете во чаша и гарнитури со лимон и маслинки.

8) САД. Друг популарен рецепт. Тоа е така наречен поради тоа што тој сакаше американски туристи во Италија. И колку американски пијалоци почна да додадете сода. 50 ml "Русија", 25 ml bitters Кампари, 100 мл сок и 150 g на мраз. Во шејкер микс мартини и Кампари, става во чаша со мраз, додадете сок, се промешува со лажица.

9) Bianco изгрејсонце. Убава рецепт не само по име, за визуелни ефекти одделни оценување. 50 мл бело Мартини, 75 мл сок од портокал, сок од брусница 75 ml и 150 g на мраз. Измешајте ги сите состојки во дното на чашата се појавува црвено сонце, а над него - на зората.

10) Мартини со абсинт. Социјални настани, висок прием - на што најмногу! 30 ml на сува Мартини, 30 ml вотка или џин, 30 ml absinthe 5 ml

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Пиењето CinzanoПиењето Cinzano
Мартини - вермут најдобар во светотМартини - вермут најдобар во светот
Како и со што да пијат мартини BiancoКако и со што да пијат мартини Bianco
Вермут "Cinzano"Вермут "Cinzano"
Мартини и неговите ставовиМартини и неговите ставови
Бренди мартиниБренди мартини
Калории мартиниКалории мартини
Како да се пијат различни видови на вермутКако да се пијат различни видови на вермут
Колку степени на алкохол во мартини?Колку степени на алкохол во мартини?
Коктели Мартини Бјанко домаКоктели Мартини Бјанко дома
» » Готвење вкусни коктели мартини